Odlagalište smeća Brezje
Izvor: tportal.hr / Autor: Ivica Kruhoberec
Odlagalište smeća Brezje
Izvor: tportal.hr / Autor: Ivica Kruhoberec
PREDSJEDNIK EKO BREZE:
'Ovo u Brezju više nije ekološka bomba, ovo je eksplodiralo. Ovo što vidite izašlo je van iz bala te ulazi u našu zemlju i to se mora hitno sanirati', upozorio je s govornice varaždinskoga Gradskog vijeća nezavisni vijećnik prof. dr. Robert Podolnjak držeći u ruci bocu s crnom tekućinom
Na varaždinskom Gradskom vijeću ponovno se govorilo o problematici zbrinjavanja komunalnog otpada i opet su se čule oprečne ocjene stanja nekada ilegalnog, a zadnjih godinu dana legaliziranog skladišta otpada u Brezju. O tome se ne bi raspravljalo da predsjednik Ekološke udruge Eko Breza prof. dr. Robert Podolnjak nije uzeo uzorak vode s lokacije u Brezju gdje se odlaže varaždinski komunalni otpad nakon što se omota u bale.
'Mnogi vide te bale izdaleka kao neku bijelu piramidu. Bale su postale naša velika turistička atrakcija. No rijetki prolaze neposredno uz njih gdje se stvorila bara jer zemlja više ne upija tekućinu koja curi iz navodno nepropusnih bala. Tu dolaze ptice, insekti, glodavci i druga gamad. To je izvor smrada, zagađenja i zaraze', ustvrdio je Podolnjak tijekom aktualnog sata varaždinskoga Gradskog vijeća.
Naglasivši da je Brezje 'potpuno nesanirano područje koje nema nijednu karakteristiku odlagališta ili skladišta koje bi trebalo imati prema zakonu', Podolnjak je zanimalo zašto se ne zatrpaju bare da barem ptice ne dolaze na površinu.
'Jesmo li dali na analizu ovu u boci? Postoje li rezultati analiza? Koliko je zatrovano tlo na tom području u Brezju? Koliko će to zdravstveno koštati građane Varaždina? Ovo treba dati na analizu, a bilo bi dobro odvesti gradske vijećnike na lokaciju u Brezju kako bi vidjeli koja je to ekološka katastrofa. Tek onda ćemo biti spremni donijeti nabolje odluke za grad Varaždin', poručio je predsjednik Ekološke udruge Eko Breza i nezavisni vijećnik nezadovoljan viđenim u Brezju i dinamikom rješavanje tog problema.
Naglasivši da je upoznat sa situacijom u Brezju koje je osobno obišao, varaždinski gradonačelnik Goran Habuš podsjetio je da se to pokušava riješiti već godinama, a u zadnje vrijeme kroz koncesijske ugovore od kojih bi se jedan trebao potpisati kroz tjedan ili dva, a drugi kada se dobije novac od Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
'Ova tekućina nije u Brezju samo sada, već x godina. Točno je da će zato trebati sanirati tlo, a koliko će to koštati, ne znam. Ali isto tako je točno da Varkom ima okolo bala piezometre za redovito uzimanje uzoraka vode iz vodonosnika koji nije zagađen. Može se napraviti analiza tekućina bliže površini kako bi se vidjelo koliko je zagađenje ušlo duboko, ali sve je to uzaludno dok se ne maknu bale', ustvrdio je gradonačelnik Habuš, dok je pročelnik Vlado Vlašić dodao da je kvaliteta podzemnih voda u Brezju sada bolja jer nema više nitrata zbog toga što se zemljište više ne koristi u poljoprivredne svrhe, već kao skladište otpada.