drama u otvorenom

Burno u Saboru, a zatim i na HRT-u: SDP-ovka se sukobila s ministrom oko novog Vladinog paketa

27.03.2025 u 07:04

Bionic
Reading

Vlada Republike Hrvatske predstavila je osmi po redu paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu, vrijedan ukupno 296 milijuna eura. Odluka je izazvala burnu saborsku raspravu, u kojoj su se sukobile različite vizije gospodarske politike i brige za umirovljenike, ranjive skupine i energetski sustav

Mjere obuhvaćaju subvencije za cijene energenata, jednokratne novčane potpore umirovljenicima, pomoć za troškove energije, potpore studentima, poljoprivrednicima i braniteljima, te sredstva za održivost javnog prijevoza. Paket će vrijediti šest mjeseci, a subvencije za električnu energiju, plin i toplinsku energiju ostaju nepromijenjene.

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić u HRT-ovoj emisiji je naglasio kako je riječ o nastavku konzistentne politike Vlade koja traje od početka pandemije.

Osmi paket mjera

“Ovo je osmi paket mjera. Riječ je o kontinuitetu politike pomoći, još od COVID dodatka 2021. godine. Produžujemo mjere koje već traju – subvencije cijena energenata, vaučeri, naknade... Zašto građani ne bi znali koliko država štedi za njih, koliko ostaje u njihovu kućnom budžetu?”

Ministar je također naglasio široku pokrivenost mjera, rekavši: “Reguliramo cijene struje, plina, toplinske energije. Vaučeri do 70 eura mjesečno omogućuju najugroženijima lakše podmirivanje režija. Pomažemo studentima, braniteljima, umirovljenicima, poljoprivrednicima. Nema skupine koju nismo obuhvatili.”

Oporba optužuje Vladu za političku manipulaciju

Saborska zastupnica SDP-a Sanja Radolović kritizirala je Vladin pristup jednokratnim isplatama, navodeći da takve mjere služe isključivo kao predizborni mamac. Ukazala je da je ovo “već 11. jednokratni dodatak” koji se redovito pojavljuje uoči izbora. Prema njenim riječima, “umirovljenici ne bi trebali živjeti od dodatka do dodatka. Vlada ih drži na uzici.”

Radolović je iznijela konkretne prijedloge svoje stranke: zakonsku promjenu formule usklađivanja mirovina koja bi pratila rast plaća i inflaciju te trajno povećanje mirovina za 10 posto. Također je kritizirala energetske politike, ističući da Hrvatska “nema ni energetsku strategiju na papiru”, unatoč domaćim resursima poput plina, te je pozvala na dugoročno planiranje umjesto “vatrogasnih mjera”.

Ministar Piletić joj je uzvratio podacima, podsjetivši da je SDP tijekom svog mandata povećao mirovine za svega četiri posto, dok su u mandatu ove Vlade povećanja znatno veća. “Kada ste imali priliku, povećali ste mirovine za četiri posto. Mi smo ih povećali znatno više. Pogledajte građanima u kameru i recite što ste vi napravili. Mi povjerenje građana nećemo iznevjeriti”, poručio je.

Špika: Ovo nije uskrsnica, ovo je izbornica

Predstavnik umirovljeničkih udruga Milivoj Špika također se uključio u raspravu, istaknuvši da su jednokratni dodaci uoči izbora politički motivirani. “Ovo nije uskrsnica. Ni ono pred Božić nije bila božićnica. To je izbornica!”, izjavio je, naglašavajući kako se radi o pokušaju “kupovine biračkog tijela”.

Izložio je vlastiti prijedlog reforme: novi model izračuna mirovina temeljen na 75–80% neto plaće kroz 10 najpovoljnijih godina radnog staža, uz minimalnu mirovinu od 880 do 1000 eura za 40 godina staža, kao i potpuno usklađivanje s rastom plaća.

Špika se također osvrnuo na ideju univerzalnog povećanja mirovina za 10 posto, koju smatra nepravednom jer, kako kaže, “nije isto kada je netko otišao u mirovinu prije pet, deset ili petnaest godina. Onaj tko je otišao prije 15 godina ima 30 usklađenja. Svaki put bio je zakinut. Taj gubitak se ne može ispraviti s jednokratnih 10 posto.”

