ministar rada

Piletić o zahtjevima sindikata: Tko kaže da nema novca

26.03.2025 u 20:38

Bionic
Reading

Ministar rada Marin Piletić za Novu TV je govorio o politici plaća i pregovorima sa sindikatima

Na pitanje novinara Nove TV Hrvoja Krešića hoće li hoće li nakon šest mjeseci doći vrijeme da se s mjerama stane ako je gospodarstvo zdravo, ministar Piletić je rekao kako će se o tome odlučiti nakon isteka tog roka, ali naglašava kako je to osmi Vladin paket pomoći u nizu, kao i 11. put da Vlada intervenira velikom broju umirovljenika.

"Svim umirovljenicima uoči Uskrsa će na račune sjesti 50 eura", naglasio je Piletić i dodao da inflacija još nije u razinama koje je Vlada za ovu godinu predvidjela te da Vlada ovim mjerama želi sačuvati građane od pojačanih cijena energenata. Na komentare oporbe da su Vladine mjere predizborni trik Piletić odgovara kako je i svaka oporba imala priliku odgovoriti na potrebe umirovljenika, ali to nije učinila.

"Mi ponovno idemo u izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju, povećat ćemo mirovine i kroz usklađivanje i kroz godišnji dodatak i kroz dodani staž majkama za svako rođeno dijete. Povećat ćemo nakon onih obiteljskih mirovina i dodatno mirovine korisnika invalidske mirovine i tu je čitav niz izmjena kako bi se niz rasta mirovina u Hrvatskoj nastavio", rekao je Piletić. Na opasku novinara da će umirovljenici dobiti 50 eura, a plaće u politici rasle su osjetno više, Piletić kaže kako se ''to ne može uspoređivati".

Na pitanje ako ima novca, zašto ga nema za zaposlene u prosvjeti i visokom obrazovanju, ministar odgovara pitanjem: "Tko kaže da nema?". Upitan zašto sveučilišni profesori i prosvjetari idu u štrajk, Piletić kaže kako je u ovom štrajku sudjelovalo tek pet posto zaposlenih na fakultetima i visokim učilištima.

Sindikati o štrajku u obrazovanju
  • Sindikati o štrajku u obrazovanju
  • Sindikati o štrajku u obrazovanju
  • Sindikati o štrajku u obrazovanju
  • Sindikati o štrajku u obrazovanju
  • Sindikati o štrajku u obrazovanju
    +7
Ilustrativna galerija/Sindikati o štrajku u obrazovanju Izvor: Pixsell / Autor: Marko Lukunic/PIXSELL

"Očito da ljudi ne vjeruju da je ovaj štrajk organiziran u smislu dodatnog povećanja plaća i to vam dovoljno govori", kaže Piletić i dodaje kako će se nastaviti s rastom plaća u javnom sektoru.

"Ali smatramo da u ovom trenutku, kada smo prošle godine povećali koeficijente u prosjeku za 30 posto, godinu dana prije toga uveli jednokratne dodatke koji su postali dodatni dio koeficijenta i kada smo zaključno sa šest posto povećanja osnovice za ovu godinu povećali osnovicu za 48 posto, a u vrijeme SDP-ove vlade, koja sada podržava štrajk, nisu povećane ni osnovice ni plaće, mi radimo nešto sasvim drugo", rekao je Piletić.