oglasilo se ministarstvo

U Mađarskoj bukti bolest slinavke i šapa, evo kakva je situacija u Hrvatskoj

18.04.2025 u 17:40

Bionic
Reading

Na snazi su i dalje stroge mjere sprječavanja unosa i ranog otkrivanja slinavke i šapa u Republici Hrvatskoj propisane Naredbom o mjerama sprječavanja pojave i ranog otkrivanja slinavke i šapa te kuge malih preživača u RH

Zadnje izbijanje u Slovačkoj potvrđeno je 4. travnja, dok je Mađarska jučer, 17. travnja prijavila još jedan pozitivni objekt s 874 mliječnih goveda. Objekt se nalazi unutar prethodno određene zone ograničenja na kojem su se kontinuirano provodila uzorkovanja, klinički pregledi i stroge mjere kontrole.

U priopćenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva stoji da je do danas u Mađarskoj ukupno potvrđeno pet izbijanja bolesti, a u Slovačkoj šest, s ukupno više od 16 tisuća zahvaćenih goveda. Europska komisija je Odlukom 2025/672 utvrdila zone ograničenja u Mađarskoj, Slovačkoj i Austriji u kojima su na snazi ograničenja u premještanju prijemljivih životinja i njihovih proizvoda.

Unutar zona ograničenja Mađarska i Slovačka primjenjuju sve mjere zabrane i kontrole propisane europskim zakonodavstvom, odnosno Delegiranom uredbom (EU) 2020/687. Također, određene mjere uvedene su i na čitavom području Mađarske i Slovačke (primjerice u cijeloj Mađarskoj je zabranjeno održavanje sajmova, izložbi i drugih događanja na kojima sudjeluju goveda, svinje, ovce ili koze i zabranjen je pristup nacionalnim parkovima u kojima se drže prijemljive životinje visoke genetske vrijednosti odnosno autohtonih pasmina).

Uvedena ograničenja na sirovo mlijeko iz Mađarske i Slovačke

Republika Hrvatska je zbog iznimno visokog rizika od slinavke i šapa uvela dodatna ograničenja u odnosu na prijemljive životinje i sirovo mlijeko porijeklom iz Mađarske i Slovačke. Na snazi je zabrana premještanja goveda, ovaca, koza, svinja ili drugih papkara koji su prije otpreme držani na području Mađarske i Slovačke u odredišne objekte u Republici Hrvatskoj.

Također, Naredbom su propisane nacionalne mjere biosigurnosti koje se moraju provoditi na objektima na kojima se drže prijemljive vrste životinja te obavezna dezinfekcija prijevoznih sredstava kojima se prevoze životinje. Određena je i obvezna mjera čišćenja, pranja i dezinfekcije praznih cestovnih vozila za prijevoz živih životinja prijemljivih na slinavku i šap te za prazna cestovna vozila kojima se prevozi sirovo mlijeko, a prije ulaska na područje Republike Hrvatske o čemu vozači moraju posjedovati službenu potvrdu te istu predočiti na zahtjev službenih osoba.

Ministarstvo propisalo dodatne obveze

I ovim putem još jednom resorno ministarstvo poziva sve subjekte na strogu i dosljedniju provedbu svih biosigurnosnih mjera, a dodatne obveze propisane Naredbom za sve objekte na kojima se drže goveda, svinje, ovce i koze navedene su u nastavku:

- kontrolirani ulaz na objekt i izlaz iz objekta za ljude i vozila

- provedba dezinfekcije ljudi i vozila pri ulasku i izlasku iz objekta

- preporučuje se odvojeno držanje novouvedenih životinja najmanje 14 dana, za ovce i koze 21 dan od ostalih životinja na objektu d. provođenje redovitog čišćenja, pranja i dezinfekcije vozila, pribora, predmeta i nastambi u skladu s tehnološkim zahtjevima, korištenjem odobrenog dezinficijensa u propisanoj koncentraciji

- upotreba posebne odjeće i obuće ili korištenje jednokratne odjeće i obuće koja se nakon uporabe neškodljivo uklanja

- pri svakom ulazu i izlazu iz nastambi sa životinjama provođenje dezinfekcije ruku i obuće

- onemogućavanje kontakta prijemljivih životinja s drugim životinjama na objektu

- provođenje deratizacije i dezinsekcije objekta u skladu s tehnološkim zahtjevima

- propisano zbrinjavanje krutoga gnoja, gnojevke i otpadnih voda nastalih na objektu

- skladištenje stelje i hrane za životinje na način da se onemogući kontaminacija

Subjekti koji prevoze prijemljive životinje dužni su prijevozna sredstva prije i nakon korištenja očistiti, oprati te provesti dezinfekciju, a o provedenoj dezinfekciji moraju posjedovati službenu potvrdu te istu predočiti na zahtjev službenih osoba. Napominju da u slučaju pojave bilo kakvih kliničkih znakova koji bi mogli upućivati na slinavku i šap, izuzetno važno odmah i bez odgađanje obavijestiti ovlaštenog veterinara kako bi se omogućilo isključivanje ili rano otkrivanje ove bolesti i pravovremeno djelovanje.