VIDE PRILIKU

Nakon OpenAI-ja, još jedan startup želi kupiti Chrome

24.04.2025 u 09:01

Bionic
Reading

Ako će Google biti prisiljen prodati Chrome, morat će u istom paketu prodati i platformu otvorenog koda Chromium, koja pokreće ne samo Chrome već i nekoliko drugih preglednika poput Arca i Bravea

Google se trenutno bori s američkom vladom, koja ga optužuje za zlorabu dominacije u pretraživanju online. Ne uspiju li dokazati suprotno, sud bi mogao prisiliti tvrtku na podjelu na manje dijelove, kao i na prodaju web preglednika Chrome.

Ne čudi stoga što potencijalnih kupaca već ima. OpenAI je pokazao zanimanje, a sad im se pridružio i Perplexity, startup Aravinda Srinivasa.

Glavni poslovni direktor Perplexityja Dmitrij Ševelenko je tijekom svjedočenja u sklopu parnice Googlea protiv američkog Ministarstva pravosuđa predložio kupnju Chromea.

Ševelenka su navodno pitali može li bilo koja tvrtka osim Googlea upravljati preglednikom velikih razmjera kao što je Chrome bez ugrožavanja kvalitete ili uvođenja novih troškova. Odgovorio je kako misli da bi to mogli učiniti.

Uz Chrome ide i Chromium

Nick Turley, OpenAI-jev direktor proizvoda za ChatGPT, u prethodnom je svjedočenju otkrio kako su se 2023. godine javili Googleu radi mogućeg korištenja njihovog API-ja za pretraživanje unutar ChatGPT-ja.

Google je odbio, navodeći zabrinutost zbog dijeljenja pristupa s konkurentima. Turley je također napomenuo kako se ChatGPT još oslanja na Microsoftov Bing za pretraživanje i godinama je udaljen od izgradnje vlastitog sustava pretraživanja sposobnog za obradu većine upita.

Ako će Google biti prisiljen prodati Chrome, morat će u istom paketu prodati i platformu otvorenog koda Chromium, koja pokreće ne samo Chrome već i nekoliko drugih preglednika poput Arca i Bravea.

Google se očito protivi toj ideji, upozoravajući da bi predaja Chromiuma novom vlasniku mogla dovesti do naplaćivanja ili zanemarivanja njegovog održavanja, što bi potencijalno poremetilo cijeli ekosustav preglednika.

Međutim, Ministarstvo pravosuđa kaže da bi Googleova kontrola nad pretraživanjem i web infrastrukturom mogla oblikovati utrku u generativnoj umjetnoj inteligenciji. Strahuju kako bi Googleova dominacija u pretraživanju mogla toj tvrtci dati prednost u umjetnoj inteligenciji, jačajući njegovu tržišnu poziciju.

Google ukazuje na to kako je konkurencija u segmentu umjetne inteligencije već prilično jaka, zahvaljujući igračima kao što su Meta Platforms i Microsoft. Suđenje je također rasvjetlilo Googleova partnerstva s proizvođačima uređaja.

U prošlosti je Google sklapao ekskluzivne ugovore s tvrtkama poput Samsunga i Motorole kako bi svoju tražilicu učinio zadanom. Noviji ugovori navodno su postali manje restriktivni, omogućujući uključivanje konkurentskih aplikacija.

Ministarstvo pravosuđa, međutim, želi ići dalje i u potpunosti zabraniti Googleu plaćanje kako bi bio zadana opcija pretraživanja na uređajima. Zasad Chrome službeno nije na prodaju, piše India Today.