Nedugo nakon početka prodaje prvog uređaja s integriranim Touch ID čitačem otiska prstiju (iPhone 5s), pojavili su se i prvi 'hakeri'. Dok je Apple navodio da za 'prijevaru' Touch ID sustava treba pravi korisnikov prst, sigurnosne grupe su to iskoristile prilično jeftinim kopiranjem otiska prsta na foliju. Slična stvar je otkrivena na ovogodišnjem Mobile World Congressu - i to korištenjem plastelina
Sve manje pametnih uređaja se oslanja na lozinke, a sve više koristi mogućnosti modernih senzora za čitanje otiska prstiju. Međutim, to i nije tako dobro za opću sigurnost, otkrivaju sigurnosni istraživači. Razlučivost senzora nije dovoljna da bi razaznala niti pravi otisak prsta od onoga napravljenog u Play-Doh 'plastelinu' za modeliranje.
Na ovogodišnjem sajmu mobilne elektronike MWC u Barceloni, CEO kompanije Vkansee, Jason Chaikin je uživo demonstrirao koliko je zapravo jednostavno 'probiti' zaštitu modernih Touch ID senzora. Valja napomenuti i kako nije korištena samo Play-Doh smjesa, već je otisak prenesen pomoću gume na nju:
Vkansee showed how to hack an iPhone fingerprint sensor using Play-Doh #MWC16 pic.twitter.com/FRY7JGMh2M
— Arjun Kharpal (@ArjunKharpal) February 24, 2016
Apple nije javno komentirao stvar kao ni ranije, no uputili su na svoje stranice vezane uz sigurnost na kojoj stoje opće informacije. Među njima je i ona da je malo vjerojatno lažirati otisak prsta, kao i to da je nakon nekoliko neuspješnih pokušaja potrebno unijeti lozinku.