Izglasavanje zakona o gay brakovima u donjem domu britanskog parlamenta završilo je kasno jučer s nekoliko očekivanih i barem jednim, neočekivanim i neugodnim, rezultatom. Kako se i predviđalo, zakonski prijedlog je izglasan komotno, u omjeru 400 prema 175 glasova za istospolne brakove, a većina britanskih medija danas koristi sintagmu 'povijesna odluka'. Sama odluka zapravo i nije pretjerano iznenađujuća, budući da su zakon masovno podržali glavna opozicija, laburisti, kao i socijaldemokrati, a najviše napetosti bilo je pak među samim konzervativcima
Reakcije koje su uslijedile šestosatne, često emocionalne nabijene debate, daju se više-manje smjestiti u registar očekivanog. Tako vicepremijer Nick Clegg smatra da se radi o 'sudbonosnom glasu' za jednakost u Britaniji, predstavnici civilnog sektora i udruga pred parlamentom bili su vidno oduševljeni te su naveli da bi sada trebao otvoriti civilno partnerstvo za heteroseksualne parove u cilju poticanja sveukupne jednakosti u britanskom društvu.
Protivnici zakona nisu pak previše birali riječi. Tako je Sir Roger Gale, konzervativni zastupnik, poručio da je 'brak zajednica muškarca i žene' te da se novim zakonom stupilo na tlo 'Alise u zemlji čudesa'.
Anglikanska crkva već je dan prije glasovanja ponovila svoje protivljenje, dok je Katolička crkva zbog braka, 'ukorijenjenog u komplementarnosti muškarca i žene' , ponovila da se ne radi o jednakosti, već o mijenjanju statuta institucije braka. Naime, u zakonu se ostavlja mogućnost vjerskim zajednicama da same odluče hoće li potvrditi istospolne brakove ili ne. U slučaju dvije spomenute zajednice, očito nema dvojbi.
Element koji pak najviše zabrinjava jest izostanak potpore premijeru Davidu Cameronu u redovima vlastite stranke. Naime, prije izbora uputilo se pismo tvrđim konzervativcima da bi glas protiv mogao dovesti do rascjepa u stranci. Unatoč diplomatskim naporima, bilanca od 127 glasova za i 136 protiv (među sveukupno 303 zastupnika torijevca) jasno govori o Cameronovom porazu u stranci.
Posebice što je broj oponenata veći od predviđenog, a među njima su i ministar za okoliš Owen Paterson i državni odvjetnik Dominic Grieve. Pitanje oko referenduma za EU, labavo najavljenog iza 2015., dakle iza izbora, izazvala je nedavno jednaku podijeljenost u redovima stranke. Cameron se nije pojavio u parlamentu, računajući vjerojatno da bi time samo dodatno razjario protivnike zakona, odaslao je poruku da se radi 'o važnom koraku za zemlju'. No ovim posljednjim potezom pružio je svojim protivnicima idealnu municiju.
Slijedeći korak je izglasavanje u gornjem domu, Domu lordova, za koje zagovornici zakona kažu da bi trebalo ići glatko, dok oponenti upozoravaju na posve drugačiji sustav glasovanja.