Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u srijedu je insinuacijama i lažnim optužbama nazvao tvrdnje gradonačelnika Bihaća Šuhreta Fazlića da hrvatska policija u BiH svakodnevno dovozi migrante
''Odbijam tu vrstu insinuacija, radi se o lažnim optužbama, kojima se želi skrenuti pozornost s glavnog pitanja. A to je kako su ti ljudi došli u Bihać i okolne općine i zašto baš tamo'', izjavio je Božinović Hini u Istanbulu gdje sudjeluje na ministarskoj konferenciji Budimpeštanskog procesa o migracijama.
"Mi smo bosansko-hercegovačkim vlastima još u prosincu 2017. ukazali na trendove povećanih migrantskih tokova preko BiH te da moraju jače štititi granicu prema državama iz kojih im dolaze migranti. Također jasno je u više navrata poručeno da nitko ne računa da bi probleme mogao rješavati na način da migrante pusti da nelegalno ušetaju u Hrvatsku. To je nezakonito ponašanje i Hrvatska ne samo da ne dopušta ilegalne migracije, već stalno jača policijske kapacitete kojima štiti granice i to ponajviše zbog ilegalnih migranata koji u našu zemlju nastoje ući iz Unsko-sanskog kantona, očito uz blagoslov mnogih koji bi ih od toga trebali odvraćati", ustvrdio je Božinović.
Fazlić je ranije ustvrdio da "u BiH ulazi hrvatska policija, specijalci, dovoze migrante, vraćaju ih i šalju u Bihać".
Božinović je u Istanbulu na skupu koji je okupio predstavnike gotovo 50 država i 17 međunarodnih organizacija u svome govoru istaknuo da predanost u poštivanju ljudskih prava i temeljnih sloboda, ''mora ići ruku pod ruku s pravom svake države da kontrolira svoje granice i definira svoju nacionalnu migracijsku politiku".
Glavni zaključak susreta u Istanbulu je, kako je rekao, da zemlje koje su izvorište, prolazne postaje, ali i odredište migranata moraju više surađivati.
Uz sprječavanje i suzbijanje nezakonitih migracija te poboljšanje uvjeta za legalne migracije ciljevi petogodišnjeg plana Budimpeštanskog procesa su i olakšavanje povratka i readmisije nezakonitih migranata, borba protiv kriminalnih mreža uključenih u krijumčarenje migranata, ali i suzbijanje diskriminacije, rasizma i ksenofobije te jačanje pozitivnog utjecaja migracija na razvoj, kako u zemljama podrijetla tako i odredišta. Ciljevi su i borba protiv trgovine ljudima te promicanje međunarodne zaštite i poštivanja prava izbjeglica u skladu s međunarodnim standardima.