dogovor sa sad-om

Hamenei: Nismo ni optimisti ni pesimisti u pogledu nuklearnih pregovora

15.04.2025 u 15:40

Bionic
Reading

Vrhovni iranski vođa ajatolah Ali Hamenei rekao je u utorak da nije "ni pretjerano optimističan niti pesimističan" u pogledu pregovora sa SAD-om o iranskom nuklearnom programu, u očitom potezu Teherana da umanji rastuća očekivanja javnosti od dogovora.

Neuspjeh u postizanju dogovora s predsjednikom Donaldom Trumpom o okončanju desetljećima dugog spora Irana sa Zapadom mogao bi duboko naštetiti Islamskoj Republici, rekli su iranski političari i upućeni, čak i ako Teheran naknadno prikaže Washington kao krivca.

Nakon pregovora između Teherana i Washingtona u Omanu prošlog vikenda, koje su obje strane opisale kao pozitivne, iranska očekivanja gospodarskog oporavka su porasla, prema Irancima s kojima smo razgovarali telefonom i porukama koje su Iranci objavili na društvenim mrežama.

Obje strane su se složile da se održe dodatni pregovori 19. travnja u Omanu.

Oštećena iranska valuta rial ojačala je oko 20 posto u odnosu na dolar u proteklih nekoliko dana, a mnogi Iranci se nadaju da je dogovor o okončanju ekonomske izolacije Irana nadohvat ruke.

"Nismo ni pretjerani optimisti niti pesimisti u vezi s njima. Uostalom, to je proces o kojem je odlučeno i njegovi prvi koraci su dobro provedeni", rekao je Hamenei na sastanku sa zastupnicima, prema državnim medijima.

Teheran je pristupio pregovorima oprezno, sumnjajući u vjerojatnost sporazuma i sumnjičav prema Trumpu, koji je napustio nuklearni sporazum Teherana sa šest sila iz 2015. tijekom svog prvog mandata 2018. i opetovano je prijetio da će bombardirati Iran ako ne bude dogovora.

"Odavde se (razgovori) moraju pažljivo pratiti, uz jasno definirane crvene linije i za drugu stranu i za nas. Pregovori mogu dovesti do rezultata, a možda i ne", rekao je Hamenei.

"Izbjegavajte povezivati ​​sudbinu zemlje s ovim pregovorima", dodao je.

Otkako su se odnosi s Washingtonom prekinuli nakon iranske islamske revolucije 1979. kojom je svrgnut šah kojeg je podržavao SAD, neprijateljstvo prema Sjedinjenim Državama uvijek je točka okupljanja iranskih klerikalnih vladara.

No inflacija, nezaposlenost i nedostatak ulaganja kao rezultat paralizirajućih sankcija, ponovno uvedenih nakon što je Trump odbacio nuklearni sporazum iz 2015., uvjerili su Hameneija da podrži pregovore s Trumpovom administracijom.

Sjedinjene Države, Izrael i zapadne sile optužuju Teheran da razvija nuklearno oružje, ali Iran tvrdi da je njegov program samo u civilne svrhe.