zaustavili mu plan

Američki Vrhovni sud upravo je Trumpu zadao bolan udarac

19.04.2025 u 09:46

Bionic
Reading

Vrhovni sud u SAD-u u subotu je privremeno spriječio administraciju predsjednika Donalda Trumpa da deportira desetke Venezuelanaca koji se nalaze u imigrantskom pritvoru, nakon što su njihovi odvjetnici rekli da im prijeti trenutačna deportacija bez sudske provjere, koju je sud ranije naložio

'Vladi je naloženo da ne deportira niti jednog pritvorenika iz Sjedinjenih Država do daljnjeg naloga ovog suda', objavili su suci u subotu rano ujutro, piše Reuters.

Konzervativni suci Clarence Thomas i Samuel Alito izjasnili su se protiv te odluke.

U središtu spora su deseci Venezuelanaca koji se nalaze u zatvoru Bluebonnet u Ansonu u Teksasu. Odvjetnici Američke unije za građanske slobode (ACLU) podnijeli su u petak hitne zahtjeve na više sudova, uključujući Vrhovni sud, tražeći hitnu akciju nakon što su izvijestili da su neki od muškaraca već ukrcani u autobuse i da im je rečeno da će biti deportirani.

ACLU je rekao da brzi razvoj događaja ne daje muškarcima realnu priliku da ospore svoju deportaciju kao što je tražio Vrhovni sud. Bijela kuća još nije komentirala odluku suda.

Tijekom saslušanja u petak, vladin odvjetnik rekao je da nije upoznat s planovima Ministarstva domovinske sigurnosti da deportira muškarce u petak, ali da bi deportacija moglo biti obavljena u subotu.

Rizik od sukoba dviju grana vlasti

Slučaj nameće pitanja o tome koliko se Trumpova administracija pridržava ograničenja Vrhovnog suda te sa sobom nosi rizik od značajnog sukoba između dviju ravnopravnih grana vlasti i ustavne krize.

Trump, koji je prošle godine izabran zbog, među ostalim, obećanja o tome da će obuzdati imigraciju, pozvao se na zakon o inozemnim neprijateljima iz 1798. u pokušaju da brzo deportira optužene pripadnike kriminalne bande Tren de Aragua, koju njegova administracija smatra terorističkom skupinom.

Predsjednik i njegovi viši pomoćnici su rekli da im njihove izvršne ovlasti daju i širi autoritet o pitanjima imigracije, čime ispituju ravnotežu između grana vlasti.

Što je zapravo sporno?

Vrhovni sud je početkom travnja Trumpu odobrio da se za deportaciju navodnih pripadnika venezuelanskih bandi koristi zakonom iz 1798., no naglašeno je da pritvorenici moraju imati priliku iznijeti svoj argument „primjereno prirodi slučaja”.

Sud je time odbacio raniju presudu saveznog suca Jamesa Boasberga koji je odlučio da zakon o inozemnim neprijateljima iz 1798. ne pruža dovoljan pravni temelj za deportacije onih za koje se sumnja da su pripadnici kriminalnih bandi, blokirajući primjenu zakona. Petero sudaca Vrhovnog suda odlučilo se za poništavanje Boasborgove presude, a četvero se tome usprotivilo.

Sjedinjene Države su u ožujku u El Salvador deportirale više od 200 navodnih članova kriminalne skupine Tren de Aragua, pozivajući se na mjeru iz 1798., posljednji put iskorištenu tijekom Drugog svjetskog rata. Vlasti su to pravdale time što se bande navodno koriste „neregularnim ratovanjem” protiv SAD-a, na zapovijed diktatora Venezuele Nicolasa Madura.

Taj zakon omogućava predsjedniku da zaobiđe ustaljene procedure imigracije kako bi pritvorio i deportirao inozemne državljane iz neprijateljskih zemalja, no u pravilu SAD za to mora biti u ratu ili pod prijetnjom „invazije ili napada”.