Vrijeme blagdana, osim što stvara gužve na granicama sa Srbijom i BiH, nerijetko iznova donosi dileme za putnike iz trećih zemalja, koje nisu dio EU-a, oko toga što smiju, a što ne smiju unijeti u Hrvatsku
Carinska uprava Republike Hrvatske jasno propisuje što putnici smiju, a što ne smiju unositi prilikom ulaska u zemlju, te se detaljno opisuju sve iznimke da bi znali što ih očekuje na granici.
Roba nekomercijalne naravi
Putnici koji ulaze u Hrvatsku imaju pravo unijeti osobnu prtljagu, odnosno predmete koji su potrebni za putovanje i boravak izvan stalne adrese stanovanja. To uključuje odjeću, obuću, higijenske potrepštine i prijenosne elektroničke uređaje poput mobilnog telefona ili prijenosnog računala – ali u količinama koje se smatraju razumnima.
Roba nekomercijalne naravi unesena u osobnoj prtljazi putnika oslobođena je plaćanja carine, PDV-a i trošarine, pod uvjetom da njezina ukupna vrijednost ne prelazi:
- 430 eura po osobi za putnike u zračnom i pomorskom prometu
- 300 eura po osobi za putnike u ostalim vrstama prijevoza
- 150 eura za djecu mlađu od 15 godina, neovisno o prijevoznom sredstvu.
Ako vrijednost pojedinog predmeta premašuje navedene limite, nije dopušteno dijeljenje njegove vrijednosti među više osoba.
Cigarete, alkohol, duhan...
Količina nekomercijalne robe koju putnici mogu unijeti u osobnoj prtljazi također je ograničena. U cestovnom i željezničkom prometu dopušten je unos najviše 40 cigareta, 20 cigarilosa, deset cigara te 50 grama duhana. Uz to, svi putnici mogu unijeti do 50 grama grijanih duhanskih proizvoda, deset mililitara e-tekućine i 50 grama tzv. novih duhanskih proizvoda.
Putnici koji dolaze zrakoplovom imaju pravo na nešto veće količine duhanskih prerađevina: do 200 cigareta, 100 cigarilosa, 50 cigara i 250 grama duhana.
Kad je riječ o alkoholu, pravila su jednaka bez obzira na vrstu prijevoza. Dopušteno je unijeti litru žestokog alkoholnog pića, dvije litre pića s udjelom alkohola manjim od 22 posto, četiri litre vina te do 16 litara piva.
Hrana životinjskog podrijetla pod strogom zabranom
Putnicima koji dolaze iz trećih zemalja, poput Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore ili Kosova, nije dopušten unos mesa, mlijeka te proizvoda koji ih sadrže – uključujući salame, paštete, sireve, maslac i vrhnje. Iako se određene životinjske namirnice mogu unijeti u manjim količinama za osobnu upotrebu, važno je ne prekoračiti propisana ograničenja. U suprotnom će roba biti oduzeta i uništena. Ako pak dolazite iz Švicarske, Islanda, Norveške, San Marina, Andore i Lihtenštajna, za vas nema nikakvih ograničenja jer za prijevoz robe iz tih zemalja vrijede pravila kao i unutar EU-a.
Bez ograničenja ili u količini za osobnu upotrebu svi putnici u Hrvatsku mogu unijeti kruh, kolače, kekse, vafle i oblatne, dvopek, tostirani kruh i slične proizvode s manje od 20 posto prerađenih mliječnih proizvoda te proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi ili su tijekom proizvodnje bili jednoliko podvrgnuti potpunom kuhanju/postupku toplinske obrade, tako da je sav sirov proizvod denaturiran.
Biljke i sjemenje – stroga pravila i certifikati
Zabranjen je unos zemlje, supstrata, sadnica vinove loze, citrusa i krumpira za sadnju. Bez fitosanitarnog certifikata dopušten je unos samo ananasa, banana, kokosa, duriana i datulja. Svi ostali biljni proizvodi i sadnice moraju biti popraćeni odgovarajućim certifikatom o biljnom zdravlju iz zemlje porijekla.
Fitosanitarne kontrole vrše se isključivo na graničnim postajama Bajakovo, Karasovići, Nova Sela, Ploče, Rijeka, Stara Gradiška i Zračna luka Zagreb. Na ostalim prijelazima nije dopušten unos sjemena i bilja za sadnju u osobnoj prtljazi.
Lijekovi: Samo uz dokumentaciju i u ograničenim količinama
Unošenje lijekova za osobne potrebe dopušteno je u količini dovoljnoj za najviše mjesec dana liječenja, uz uvjet da su registrirani u zemlji proizvođača i da putnik posjeduje medicinsku dokumentaciju – poput liječničke potvrde ili povijesti bolesti.
Ako lijek sadrži opojne tvari, može se unijeti količina za liječenje do pet dana, također uz medicinsku dokumentaciju. Osobe koje se liječe od ovisnosti ili boluju od malignih bolesti mogu ponijeti lijek za razdoblje do 15 dana.
Hrvatski državljani koji putuju unutar šengenskog prostora smiju nositi lijekove koji sadrže opojne tvari za osobnu upotrebu u trajanju do 30 dana, pod uvjetom da imaju liječničku potvrdu na službenom obrascu.
Kućni ljubimci – do pet po osobi
Putnici smiju unijeti do pet kućnih ljubimaca po osobi, ali ih moraju prijaviti carini. Psi, mačke i pitome vretice moraju imati transponder, biti cijepljeni protiv bjesnoće te imati potvrdu o uspješnom testiranju titra protutijela.
Za druge vrste ljubimaca – poput ptica, zečeva ili gmazova – potreban je veterinarski certifikat.
Oružje i streljivo samo uz dozvolu
Unos oružja i streljiva dopušten je isključivo uz prethodnu prijavu graničnoj policiji i uz valjanu dokumentaciju. Za vrste za koje nije potrebna posebna dozvola granična policija mora ovjeriti račun ili ispravu o nabavi.
Strani državljani koji dolaze u Hrvatsku radi lova mogu privremeno unijeti lovačko oružje i streljivo ako je ono evidentirano u njihovoj putnoj ispravi ili ako imaju posebno odobrenje izdano na propisanom obrascu.
Kaznene odredbe
Neprijavljivanje ili djelomično prijavljivanje robe pri ulasku u carinsko područje Europske unije, prema Zakonu o provedbi carinskog zakonodavstva EU-a, može rezultirati novčanom kaznom za fizičke osobe u iznosu od 265 do 6600 eura.
U slučajevima u kojima se roba pokušava unijeti ili iznijeti iz carinskog područja EU-a na skriven način, kao i kada se ne podnese carinska deklaracija za komercijalnu robu ili onu za koju vrijede posebne zabrane ili ograničenja pri uvozu i izvozu, fizičkim osobama prijeti kazna u rasponu od 400 do 13.300 eura.