Druga Međunarodna konferencija 'Izazovi u radu s darovitom djecom i mladima', na kojoj će se okupiti 480 sudionika, održat će se od 4. do 6. travnja na splitskom Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) u organizaciji Splitsko-dalmatinske županije i njihovog Centra izvrsnosti i u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, Veleposlanstvom države Izrael i Nacionalnim centrom za vanjsko vrednovanje obrazovanja
Sudionicima će se pridružiti i veleposlanik države Izrael u Hrvatskoj Ilan Mor, najavljeno je u utorak na konferenciji za novinare u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Među predavačima bit će stručnjaci iz realnog sektora, odgojno-obrazovni djelatnici i inozemni stručnjaci.
Konferencija je namijenjena učiteljima i nastavnicima predmetne nastave u matematici, biologiji, kemiji, fizici, informatici, tehničkoj kulturi, kao i ostalim nastavnicima STEM područja, te stručnim suradnicima odnosno psiholozima te ravnateljima osnovnih i srednjih škola.
Boban: U Hrvatskoj od sedam do 10 posto darovite djece
Župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban rekao je da su posljednjih godina u Centrima izvrsnosti primijetili da se nešto treba sustavno mijenjati u radu s darovitom djecom kojih je u Hrvatskoj od 7 do 10 posto.
Postavljena su pitanja koliko se darovitoj djeci posvećuje pažnje i koliko su oni zainteresirani u redovnom sustavu obrazovanja za ono u čemu su izvrsni, a najavljena konferencija trebala bi na to odgovoriti.
'Jako je važno da i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak priprema podlogu o tome kako će se darovita djeca vrednovati u sustavu daljnjeg obrazovanja. Nadam se da će ministrica, kako je do sada koordinirala i radila s nama u županiji, naše stručnjake koji vode Centre izvrsnosti uključiti u tu izradu strategije, te da ćemo okrenuti novu ploču u obrazovanju darovite djece', rekao je župan Boban.
Privremeni pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, tehničku kulturu i sport Tomislav Đonlić rekao je kako žele unaprijediti znanja o razvojnim osobitostima darovite djece, njihovim emocionalnim i socijalnim potrebama, prepoznati njihove obrazovne potrebe djece i djelotvorne načine odgojno-obrazovne podrške te prepoznati kvalitetne obrazovne programe. Usporedit će se i primjeri dobre prakse u Izraelu i Hrvatskoj.
Velik je Interes za Centre izvrsnosti, prijavljuju se i djeca iz drugih županija, dodao je Đonlić. Potvrdio je da su u tijeku i razgovori sa županijama iz susjedne Bosne i Hercegovine koji su pokazali veliki interes.
Centre izvrsnosti proširiti i izvan Hrvatske
Njihov ministar obrazovanja će biti naš gost na konferenciji i vjerujemo da ćemo nakon toga razgovarati o suradnji i razmjeni prakse i iskustava. Vrlo brzo ćemo naše centre proširiti ne samo izvan naše županije, nego i izvan Hrvatske, istaknuo je.
Putem video- linka uključio se i veleposlanik Mor koji je ustvrdio kako je ulaganje u ljude posebno važno malim zemljama kao što su Hrvatska i Izrael.
Tijekom trodnevne konferencije održat će se 19 predavanja, devet radionica i dva panela, a zainteresirani građani moći će se sudionicima pridružiti u u petak, 5. travnja, od 16 do 19 sati.
Prvoga dana konferencije istaknut će se primjeri postignuća talentiranih i darovitih pojedinaca u Hrvatskoj, drugoga će dana sudionici razgovarati o oblicima odgojno-obrazovne podrške darovitima, dok će se završni dio odnositi na izazove i budućnost, te raspravu sudionika uz iznošenje zaključaka i evaluaciju rada tijekom konferencije.