Sićušni čipovi koji pokreću milijarde elektroničkih uređaja ključni su za globalno gospodarstvo
Očekuje se kako će američki predsjednik Donald Trump otkriti sveobuhvatnije carine na američki uvoz - ovaj put usmjerene na poluvodiče.
Što je poluvodič i čemu služi?
Poluvodiči, ponekad nazivani i mikročipovima ili integriranim krugovima, izrađeni su od sićušnih fragmenata sirovina, poput silicija. Izrađuje ih se tako kako bi ponekad provodili električnu energiju, a ponekad ne. Zbog toga ih je moguće koristiti kao elektroničke prekidače koji govore binarnim jezikom nula i jedinica, što je temelj računarstva.
Poluvodiče se koristi u uređajima poput pametnih telefona i prijenosnih računala, kao i u vozilima s elektroničkim upravljačkim sustavima, daljinskim ključevima automobila i senzorima.
Nalaze se i u usmjerivačima, prekidačima i komunikacijskoj infrastrukturi koja čini okosnicu interneta, omogućujući globalnu povezanost. Može ih se naći u vjetroturbinama i solarnim farmama.
U zdravstvu su ugrađeni u medicinske uređaje i opremi, kao i u implantabilnoj tehnologiji, poput premosnica i inzulinskih pumpi.
Tko ih proizvodi?
Velika Britanija, SAD, Europa i Kina uvelike se oslanjaju na Tajvan za poluvodiče.
Tajvanska tvrtka TSMC osigurava više od polovice svjetske opskrbe. Među njezinim kupcima su tehnološki divovi poput Nvidije, Applea i Microsofta. Zbog toga je TSMC neminovno zahvaćen tehnološkim i trgovinskim ratom između SAD-a i Kine.
Sljedeći najveći dobavljač je južnokorejski Samsung.
Zašto Trump želi carine na poluvodiče?
Jedan od glavnih ciljeva predsjednikovih 'recipročnih' carina bio je potaknuti veću proizvodnju u Sjedinjenim Državama.
Bijela kuća izuzela pametne telefone, računala i neke druge elektroničke uređaje od carina, koje uključuju 125 posto carine na kineski uvoz. Ali to bi se moglo promijeniti, jer je Trump najavio kako će uskoro objaviti carinske stope za uvoz poluvodiča.
Predsjednik i članovi njegove administracije također su zbog mikročipova koji dolaze izvan SAD-a zabrinuti za nacionalnu sigurnost u vezi s mikročipovima. To će biti predmet nadolazeće istrage, skupa s pratećim lancem opskrbe.
Kako bi SAD mogao proizvoditi više poluvodiča?
SAD su posljednjih godina potrošile ogromne iznose kako bi pokušao potaknuti proizvodnju tehnologije na domaćem tržištu. Neke tvrtke, poput TSMC-a, već su povećale svoju prisutnost u SAD-u kao odgovor na zakone usvojene pod administracijom predsjednika Joea Bidena.
Zakon o američkim čipovima potaknuo je tvrtke na preseljenje proizvodnje čipova u SAD u zamjenu za financijske nagrade. Američka vlada obvezala se na isplatu 6,6 milijardi američkih dolara TSMC-u nakon što je izgradio tvornicu u Arizoni.
No, proizvodnja na toj lokaciji već se ranije suočavala s kašnjenjima zbog nedostatka kvalificiranih radnika - što bi moglo predstavljati širi izazov za povećanje proizvodnje poluvodiča u SAD-u. Navodno je TSMC riješio nedostatak osoblja tek kad su doveli tisuće radnika iz Tajvana, piše BBC.