Brendan Carr, predsjednik Savezne komisije za komunikacije (FCC) i jedan od najbližih suradnika predsjednika Donalda Trumpa, pozvao je europske saveznike da odlučno stanu uz američku tehnologiju, upozorivši da kolebanje između američkih i kineskih rješenja može imati dugoročne posljedice
U razgovoru za Financial Times, Carr je izjavio da 'savezničke zapadne demokracije trebaju usmjeriti pažnju na stvarnu dugoročnu prijetnju – uspon Komunističke partije Kine'. Njegova poruka stiže u osjetljivom trenutku, u kojem europske vlade i tvrtke razmatraju suradnju sa satelitskom mrežom Starlink Elona Muska, nakon što je Washington sugerirao mogućnost isključivanja te usluge u Ukrajini.
Carr, inače zagovornik Muskovih kompanija, tvrdi da je zabrinutost oko Starlinka politički motivirana. 'Ako vas brine Starlink, pričekajte kinesku verziju – tada ćete se stvarno zabrinuti', rekao je.
Europa između dva pola
Carr smatra da je Europa 'zapela' između Sjedinjenih Država i Kine te upozorava na rastuću globalnu tehnološku podjelu – osobito u područjima umjetne inteligencije i satelitskih komunikacija.
Posebno je kritizirao Europsku komisiju zbog, kako kaže, regulatorne pristranosti i protekcionizma. 'Ako Europa razvije vlastitu satelitsku mrežu – izvrsno. No šire gledano, jasno je da dolazi trenutak odluke: kamo Europa želi pripadati?' kazao je Carr.
Europska komisija odbacila je optužbe, poručivši da ravnopravno primjenjuje zakone na sve aktere te da djeluje u skladu s globalnim pravilima. Unatoč tome, dionice europskih satelitskih operatera, uključujući Eutelsat i SES, bilježe snažan rast, potaknute najavama iz Bruxellesa da bi Unija mogla financirati ukrajinski pristup uslugama koje nude europski pružatelji.
Međutim industrijski analitičari upozoravaju: nijedna europska mreža trenutačno ne može konkurirati opsegu i kapacitetima Starlinka.
Pritisak na europske tvrtke
Carr je u razgovoru također poručio da bi europske tehnološke kompanije poput Nokije i Ericssona trebale povećati proizvodnju u SAD-u ako žele izbjeći Trumpove carine. Dodao je da bi američka administracija mogla ubrzati regulatorne procese za one kompanije koje investiraju u lokalnu proizvodnju.
Ericsson je već 2020. otvorio tvornicu u Teksasu, a izvršni direktor Börje Ekholm nedavno je izjavio da razmatra dodatna ulaganja, ovisno o utjecaju carina. 'Već povećavamo proizvodnju. Hoće li biti potrebne veće promjene? Vidjet ćemo', izjavio je Ekholm.
Nokia se pak izjasnila da SAD smatra svojim 'drugim domom'. Tvrtka navodi da njezina oprema čini dio komunikacijske infrastrukture u 90 posto američkog prometa te da u SAD-u upravlja s pet tvornica i pet istraživačko-razvojnih centara, uključujući Nokia Bell Labs.
Ericsson je odbio dodatno komentirati tu temu.