Vučemilović: Dodaci su nužni dok ne zažive reforme

Saborska zastupnica Vesna Vučemilović iznijela je umjeren stav, rekavši kako je važno priznati što funkcionira: “Kada gradovi dijele umirovljenicima božićnice ili uskrsnice, to je pomoć. A kada Vlada da 50 eura, onda je to izborna kampanja? Malo su to neka dvojaka mjerila.”

Podsjetila je da novi paket ne pomaže samo ranjivima, već i mikro, malim i srednjim poduzetnicima. Smatra da dodaci ne mogu riješiti dubinske probleme, ali su privremeno rješenje dok ne zažive strukturne reforme. “Možemo negirati makroekonomske pokazatelje, ali činjenica je da stvari idu nabolje”, poručila je.

Najavila je i reforme koje će do kraja godine utjecati na mirovinski sustav: rad uz mirovinu, dodatni staž za žene po djetetu, ukidanje penalizacije prijevremenih mirovina i uvođenje 13. mirovine. Posebno je istaknula novi model usklađivanja mirovina – omjer 85:15 – za koji kaže da “nema nijedna druga država u EU”.

Radolović: Što možeš kupiti za 50 eura?

Sanja Radolović nije se zaustavila na prvim kritikama. Upozorila je da je uskrsna potrošačka košarica znatno poskupjela te postavila pitanje stvarne koristi jednokratnog dodatka. “Prošlogodišnja uskrsna košarica prema sindikatima porasla je za 60 posto. Najniža 116, a najskuplja 400 eura. Pitam vas: što si prosječan umirovljenik može kupiti s tih 50 eura kada uđe u dućan?”

Osvrnula se i na financijsku sanaciju HEP-a, rekavši da su “svi građani sanirali HEP”, budući da je novac preusmjeren sa stavke za mirovine.

Kritike je proširila i na neispunjena obećanja HDZ-a iz 2016. godine, poručivši da su umirovljenici tada dobili lažna obećanja o znatnom povećanju mirovina. “Vi da ste povećali mirovinu za 82% kako tvrdite, ona bi danas iznosila 600 eura. A nije. Vi ste mirovinu smanjili u odnosu na omjer plaće.”

Ministar Piletić odbacio je optužbe riječima: “Vi niste za umirovljenike. Socijaldemokratska partija nije učinila ništa. Niti će učiniti ako kojim slučajem dobije priliku voditi Hrvatsku.”

Novi zakon o 13. mirovini do ljeta

Ministar Piletić najavio je donošenje novog zakona kojim bi se “13. mirovina” uvela kao trajni godišnji dodatak, a njezina isplata planira se krajem godine. Iznos će ovisiti o mirovinskom stažu, a detalje će odrediti Vlada ovisno o proračunskim mogućnostima. Također je potvrđeno da usklađivanje mirovina ostaje po modelu 85:15.

Špika je kritizirao i SDP i HDZ, naglasivši da su se umirovljenicima realno pogoršali životni uvjeti. “Kupovna moć umirovljenika je danas manja nego prije osam godina, cijene su rasle, a život je sve skuplji.”

Piletić mu nije ostao dužan, optuživši ga za pokušaj političkog trgovanja: “Gospodin Milivoj Špika bi prodao svih 1.240.000 umirovljenika za jedan saborski mandat, neovisno o tome tko mu ga ponudi, HDZ ili SDP.”

Špika je odlučno demantirao političke ambicije i dodao: “S Plenkovićem sam zadnji put razgovarao 2016. godine. Točka.”

O štrajku prosvjetara

Na kraju saborske rasprave dotaknuta je i najava štrajka prosvjetnih radnika. Ministar Piletić ustvrdio je da su njihove plaće porasle u prosjeku za 102%, te da štrajk nije opravdan s obzirom na reformske pomake.

Radolović je pak poručila da SDP podržava štrajk i zahtijeva reviziju sustava plaća u javnom sektoru jer “ljudi odlaze jer nisu adekvatno plaćeni”.

Vučemilović je naglasila da učitelji ne osjećaju dovoljnu valorizaciju svog rada, dok je Špika najavio veliki prosvjed 15. svibnja na Trgu bana Jelačića, pozvavši građane na izlazak “protiv siromaštva, korupcije i nepravde”.