Nakon što su Sjedinjene Američke Države i Rusija započele razgovore u Saudijskoj Arabiji, u Džedi se sastaju i izaslanstva SAD-a i Ukrajine. Sudeći prema najavama posljednjih dana, Amerikanci će od Kijeva tražiti velike ustupke, a pitanje je može li Ukrajina uopće odbiti njihove ideje
Kao i na sastanku između SAD-a i Rusije, i na susretu Amerikanaca i Ukrajinaca neće biti zastupljeni predsjednici tih država, već njihovi izaslanici. Tako će američku stranu predstavljati američki državni tajnik Marco Rubio, savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz i Trumpov izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff, a ukrajinsku delegaciju predvodit će Andrij Jermak, glavni suradnik predsjednika Volodimira Zelenskog.
Ukrajinsko izaslanstvo uključivat će i ministra vanjskih poslova Andriju Sibiha, ministra obrane Rustema Umerova i zamjenika šefa ureda predsjednika Pavla Palisu.
Jedna od glavnih tema bit će i sporazum o mineralima, a on je već bio dogovoren, no zbog sukoba u Bijeloj kući nije potpisan. Ipak, čini se da će Amerikanci pokušati slomiti Ukrajinu i što se tiče nekih drugih pitanja.
Kako je javio NBC News, Trump želi da se potpiše sporazum koji bi SAD-u dao udio u ukrajinskim mineralnim resursima, ali također želi vidjeti promjenu u stavu ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog prema mirovnim pregovorima, uključujući spremnost na ustupke, poput prepuštanja teritorija Rusiji.
Trump, osim toga, želi da Zelenski napravi određene korake prema izborima u Ukrajini i možda prema odlasku s mjesta čelnika svoje zemlje.
S druge strane, Ukrajina će za nastavak američke pomoći i razmjenu obavještajnih podataka ponuditi djelomičan prekid vatre, što bi obuhvatilo napade dronovima i raketama dugog dometa te vojne operacije u Crnom moru.
Teška situacija za Ukrajinu
Što možemo očekivati od sastanka, upitali smo umirovljenog generala HV-a Slavka Barića.
'Izvjesno je to da Ukrajina nema puno manevarskog prostora u smislu nepotpisivanja ugovora sa SAD-om. Situacija je izuzetno teška za Ukrajince, bez obzira na podršku EU-a, koja je svakako dobrodošla, međutim ima jedan veliki upitnik s obzirom na to da Unija ne može tako brzo delegirati kada je u pitanju pomoć. Imali smo iskustvo da je Europa obećala dati milijun artiljerijskih zrna, a jedva je uspjela u godinu dana isporučiti oko 300 tisuća. I unatoč pomoći i dobroj volji Europe, Ukrajina se našla u situaciji da je u pitanje došao uopće njezin opstanak u okruženju rata, čiji kraj nije nešto što može sama kreirati, nego ovisi o toj američkoj pomoći, odnosno pomoći drugih zemalja', kaže Barić za tportal.
Još nije posve jasno što se nalazi u sporazumu koji će ponuditi Amerikanci i hoće li to biti samo 'čisti deal' o mineralima ili nešto više.
'Ono što se izvjesno zna to je da Rusi jasno polaze s pozicija da se ne raspravlja o području koje su zauzeli. Može li se pregovarati o nekakvoj visokoj autonomiji? Teško, jer to onda već postaje vraćanje na Minsk 2, koji je bio nepovoljan, iako se sad ispostavlja da je i to bilo bolje nego ratovati. I vidjet ćemo sad što je to, koji su to argumenti što će ih morati izvući Zelenski da bi objasnio Ukrajincima zašto se ide na tako velike kompromise i, u krajnjem slučaju, zašto su dane toliko velike žrtve. Još jednom, za njih nema vraćanja na staro, nema ulaska Ukrajine u NATO i, što je najgore, nema ni garancije SAD-a da bi u slučaju napada Ukrajina potpala pod zaštitu NATO-a, odnosno SAD-a. To su neka od pitanja koja živo interesiraju sve Ukrajince. Drži li Trump još nešto drži u ruci, ja to ne mogu reći. Međutim onog trenutka u kojem on zabranjuje razmjenu obavještajnih podataka i korištenje satelita ukrajinske snage nalaze se u velikim problemima. A to je samo početak', kaže Barić.
Ukrajina gubi jedan od aduta u pregovorima
Ukrajinci bi lako mogli ostati i bez jednog od aduta u pregovorima, a to je teritorij koji su osvojili u samoj Rusiji, odnosno Kurskoj oblasti. Rusi trenutno tamo silovito napadaju i Ukrajinci se lako mogu naći u okruženju.
