Ukrajinskim dužnosnicima savjetovano je da ne potpišu sporazum sa SAD-om o eksploataciji rijetkih minerala jer je dokument bio usmjeren primarno na interese SAD-a, a nije nudio konkretna sigurnosna jamstva, izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Ovu informaciju potvrdili su sadašnji i bivši visoki dužnosnik upoznati s pregovorima
Prijedlog je bio usmjeren na to da SAD može koristiti rijetke minerale iz Ukrajine 'kao kompenzaciju' za potporu koju je Bidenova administracija već pružila toj zemlji, kao i za buduću pomoć, rekli su anonimno visoki ukrajinski dužnosnici. Visoki dužnosnik Bijele kuće opisao je to odbijanje kao 'kratkovidno'.
Ukrajina raspolaže golemim zalihama kritičnih minerala, ključnih u zrakoplovnoj, obrambenoj i nuklearnoj industriji. Još tijekom Trumpove administracije iskazan je interes za njihovu eksploataciju kako bi se smanjila ovisnost SAD-a o Kini, ali Zelenski je naglasio da bi svako njihovo iskorištavanje trebalo biti povezano sa sigurnosnim jamstvima za Ukrajinu kako bi se spriječila buduća ruska agresija.
Nije dopustio potpisivanje sporazuma
'Nisam dopustio ministrima da potpišu sporazum jer, prema mojem mišljenju, ne osigurava zaštitu naših interesa', rekao je Zelenski za Associated Press u subotu na marginama Minhenske sigurnosne konferencije u Njemačkoj. SAD je predstavio Ukrajini dokument, ali 'u tom dokumentu nema konkretnih sigurnosnih jamstava', rekao je Zelenski za AP.
'Iznimno mi je važno da postoji povezanost između sigurnosnih jamstava i ulaganja', dodao je ukrajinski predsjednik.
'To je kolonijalni sporazum'
Zelenski nije iznosio detalje o tome zašto je naredio svojim dužnosnicima da ne potpišu dokument koji je ukrajinskim vlastima predao američki ministar financija Scott Bassent tijekom posjeta Kijevu u srijedu. 'To je kolonijalni sporazum i Zelenski ga ne može potpisati', rekao je bivši visoki dužnosnik.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, Brian Hughes, nije izričito potvrdio ponudu, ali je izjavio kako smatra da je 'predsjednik Zelenski kratkovidan u pogledu izvrsne prilike koju je Trumpova administracija ponudila Ukrajini'. Hughes je naglasio da su sve više oklijevali sa slanjem dodatne američke pomoći Ukrajini te je naveo da bi sporazum o mineralima omogućio američkim poreznim obveznicima da 'nadoknade' novac poslan Kijevu, a da istodobno podržavaju rast ukrajinskog gospodarstva.
Hughes je dodao da Bijela kuća vjeruje da 'obvezujuće gospodarske veze sa Sjedinjenim Američkim Državama predstavljaju najbolju zaštitu od buduće agresije i ključni su element trajnog mira'. Zaključio je: 'SAD to priznaje, Rusi to priznaju i Ukrajinci to moraju priznati.'
Američki dužnosnici koji su u Münchenu razgovarali s ukrajinskim kolegama bili su usmjereni na poslovne aspekte i uglavnom su raspravljali o detaljima istraživanja mineralnih nalazišta te mogućem partnerstvu s Ukrajinom, rekao je visoki dužnosnik.
Vrijedna nalazišta pokraj prve crte bojišnice
O potencijalnoj vrijednosti nalazišta u Ukrajini još nije bilo konkretnijih rasprava jer su mnoga područja neistražena ili se nalaze blizu prve crte bojišnice.
Američki prijedlog nije ponudio rješenje za osiguranje nalazišta u slučaju nastavka ruske agresije. Dužnosnik je sugerirao da SAD nema 'spremne odgovore' na to pitanje te da će jedan od zaključaka rasprava u Münchenu biti upravo kako osigurati sigurnost ljudi i infrastrukture u bilo kakvoj budućoj operaciji vađenja mineralnih resursa u Ukrajini.
Svaki sporazum mora biti u skladu s ukrajinskim zakonima i prihvatljiv ukrajinskom narodu, rekao je visoki dužnosnik iz te zemlje. 'Podzemni resursi pripadaju Ukrajincima prema ustavu', izjavila je ranije Ksenija Orinčak, osnivačica Nacionalne udruge rudarske industrije Ukrajine, sugerirajući da će svaki sporazum morati imati podršku javnosti.
Zelenski i potpredsjednik SAD-a J.D. Vance nisu raspravljali o detaljima američkog prijedloga tijekom sastanka u petak na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji, rekao je visoki dužnosnik. Taj je sastanak, prema njegovim riječima, bio 'vrlo dobar' i 'sadržajan', pri čemu je Vance jasno istaknuo da mu je glavni cilj, kao i Trumpov, postizanje trajnog mira.
Zelenski je Vanceu naglasio da pravi mir zahtijeva to da Ukrajina bude u 'snažnoj poziciji' prilikom pregovora te rekao da bi američki pregovarači trebali doći u Ukrajinu. Također, smatra da SAD, Ukrajina i Europa moraju biti za pregovaračkim stolom tijekom razgovora s Rusijom.
Europa gotovo isključena iz pregovora
Međutim general Keith Kellogg, Trumpov posebni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju, gotovo je u potpunosti isključio Europljane iz mogućih pregovora Ukrajine i Rusije, unatoč zahtjevu Zelenskog.
'Možete imati Ukrajince, Ruse i, jasno, Amerikance za stolom', rekao je Kellogg na jednom od događaja u sklopu Minhenske sigurnosne konferencije. Na pitanje znači li to da Europljani neće biti uključeni, odgovorio je: 'Pristalica sam realpolitičkog pristupa. Mislim da se to neće dogoditi.'
Ukrajina sada priprema 'protuprijedlog' te će on u 'skoroj budućnosti' biti dostavljen SAD-u, rekao je dužnosnik. 'Mislim da je važno da me potpredsjednik razumio: ako nešto i potpišemo, moramo biti sigurni da će to funkcionirati', rekao je Zelenski za AP.
'To znači da nam to treba donijeti i novac i sigurnost.'