Vili Beroš, ministar zdravstva, danas je s ravnateljem Klinike za dječje bolesti Zagreb, Goranom Roićem obišao građevinske radove na obnovi Klinike za dječje bolesti Zagreb. Osim obnove Klinike prokomentirao je i izgradnju Nacionalne dječje bolnice, nedostatak liječnika u zdravstvenom sustavu i specijalizaciji, slučaj ozlijeđenog dječaka i izmjene zakona zdravstvene zaštite
Ministar se na početku zahvalio na svemu onome što je napravljeno i nakon potresa i nakon poplave za obnovu ustanove te izrazio želju za realizacijom izgradnje bolnice u Blatu.
'Ova Vlada je prepoznala to kao jedan od osnovnih i važnih izazova dakle osiguranje sveobuhvatne i pravovremene zdravstvene zaštite, djeci u dječjoj dobi je to od iznimne važnosti stoga idemo tim putem i u fazi je projekt realizacije izgradnje Nacionalne dječje bolnice' rekao je Beroš, prenosi HRT.
Ministar je istaknuo da će zdravstveni sustav sljedeće godine polučiti prave rezultate mukotrpnog rada u zadnjih godinu dana nakon što se stišala pandemija koronavirusa.
'I izmjenu zakonodavnog okvira, u izmjenu paradigmi koje su do sada vrijedile u zdravstvenom sustavu. Okrećemo se u potpunosti našim pacijentima, jačamo primarnu zdravstvenu zaštitu, posvećujemo se pitanjima koja su desetljećima bila zanemarena, pitanja kadrovske strukture, financiranja, dodao je.
Osvrnuo se i na problem nedostatka liječnika i specijalizanata te naglasio da će zatražiti očitovanje od Doma zdravlja Zadarske županije.
'Ja znam da sam kao prvi čovjek sustava odgovoran za takve stvari, ali ne i jedini. Stoga to pitanje nedostatka liječnika, infrastrukture uređaja na razini primarne zdravstvene zaštite moramo rješavati zajedno s onima koji su po zakonu i Ustavu nositelji primarne zdravstvene zaštite, a to su županije, istaknuo je ministar.
'Ne bježim od svoje odgovornosti i sada ću kao i do sada zatražiti očitovanje od Doma zdravlja Zadarske županije o stanju zdravstvene infrastrukture na toj lokaciji', dodao je.
Naveo je da će jaz u sustavu smanjit broj specijalista i istaknuo kako smatra porazom zdravstvene administracije što nije bilo primjerene zdravstvene infrastrukture.
'Mi sada rješavamo nagomilane probleme i činjenicu da se 12 dugih godina u jednom trenutku da li zbog objektivnih ili nekih drugih razloga uopće nisu raspisivale pojedine specijalizacije', rekao je Beroš.
Prokomentirao je i slučaj ozlijeđenog dječaka koji je zbog korištenja pirotehničkih sredstava ostao bez prstiju.
'Upotreba takvih pirotehničkih sredstava, petardi, eksplozivnih naprava krajnje je opasna i može u pojedinim slučajevima polučiti iznimne teške tjelesne ozlijede pa i doživotnu invalidnost. To apsolutno nije dobro i iz godine u godinu na to upozoravamo. Apeliram na sve roditelje da budu svjesni situacije koja može nastati ako netko neovlašteno, nedozvoljeno koristi nekakva sredstva koja nisu adekvatna', dodao je.
Izmjene zakona zdravstvene zaštite trebale bi ubrzo zaživjeti i te izmjene predstavljaju određeni okvir koji će predstavljati promjene koje se nastoje postići u zdravstvenom sustavu, kazao je ministar.
'Dakle jačanje preventive, preventivnih zdravstvenih pregleda. Nadalje poradit ćemo na ranom otkivanju bolesti, vjerujem da ćemo ubrzo uvesti sustav onkološke uputnice koja će omogućiti u roku od jednog mjeseca i obradu i dijagnozu i tretman za sve onkološke bolesnike, jačanje primarne zdravstvene zašite, jačanje domova zdravlja. Zatim moramo razmišljati o reorganizaciji našeg bolničkog sustava, novoj kategorizaciji bolnica, o financijskoj učinkovitosti i naravno ljudskim potencijalima', rekao je Beroš.