Udruga Vrtić za sve reagirala je na najavu novog modela sufinanciranja privatnih i vjerskih vrtića u gradu Zagrebu. Naime, u prijedlogu stoji da bi roditelji čija djeca pohađaju takve vrtiće plaćali punu cijenu za one dane kada dijete ne dolazi u vrtić
'Udruga Vrtić za sve još jednom želi istaknuti ključne probleme koje prisutna politička demagogija uporno nastoji staviti u drugi plan, izvan fokusa gledanja građana.
Prije svega, to je problem nedostatnih kapaciteta vrtića. S tim u vezi i građanstvo i struka konstantno se bore s vjetrenjačama i izazovima koje nosi trenutno sveprisutan inicijalni problem 'viška djece' odnosno nemogućnosti upisa sve potrebite djece u vrtiće. Upravo privatni i vjerski vrtići u tom slučaju su brojnim roditeljima slamka spasa kako bi svoju djecu zbrinuli u trenucima kada oni rade.
Stvarnost je puno dalja od političke propagande, a činjenica da danas privatne i vjerske vrtiće pohađa 4000 djece govori u prilog tome da će cjenovnom diskriminacijom koju nameće ovaj prijedlog biti pogođeno upravo više od 90 posto navedene djece. U Hrvatskoj gdje je svaki treći roditelj nezaposlen ili ne prima plaću uopće je nemoralno razmatrati prijedloge koji bi još više produbili socijalnu isključenost roditelja.
Ukoliko je i bilo propusta u organizaciji rada pojedinih vrtića u Republici Hrvatskoj, postoje jasno propisane sankcije za iste. Žalosno je da se opet na račun pojedinaca kažnjava većina koja svoj posao radi u skladu sa zakonom.
Dakle, smatramo da je krajnje vrijeme osigurati centralni informacijski sustav kontrole kojim bi se moglo brzo i jednostavno pratiti stanje u svim vrtićima Grada Zagreba (privatnim i vjerskim), samim time broja djece po skupinama, uvjetima upisa djece te financijskih pokazatelja vezanih za poslovanje vrtića. Grad Zagreb trebao bi poticati privatne inicijative koje su puno fleksibilnije u pružanju usluge te mogu dodatno povećati vrtićke kapacitete bez većeg ulaganja Grada', kažu iz Udruge.
Na kraju, ne smije se zaboraviti da privatni i vjerski vrtići djeluju kao poslodavci više od 500 odgajatelja i stručnog osoblja, čime predstavljaju respektabilnog socijalnog partnera Grada Zagreba.
'Još jednom apeliramo i naglašavamo kako je krajnje neetično u trenutnoj socio-ekonomskoj situaciji u kojoj se nalazi većina građana 'zarađivati' na djeci, dok se s druge strane novac iz gradskog proračuna slijeva u nevažne investicije. Na kraju ističemo, ako već i postoji opravdan razlog rezanja subvencija roditeljima djece u privatnim i vjerskim vrtićima, neka se onda predstavi i plan hoće li se ista sredstva dalje ulagati u odgoj i obrazovanje djece u gradu Zagrebu', poručuju.