KIBERNETIČKA SIGURNOST

AI botovi čine više od pola svog internetskog prometa, napadi su sve sofisticiraniji

18.04.2025 u 11:35

Bionic
Reading

Napadači sada koriste umjetnu inteligenciju ne samo za generiranje botova, već i za analizu neuspjelih pokušaja i usavršavanje svojih tehnika kako bi učinkovitije zaobišli otkrivanje

Analiza tvrtke za kibernetičku sigurnost Imperva otkrila je kako su automatizirani i softverski roboti pokretani umjetnom inteligencijom činili 51 posto cjelokupnog web prometa u 2024. godini, s 'lošim botovima' na najvišoj razini otkako ih je tvrtka počela pratiti 2013. godine.

Pojava naprednih alata umjetne inteligencije poput OpenAI-jevog ChatGPT-ja i Googleovog Geminija dovela je do novih kibernetičkih prijetnji za korisnike weba, što ima ozbiljne implikacije za tvrtke diljem svijeta.

Alate pogonjene umjetnom inteligencijom moguće je koristiti za kampanje slanja neželjene pošte (spama) i distribuiranih napada uskraćivanja usluge (DDoS) koji preplavljuju kapacitete web odredišta i tako ih čine nedostupnima redovnim korisnicima. Prema izvješću 2025 Imperva Bad Bot, najviše izloženi riziku su financijske usluge, zdravstvo i e-trgovina.

Tijekom prošle godine zabilježeno je prosječno dva milijuna napada omogućenih umjetnom inteligencijom svaki dan. Alat za web crawler Bytespider činio je 54 posto njih.

Dominacija bota ByteSpider, kojeg je razvio vlasnik TikToka, ByteDance, pripisuje se njegovom široko rasprostranjenom prepoznavanju kao legitimnog alata, što ga čini 'idealnim kandidatom za lažiranje', piše Independent.

'S generativnom umjetnom inteligencijom koja pojednostavljuje razvoj botova, automatizirane prijetnje se brzo razvijaju – postaju sofisticiranije, izbjegavajuće i raširenije, potičući rast i jednostavnih i naprednih loših botova. Napadači sada koriste umjetnu inteligenciju ne samo za generiranje botova, već i za analizu neuspjelih pokušaja i usavršavanje svojih tehnika kako bi učinkovitije zaobišli otkrivanje', poručili su istraživači.