DOLPHINGEMMA

Googleov AI pokušava razgovarati s dupinima

16.04.2025 u 12:42

Bionic
Reading

Novi AI model razvijali su računalni stručnjaci u kolaboraciji sa zoolozima, a ako proradi, omogućit će vrata novoj eri dvosmjerne komunikacije sa životinjama

Google se udružio s morskim biolozima i istraživačima AI-ja u projektu koji zvuči kao znanstvena fantastika, ali se temelji na desetljećima ozbiljne znanosti. Cilj im je bio razviti veliki jezični model koji ne komunicira s ljudima, već s dupinima. Tako je nastao DolphinGemma - najnoviji pokušaj da se dešifrira način na koji ovi izuzetno inteligentni morski sisavci međusobno komuniciraju, a možda jednog dana i s nama.

U središtu ovog projekta nalazi se Wild Dolphin Project koji od 1985. godine provodi najduže podvodno istraživanje divljih dupina na svijetu. Istražuju grupu atlantskih pjegavih dupina u Bahamima, a tijekom desetljeća prikupili su tisuće sati audio i video materijala koji dokumentira ponašanje, odnose i jedinstvene zvukove svakog pojedinog dupina.

Ti su podaci znanstvenicima iz Googlea i Georgia Techa poslužili kao temelj za treniranje AI modela koji analizira, predviđa i proizvodi vokalizacije u stilu dupina. DolphinGemma ima oko 400 milijuna parametara i temelji se na istim istraživanjima koja stoje iza modela Gemini. Za razliku od modela koji obrađuju tekst, ovaj koristi zvuk, što znači da osluškuje dupinske klikove i zvižduke, a zatim pokušava pogoditi što bi moglo slijediti, poput simulacije 'rečenica' na jeziku dupina.

Napretci u komunikaciji

Umjetna inteligencija već mijenja način na koji proučavamo komunikaciju životinja. Slično je već korištena za analizu laveža pasa ili pjesama ptica, no dupini i kitovi su zbog svoje društvenosti i kompleksnih signala idealni kandidati za ovakva istraživanja. Njihovi zvukovi se lako snimaju, ritmični su, raznoliki i prepuni nijansi. Projekt CETI je prošle godine, primjerice, pomoću AI modela stvorio 'fonetsku abecedu' kitova ulješura, otkrivajući pravilnosti u njihovim glasovnim obrascima.

DolphinGemma već sada može stvarati zvukove koji oponašaju stvarne vokalizacije dupina, a istraživači se nadaju da bi ih dupini mogli prepoznati i početi oponašati. Taj bi dijalog, koliko god bio jednostavan, mogao biti prvi korak prema stvarnoj dvosmjernoj komunikaciji između ljudi i dupina. U tome će im pomoći podvodno računalo CHAT, odnosno Cetacean Hearing Augmentation Telemetry, softver instaliran na modificiranim smartfonima koji stvara 'riječi' na 'dupinskom jeziku', pridružujući ih objektima koje dupini poznaju i vole, poput morske trave ili marama istraživača.

Ideja je da, ako dupin reproducira određeni zvižduk vezan uz neki predmet, istraživač na to može odgovoriti davanjem tog predmeta - kao da igraju pantomimu.

Planovi za budućnost

Buduće verzije CHAT sustava imat će više procesorske snage i pametnije algoritme, što bi omogućilo bržu i jasniju interakciju. No sve to otvara i etička pitanja, poput onog na koji način početi 'razgovarati' s divljim životinjama i što je važnije - kako znati gdje povući granicu.

Google planira ovog ljeta objaviti DolphinGemmu kao otvoreni model, što bi moglo pomoći i znanstvenicima koji proučavaju druge vrste, poput pliskavica, piše Gizmodo.