STAV MARCA RUBIJA

Hoće li SAD vratiti vize Hrvatima? Pazite što je objavila američka ambasada u Zagrebu

15.04.2025 u 17:01

Bionic
Reading

'Posjet Americi nije pravo. To je privilegija za one koji poštuju naše zakone i vrijednosti', stoji u objavi Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu na mreži X. Citat je izvađen iz autorskog teksta koji je za Fox News napisao američki državni tajnik Marco Rubio. Poruka je jasna - u svjetlu zaoštravanja kontrola u zračnim lukama i ubrzanog protjerivanja stranaca iz SAD-a, blaži vizni režim u kojemu od prije nekoliko godina uživaju i građani Hrvatske vrlo bi lako mogao postati još jedan predmet radikalnog zaokreta američke politike nakon povratka Donalda Trumpa na vlast

Podsjetimo, nakon više desetljeća ispunjavanja strogih sigurnosnih i administrativnih uvjeta, Hrvatska je 2021. godine ušla u američki Program izuzeća od viza (Visa Waiver Program). Time je hrvatskim građanima omogućeno putovanje u SAD bez vize za turističke i poslovne posjete do 90 dana.

Liberalizacija je dodatno olakšala gospodarsku, obrazovnu i turističku razmjenu. Zabilježen je porast interesa hrvatskih državljana za putovanja u SAD, kao i veći broj suradnji između sveučilišta i tvrtki. Hrvatska sada dijeli isti status s većinom članica Europske unije koje već godinama imaju bezvizni režim, uz to da se njezini građani i dalje moraju prijaviti za putovanja u SAD putem sustava ESTA.

No, autorski tekst Marca Rubija, državnog tajnika u Trumpovoj administraciji zadužen za vanjske poslove, šalje bitno drukčiju poruku. On se prije svega odnosi na podržavatelje terorističkih aktivnosti, za koje, kaže Rubio, konzularni službenici rigorozno provjeravaju ispunjavaju li uvjete ulaska u SAD, no obraća se i redovnim putnicima u SAD, posebno studentima koji na kampusima prosvjeduju protiv izraelske vojne kampanje u Gazi.

'Rigorozna provjera ne prestaje nakon što je viza odobrena'

'Predanost Trumpove administracije sigurnosti i provedbi naših imigracijskih zakona je bez presedana i nepokolebljiva. Očekujemo – a zakon nalaže – da svi nositelji vize pokažu svoju podobnost svaki dan kada je njihova viza važeća. To uključuje poštivanje naših zakona, primjereno ponašanje u skladu s njihovom vrstom vize i nastavak ispunjavanja ovih standarda tijekom cijelog boravka u našoj zemlji. Nositelji američkih viza trebali bi znati bez sumnje da rigorozna sigurnosna provjera američke vlade ne prestaje nakon što je viza odobrena. Radeći zajedno s DHS-om i drugim agencijama za provedbu zakona i sigurnosnim agencijama, kontinuirano pratimo i pregledavamo te slučajeve. Ova budnost je ključna jer se okolnosti mogu promijeniti i mijenjaju se. Na primjer, vize mogu biti opozvane ako je nositelj vize sudjelovao u nasilnom kriminalu ili vožnji u pijanom stanju, podržavao terorizam, prekoračio vrijeme dopušteno za posjet, obavljao ilegalni rad -- ili bilo što drugo što krši uvjete pod kojima smo mu dodijelili ovu privilegiju ili ugrožava sigurnost naših sugrađana Amerikanaca. Kada informacije o takvim aktivnostima dođu do odjela, naše stručno osoblje ih pregledava i procjenjuje je li opoziv primjeren', napisao je Rubio u tekstu za Fox News.

Marco Rubio
  • Marco Rubio
  • Marco Rubio
  • Marco Rubio
  • Marco Rubio
  • Marco Rubio
    +7
Marco Rubio Izvor: EPA / Autor: Drew Angerer / POOL

Američki državni tajnik potom se fokusira na nedavne događaje u kojima je Trumpova administracija, kako je rekao, morala djelovati protiv stranih studenata.

'Nakon terorističkih napada na Izrael 7. listopada 2023., neki od stranih studenata sudjelovali su u antisemitskim aktivnostima i zastrašivanju Amerikanaca, od kojih su mnogi slučajno bili židovske vjere. Ti su stranci zatvorili sveučilišne kampuse za američke građane, maltretirali židovske studente, blokirali autoceste i upadali u zgrade. Kao državni tajnik, nastavit ću izvršavati svoje ovlasti da podupirem pristup nulte tolerancije predsjednika Trumpa prema stranim državljanima koji podržavaju terorističke organizacije ili sudjeluju u aktivnostima koje prijete našoj nacionalnoj sigurnosti ili kompromitiraju uvjerljiv interes vanjske politike... Dok sam ja tajnik, nikada nećemo oklijevati djelovati odlučno – i u bliskoj suradnji s našim partnerima iz vlade SAD-a – kada informacije ukazuju da bi nositelj vize mogao ugroziti našu sigurnost, da je prekršio američki zakon ili da je opoziv vize na neki drugi način opravdan. Američke vize su privilegija, a ne pravo, rezervirana za one koji čine Sjedinjene Države boljim, a ne žele ih uništiti iznutra', zaključuje Rubio.

Tko je nova veleposlanica SAD-a u Zagrebu?

Donald Trump je za veleposlanicu SAD-a u Hrvatskoj imenovao Nicole McGraw, filantropkinju i poslovnu ženu iz Floride, poznata po svom radu u području umjetnosti i humanitarnog djelovanja. Osnovala je neprofitnu organizaciju CANVAS Art Charities i članica je upravnog odbora organizacije Place of Hope. U svom obraćanju pred Odborom za vanjsku politiku američkog Senata, istaknula je četiri glavna prioriteta za svoj mandat u Hrvatskoj: gospodarsku diplomaciju, suradnju na pitanjima sigurnosti, osiguranje američke izvrsnosti i zaštitu američkih građana u inozemstvu. McGraw bi trebala preuzeti mandat veleposlanice u Zagrebu tijekom svibnja ili lipnja.

Trumpovo 'novo normalno'

Podsjetimo, nakon povratka na vlast Donald Trump je izdao niz izvršnih uredbi kojima je ograničen pristup azilu, a postupci obrade zahtjeva dodatno su usporeni. Uvedene su i strože provjere za dobivanje radnih i studentskih viza, uz češće odbijanje zahtjeva. Poseban naglasak stavljen je na masovne deportacije, pri čemu je korištenja tzv. 'expedited removal' postupaka znatno porasla. Administracija je proširila suradnju s lokalnim policijama u uhićenju i prijavi nedokumentiranih imigranata. Kritičari tvrde da se radi o institucionalizaciji straha među migrantskom populacijom, dok Trumpovi saveznici to opravdavaju borbom protiv ‘ilegalne imigracije’.

Istovremeno su pojačane kontrole na zračnim lukama i graničnim prijelazima, uz pooštravanje uvjeta za ulazak državljana pojedinih zemalja. Imigracijski sudovi suočili su se s golemim brojem novih predmeta, a broj odobrenih azila pao je na najnižu razinu u posljednjem desetljeću. Nova politika izazvala je val prosvjeda diljem SAD-a i ponovno polarizirala javnost.