Kandidat za predsjednika SDP-a, europarlamentarac Tonino Picula izjavio je da bi u slučaju pobjede vodio stranku iz Bruxellesa što je izazvalo podijeljena mišljenja. Neki poput moćnog SDP-ovca primorsko-goranskog župana Zlatka Komadine poručuju da je glavni grad Hrvatske Zagreb, a ne Bruxelles, a politički analitičar Davor Gjenero kaže da se ne bi radilo o iznimnoj situaciji da europarlamentarac vodi stranku
'U Sloveniji je iz Europskog parlamenta stranku vodio tadašnji predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Borut Pahor i doveo je do pobjede na izborima i postao predsjednik vlade', podsjeća Gjenero.
Politički analitičar stava je da Tonino Picula nije tip mikromenadžera, autoritarnog lidera kao što je to bio Zoran Milanović, čovjeka koji donosi sve političke odluke i oko sebe okuplja patuljke i ljude nesposobne za donošenje odluka.
'Picula bi slično kao predsjednik HDZ-a Andrej Plenković vodio stranku kao tim i oko njega bi se sasvim sigurno okupili najbolji SDP-ovi ljudi kakvi su Davorko Vidović, Rajko Ostojić, Davor Bernardić i Zlatko Komadina', smatra Gjenero. To je tim, nastavlja objašnjavati, koji bi funkcionirao matrično i tih dva-tri dana u tjednu koliko bi Picula morao biti u Bruxellesu, stranka ne bi bila bez vodstva. Kritičari takve prakse tvrde da predsjednik mora biti non-stop na raspolaganja stranci, obilaziti teren, ali i brinuti da nezadovoljna oporba ne bi rovarila i potkopavala njegove ideje i odluke. Udaljenost od 1.000 kilometara od Zagreba sigurno umanjuje učinkovitost.
Međutim, Gjenero odbacuje takve opaske u prvom redu jer Picula nije autoritaran igrač.
'Protiv autoritarnih igrača se uvjetno rečeno skuplja oporba u ilegali. U odnosu na Piculu, ako postane predsjednik SDP-a, moći će se otvoreno nastupati i tražiti promjene', vjeruje analitičar. SDP je sada i onako na dnu, kaže, i to što je Picula džentlmen do te mjere da želi preuzeti vođenje stranke dovest će ga u situaciju da neke ozbiljne opozicije neće imati.
'Osim u gradu i županiji, u Rijeci oni nemaju nikakva relevantnog utjecaja u županijama i velikim gradovima. Milanović je razbio koalicije u Međimurju i Istri. Kada se završi proces prijenosa vlasti koji u vrijeme vlade Tihomira Oreškovića nikad nije proveden do kraja, na Iblerovu trgu će se okupiti dosta gladnih usta koja u realnom sektoru ne mogu zaraditi kruha. U takvoj situaciji neće biti toga tipa rušenja vođe nego će se itekako poštovati čovjeka koji sa svojim timom može dignuti rejting stranke. Oni su na dnu i njima treba tim koji će ih oporaviti', zaključio je Gjenero.