'Nažalost, tu vidimo i posljedice koje su vezane za dostavu obavještajnih informacija, vidimo i posljedice otežanog snabdijevanja, ali isto tako zamora ukrajinskih snaga. Čini se da su Korejci i Rusi uspjeli uspostaviti jedinstven sustav zapovijedanja pa korejska vojska ima još veću moć amortiziranja gubitaka i, u biti, posljedice nikoga ne interesiraju. Rusi i Korejci napadaju grad Sudžu i ako taj grad padne, onda će se Ukrajinci naći u vrlo, vrlo delikatnoj situaciji. Mislim da se radi o 30-ak tisuća ljudi koji bi mogli ostati odsječeni i opkoljeni. I u ovom trenutku Rusi imaju dominaciju, imaju određeni tempo napada, koriste sva sredstva, znamo da su ušli kroz plinske cijevi, koriste i dronove i dalekometno topništvo. Međutim Ukrajinci se stvarno herojski, junački brane, koriste maksimalno sve što imaju, improviziraju i dosta se dobro drže. No Rusi su spremni u narednih desetak, petnaestak dana napadati u valovima i pitanje je mogu li Ukrajinci izdržati to', kazao nam je Barić.
Pada svjetski poredak
U tom dogovoru Rusija bi mogla proći puno bolje nego Ukrajina - dok bi ruska strana morala samo položiti oružje, Ukrajina bi morala prepustiti pola svojih rijetkih minerala, a prijeti joj i to da se mora odreći okupiranog teritorija.
'Sad imate nešto nalik na Jaltu poslije završetka Drugoga svjetskog rata. Međutim Jaltu sa samo dvije - nema treće strane koja pregovara. Ono što je po meni opasnost je da se u potpunosti derogiraju određene konvencije Ujedinjenih naroda o teritorijalnoj neovisnosti zemalja. Vraćamo se na politiku jačega i da onaj koji ima snažniju vojsku može tražiti nekakve povijesne revizije sporazuma, ugovora, teritorija. Bez obzira na to što će najviše posljedice ovakvih razgovora osjetiti Ukrajina, moje osobno mišljenje je da će posljedice ovakvog ugovora osjetiti Europa, ali, boga mi, osjetit će ga i cijeli svijet. Bili smo sigurni u to da nema promjena granica, barem što se tiče Europe. Međutim sad nam se jasno pokazuje da više ništa nije sigurno. Pogotovo zato što i druga strana koja bi to trebala štititi, mislim na SAD, također ima određenih ambicija za promjenu granica, a govorim o Panami i Grenlandu. Tu nam se pojavljuje i Kina, a koja isto tako ima želje da promijeni svoje granice i proširi jurisdikciju na Tajvan jer smatra da je to njezin suvereni teritorij. To znači da pada cjelokupan svjetski poredak zasnovan na nacionalnim državama, konvencijama koje su usvojene u Ujedinjenim narodima', poručuje Barić.
'Poslije ovog sporazuma očekujemo velike posljedice, velike razgovore, velike stvari koje će utjecati na stanje sigurnosti prije svega u Europi. Često me pitaju što mislim o NATO-u. NATO u ovom trenutku neće nestati, međutim očito se ponovo ide na kreiranje određenih tripartitnih ili nekakvih posebnih ugovora o sigurnosti. Pa i Europa kada saziva konferencije zove Ujedinjeno Kraljevstvo da se pridruži Francuskoj, Italiji, Njemačkoj da bi našli rješenje. Što je to nego pronalaženje nove formule, a ne korištenje Europskog vijeća ili Europske unije u cjelini? Ili je to podjela Europske unije na prvu i drugu razinu? Sve je to nova paradigma svijeta stvorena u okvirima nesigurnosti i neizvjesnosti, što uvijek ima određene posljedice, a pogotovo za one koji su slabiji ili nemaju dobar sustav zaštite', zaključuje Barić.
Zelenski: Naš stav bit će potpuno konstruktivan
U međuvremenu, oglasio se i ukrajinski predsjednik.
Zelenski je rekao da će stajalište Ukrajine u utorak u razgovorima u Saudijskoj Arabiji s američkim dužnosnicima biti "potpuno konstruktivno" te da se nada praktičnim ishodima pregovora o okončanju ruskog rata u njegovoj zemlji.
"Nadamo se praktičnim ishodima", rekao je Zelenskij u objavi na X. "Stav Ukrajine u ovim razgovorima bit će potpuno konstruktivan."
Zelenski, koji je posjetio Saudijsku Arabiju uoči pregovora radi razgovora sa saudijskim prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, rekao je da je "značajan" dio njegovih razgovora bio posvećen pitanju sigurnosnih jamstava za Ukrajinu.