Ministri Vili Beroš i Radovan Fuchs obratili su se novinarima nakon sjednice Vlade na kojoj je objavljeno da od sljedećeg tjedna svi srednjoškolci prelaze na online nastavu
Na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković objavio je da će svi srednjoškolci od 14. prosinca nastavu pratiti online. Kod kuće će učenici biti sve do 18. siječnja.
Nakon sjednice ministar zdravstva Vili Beroš je rekao: "Danas je 2.629 ljudi na bolničkom liječenju, od toga 277 na respiratoru. Velika je brojka, ali ukazuje na stagnaciju porasta onih koji zahtijevaju respirator. U odnosu na dan ranije zaprimljena su 254 nova bolesnika. U 24 h imamo 59 preminulih.
VIDEO: Tomislav Miletic/PIXSELL
Zato smo danas iznijeli nastojanja koja ministarstvo radi u smislu ujednačavanje kliničke prakse liječenja od koronavirusa. Mnoge bolnice koje se nisu bavile infektološkim bolesnicima, sad su suočene s velikim brojem takvih bolesnika i njihovi specijalisti sudjeluju u liječenju, no potrebna je kontinuirana izmjena suradnje i smjernica da tijek liječenja bude ujednačen. Zato je Hrvatski zavod za hitnu medicinu uspostavit će u svim ustanovama video konferencijske telemedicinske centre gdje će zdravstveni djelatnici moći pitati sve što ih zanima u vezi liječenja."
Osvrnuo se i na bonuse zdravstvenim radnicima: "Uvažavajući iznimne uvjete rada u kontekstu pandemije odredili smo posebnu nagradu na plaću u visini od 10% osnovne plaće radnicima u sustavu zdravstva. Zbog specifičnog oblika obračuna plaća moguće je da su pojedini zdravstveni djelatnici pri premještaju u nove ustanove ostvarili prekovremene sate, dijagnostiku i slično koje su bile veće pa će im se omogućiti da izaberu opciju koja im je najpovoljnija, a zaostaci će se isplatiti s plaćom za prosinac.", prenosi N1.
Apel znanstvenika
Komentirao je i apel znanstvenika: "Što se tiče javnog apela znanstvenika, oni po mom mišljenju šalju ohrabrujuću poruku jedinstvenog stava struke jer dosad je bilo nekoliko različitih tonova koji su bila kontraproduktivni. Mišljenja smo da su sve naše odluke temeljene na struci i znanosti i kad se tako iščitava apel, onda je jasno da je većina njihovih zahtjeva u potpunoj suglasnosti s preporukama Stožera. Polazišna točka nam je znanost."
Odgovarajući na pitanja komentirao je i izjavu župana Radimira Čačića koji je rekao da su najodgovorniji rekli da mjere ne daju rezultate, da su svjesno lagali.
"Nisam svjesno lagao kad je riječ o činjenicama. I danas sam rekao da je po broju oboljelih Hrvatska među najpogođenijima. Riječ je o učinku mjera. Učinci tih mjera nisu onakvi kakve bismo željeli, možda se to odnosi na to. No, sa županom Čačićem sam razgovarao u nekoliko navrata i naš stav je jedinstven. Smanjenje kontakata sigurno će smanjiti širenje virusa. Sigurno nitko namjerno nije prikazivao neučinkovitost mjera.
Čarobnog štapića nema, prilagođavali smo se iz dana u dan, tražili balans. Kad pogledate rezultate na nivou Europe i svijeta, nema velikih odudaranja."
Nedostatak liječnika u primarnoj zaštiti
Komentirao je situaciju na Braču gdje navodno nedostaje ginekologa: "Od ranije se susrećemo povremeno da nedostaje liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Potrebne su reforme, dio njih je usmjeren prema tome. Cilj Vlade je osigurati dostupnost zdravstvene zaštite. Vjerujem da ćemo uspjeti u tome. Ne znam točno za situaciju na Braču, vidjet ćemo koje su mogućnosti."
"U srednjim školama icidenija nije značajna, no oni na putu do škola voze se javnim prometom. Ovako ćemo smanjiti nepotrebne kontakte i zato podržavam mjeru online nastave", zaključio je Beroš.
Prelazak srednjih škola na online nastavu
Nakon ministra zdravstva riječ je preuzeo ministar obrazovanja Radovan Fuchs koji je izvijestio o prelasku srednjih škola na online nastavu:
"Obavili smo razgovore sa županima. Od početka modela u Hrvatskoj stvar oko odvijanja nastave spuštena je na razinu lokalnih osnivača. Funkcioniramo po modelu A, B i C. Ima i kombinacija ako se radi o izolaciji nekoliko razreda. Ovakav model se pokazao uspješnim i dobrim. Nemamo veliku incidenciju među učenicima.
Zbog mišljenja epidemiologa da bi javni prijevoz mogao biti problem, a s obzirom na to da smo dosad mogli održati nastavu u većoj mjeri nego prošle godine, većina župana je rekla da bi u ukupnoj potpori mjera trebalo napraviti nešto oko ove teme. Oni će obaviti razgovore s lokalnim stožerima i razmotriti prelazak na online nastavu od 14. prosinca.
U tom slučaju bi doprinos epidemiološkim mjerama bila da bi djeca gotovo 40 dana bila van škole, a izgubila bi samo tjedan dana. Vjerujem da će nas županije kontaktirati. Neki su rekli da možda neće ići na varijantu C jer već funkcioniraju po B modelu pa u prometu imaju samo 50% učenika. Očekujemo da se do kraja tjedna jave župani."