Upitan zašto su reakcije iz SAD-a spore ili nepostojeće kada se radi o ruskim napadima na ukrajinske civile, vojni analitičar Marinko Ogorec kazao je da bi u tom slučaju morali osuditi i Izrael
Vojni analitičari Marinko Ogorec i Pero Kovačević komentirali su u Studiju 4 HRT-a stanje na istočnom bojištu u Donbasu, ruske napade u kojima je stradao velik broj civila te objasnili zašto aktivna obrana i ukrajinski protunapadi nisu polučili značajniji rezultat.
Dogovor je jedno, sporazum drugo
Upitan zašto su reakcije iz SAD-a spore ili nepostojeće kada se radi o ruskim napadima na ukrajinske civile, vojni analitičar Marinko Ogorec kazao je da bi u tom slučaju morali osuditi i Izrael. Osvrnuo se i na dosadašnje bilateralne dogovore koje je Washington sklopio s Ukrajinom i Rusijom. 'Dogovor je jedno, a sporazum je drugo. Dok se ne potpiše nešto i s jedne i druge strane, kao i treće, koja bi bila arbitar, jamac - nastavljaju se borbena djelovanja pojačanom žestinom', kazao je za HRT.
Komentirao je i masakr na Cvjetnicu u Sumiju, a nakon kojeg je smijenjen guverner regije jer je organizirao dodjelu odličja ukrajinskim vojnicima. 'Apsolutno je došlo do propusta obavještajne zajednice. Govorimo o krajnje neodgovornom činu tog čovjeka koji je prikupio ljude da im dodijeli odlikovanja u zoni djelovanja svih sustava protivnika.'
Vojni analitičar i bivši državni tajnik u MORH-u Pero Kovačević dodao je kako je raketa stigla s lansirnog mjesta koje je bilo u Kursku te da se zračna uzbuna zbog toga nije oglasila. 'Iskander je moćan sustav. Kada padne, pokrije otprilike dva nogometna igrališta. Zračne sirene se očito nisu mogle uključiti zbog blizine lansiranja', pojasnio je.
Ukrajinci nisu dobro reagirali
Kovačević je komentirao i stanje na dva najveća žarišta u Donbasu, smjerove Toreck i Pokrovsk. 'Situacija je takva da ruske snage imaju inicijativu na tom području, a ukrajinske snage su krenule s aktivnom obranom. Tu je moguće zaustavljanje agresora i tu se dogodilo ono što se nije smjelo dogoditi. Za razliku od onog kako smo to mi radili u Domovinskom ratu, Ukrajinci to nažalost nisu izveli tako. Kada ide kontraudar, morate imati snage u pričuvi koje će zadržati osvojeni prostor. Kod ukrajinskih snaga to se nije dogodilo. Imali su velika borbena djelovanja kod Pokrovska i Torecka i uspjeli su vratiti dio područja, ali nisu uspjeli osvojiti veći dio', objasnio je.
Ruske snage su, kako je pojasnio, koristile taktiku iscrpljivanja te su uništile logističke pravce. 'Tako je došlo do probijanja ukrajinske obrane na dva dijela fronta. Kod Torecka i Pokrovska - opet je dosta teška situacija za Ukrajince', dodao je. Osvrnuo se i na činjenicu da SAD više ne želi ni prodavati oružje Ukrajini, a Bidenovu pomoć šalje na kapaljku. 'Mislim da to svima treba postati jasno. SAD je otvoreno rekao da Ukrajina više nije njihov prvi cilj. Njihov je cilj zaustavljanje rata i zbog toga je takva situacija. EU nema snage i mogućnosti da financira cjelokupno ratno djelovanje i pruža sve stvari koje su potrebne Ukrajini. U Wiesbadenu je dugo vremena NATO-ov stožer, ali vidjeli smo kako to izgleda kada SAD uskrati obavještajne podatke', zaključio je.