Europska unija očekuje od zemalja kandidata da se usklade s njezinim vrijednostima, načelima i politikama, izjavio je u ponedjeljak u Luxembourgu hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
“Naša očekivanja od zemalja kandidata jesu da se usklade s vrijednostima EU-a, načelima i politikama, promicanjem regionalne stabilnosti i dobrosusjedskih odnosa kao sveobuhvatnim načelima”, rekao je Grlić Radman prije početka sastanka ministara vanjskih poslova država članica EU-a.
Šefovi diplomacija država članica EU-a razgovaraju u ponedjeljak u Luxembourgu o situaciji u Ukrajini, Bliskom istoku, Africi i zapadnom Balkanu.
Što se tiče Bosne i Hercegovine, Grlić Radman je rekao da je deeskalacija, povratak u ustavne okvire i osiguranje istinske ravnopravnosti triju konstitutivnih naroda jedini put za demokratsku, prosperitetnu i stabilnu državu.
“Stoga je izborna reforma ključni prioritet”, rekao je Grlić Radman.
Hrvatska strana u BiH već godinama traži promjene izbornog zakonodavstva kako bi osigurali da sami mogu birati člana predsjedništva i članove Doma naroda. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock izjavila je da Europska unija ne smije dopustiti da se na zapadnom Balkanu stvori “siva zona” i da je stoga potrebno ubrzati pristupanje tih zemalja.
Istaknula je da je Europska unija mirovni projekt koji će biti “još jači ako mu se pridruže zemlje zapadnog Balkana”.
Budući da se očekuje da će nova njemačka vlada biti formirana početkom svibnja, ovo je zadnje sudjelovanje ministrice Baerbock na Vijeću za vanjske poslove. I austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger istaknula je prije sastanka da je integracija zemalja zapadnog Balkana sada posebno važna.
“Stabilnost na zapadnom Balkanu ključ je za sigurnost Austrije i Europe. S obzirom na geopolitičku situaciju, ne možemo si dopustiti vakuum", rekla je.
Govoreći o situaciji u BiH, gdje je raspisana tjeralica za čelnikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, a kojem su Austrija i Njemačka zabranile ulazak, Meinl-Reisinger je rekla da je "važno da Europska unija i njezine zemlje ovdje pokažu jedinstvo i jasno kažu da su mnoge crvene linije prijeđene". Dodikovo protuustavno djelovanje utječe i na srpsko stanovništvo u zemlji, rekla je dodajući da se time se ugrožava "tamošnja krhka sigurnosna situacija", kao i put BiH prema EU-u.
Rekla da je BiH radi približavanja EU-u mora imati vladu koja je sposobna djelovati kako bi se mogli donijeti potrebni zakoni i imenovati glavni pregovarač.