šef sdp-a

Bernardić: Rezanje plaća u javnom sektoru ne smije biti tabu tema. Donirao sam svoju plaću, ali nisam radi toga radio presicu kao premijer

28.03.2020 u 20:17

Bionic
Reading

Davor Bernardić, predsjednik SDP-a, kazao je da su javni i realni sektor su spojeni, te da nema funkcioniranja države bez gospodarstva, pa shodno tome svi u ovom trenutku trebaju biti solidarni, a da smanjivanje plaća u javnom sektoru ne smije biti tabu tema

'Naše mjere su interventne. Na gospodarsto i na građane treba djelovati na isplatu 75 posto plaća trenutno u sektorima koje ostaju bez posla. To je u ovom trenutku najvažnije napraviti. To su brze i inetrventne mjere i mi nemamo vremena za čekanje. Javni i realni sektor su spojeni. Nema funkcioniranja države bez gospodarstva. Svi u ovom trenutku trebamo biti solidarni.

To ne smije biti tabu tema, smanjivanje plaća u javnom sektoru. Ono što nećemo dopustiti je da se u ovom trenutku smanjuju plaće učiteljima, zdravstvenim radnicima, policajcima, svima onima koji su na prvoj crti obrane od koronavirusa. I sasvim sigurno, kriza ne smije biti izgovor za smanjivanje radničkih prava kakva smo vidjeli u objavama ministra Aladrovića, kao ni za ograničavanje ljudskih prava i sloboda', kazo je Bernardić gostujući na RTL-u Danas.

Naveo je da će se odazvati na svaki razgovor i svako tijelo kao što su radili i proteklih 30 godina.

'Ne mislimo da nikakav savjet, nikakav debatni klub, parlaonica, neće riješiti probleme gospodarstva i građana. Odluke treba donositi odmah. Prije 20 dana smo predstavili 15 mjera za spas građana i gospodarstva. Nažalost, Vlada to nije akceptirala u tom dijelu, mada smo ih podržali u dijelu njihovih mjera. Zato smo izašli s paketom zakona. Cilj nam je u ovom trenutku staviti moratorij na otplatu kredita i građana i poduzetnika, omogućiti poduzetnicima da u vrijeme krize ne plaćaju poreze i doprinose', kazao je Bernardić dodavši da se zalaže za otpis dugova.

'Deficit će biti i on će se dogoditi. 10 ili 20 milijardi u ovom trenutku je svejedno. Zašto? Zato jer država mora iskoristiti onaj instrument koji rade sve Vlade u Europi, odnosno upumpavanje dodatnog novca u sektor.Čeka nas iskorištavanje europskih fondova. Hrvatska mora iskoristiti ulogu u Predsjedanju da uzme puno više novca od najavljene milijarde. Stoji nam veliki novac na raspolaganju. To je jedan kanal. Drugi kanal je linija likvidnosti prema Europskoj centralnoj banci. Kamate su u ovom trenutku nula posto i novac je jeftin. Pitanje je kada će biti tako jeftin', mišljenja je Bernardić.

Nveo je da je svoju plaću dao za saniranje posljedica potresa, ali da nije organizirao pressicu oko toga kao što je to napravio predsjednik Vlade i cijela Vlada.

'Mislim da svatko od nas daje svoj dorpinos. Mnogi SDP-ovi dužnosnici su dali cijelu svoju plaću, ali nisu oko toga radili veliku pompu, to je naša odgovornost. Kao što je odgovornost Vlade da donese poseban Zakon o Gradu Zagrebu kao što je SDP-ova Vlada napravila oko Gunje.

'Sanirali smo ljudima domove, omogućili im da se vrate u svoje domove. To isto treba napraviti u gradu Zagrebu'smatra Bernardić.

Snažan potres pogodio Zagreb
  • Snažan potres pogodio Zagreb
  • Snažan potres pogodio Zagreb
  • Snažan potres pogodio Zagreb
  • Snažan potres pogodio Zagreb
  • Snažan potres pogodio Zagreb
    +12
Snažan potres u Zagrebu Izvor: Pixsell / Autor: Borna Filic/PIXSELL