Konferencija UN-a o klimatskim promjenama u Parizu neće iznjedriti pravno obvezujući sporazum koji bi zemlje natjerao da smanje emisije stakleničkih plinova, rekao je američki državni tajnik John Kerry za Financial Times od srijede
'To neće biti takav sporazum.. Neće biti ciljeva smanjivanja koji su pravno obvezujući, kao što je bio slučaj s Kyotom', rekao je Kerry govoreći o Protokolu iz Kyota iz 1997. kojim su se zemlje potpisnice obvezale smanjiti svoje emisije stakleničkih plinova.
Konferencija koja će trajati od 30. studenoga do 11. prosinca u Parizu okupit će stotinjak šefova država i vlada i cilj joj je postići sporazum o smanjivanju emisija stakleničkih plinova za koje se smatra da su odgovorni za klimatske promjene i njihove katastrofalne posljedice u smislu prije svega podizanja razine mora.
U srijedu je skupina od četrdesetak zemalja kojima iznimno prijeti taj fenomen uputila poziv iz Manille da pariška konferencija završi strožim dogovorima o predviđenom ograničavanju zagrijavanja do 2 stupnja Celzija u odnosu na predindustrijsko razdoblje. Oni zagovaraju da se zagrijavanje planete pokuša ograničiti na najviše 1,5 stupnjeva Celzija te kažu da će u suprotnom više od millijarde ljudi biti teško pogođeno posljedicama.
Ove godine temperatura na Zemlji dosegla porast od 1 stupanj u odnosu na predindustrijsko doba
Nepunih mjesec dana prije konferencije o klimi u Parizu, britanski meteorološki institut ocijenio je da je temperatura na Zemlji porasla za 1 Celzijev stupanj u odnosu na predindustrijsko doba.
'Na temelju podataka prikupljanih od siječnja do rujna, program HadCRUT koji su zajedno proveli Met Office i odjel za istraživanje klime sveučilišta East Anglia pokazuje da je u 2015. prosječna temperatura na planetu za 1,02 Celzijeva stupnja viša u odnosu na predindustrijsko doba', ili između 1850. i 1900., piše institut u priopćenju.
Dogovor koji se treba postići na konferenciji o klimi što se od 30. studenog do 11. prosinca održava u Parizu, treba omogućiti da se porast temperature u svijetu zadrži ispod 2 stupnja u odnosu na predindustrijsku eru.
'Vidjeli smo da je ove godine na Tihom oceanu nastao snažan El Nino koji je utjecao na svjetske temperature', rekao je Stephen Belcher, direktor Met Office Hadley Centrea. 'Slične pojave smo već imali, ali ovo je prvi put da dosežemo prag od 1 Celzijeva stupnja i jasno je da ljudski utjecaj vodi našu današnju klimu u nepoznato'.