BOLNICA SREBRNJAK

Dr. Nobilo o propalom zagrebačkom projektu: 'Djeca su zakinuta za najsuvremeniju bolnicu'

18.12.2024 u 18:40

Bionic
Reading

Prije pet godina započeo je projekt izgradnje najmodernije dječje bolnice u Hrvatskoj i regiji – Translacijskog centra medicine na Srebrnjaku. S 60 milijuna eura nepovratnih sredstava iz fondova EU-a, sve je izgledalo kao početak velikog pomaka u pedijatrijskoj medicini. No, nakon što su iskopani temelji i uložen milijun eura u pripremne radove, projekt je neslavno propao

Na posljednjoj sjednici, Gradska skupština Zagreba donijela je odluku o povratu dosad isplaćenih sredstava – 1,1 milijun eura – na zahtjev Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa EU-a. Ta odluka donesena je na prijedlog gradonačelnika Tomislava Tomaševića.

Dr. Boro Nogalo, idejni začetnik i voditelj projekta, komentirao je cijeli slučaj za RTL, osvrćući se na viziju koja je stajala iza ovog ambicioznog plana i razloge njegovog neuspjeha.

'Projekt je zamišljen kao svjetski centar izvrsnosti u alergologiji, imunologiji i respiratornoj medicini. Željeli smo smanjiti liste čekanja, poboljšati dijagnostiku i terapiju te omogućiti djeci što manje traumatičan pristup liječenju', objašnjava Nogalo.

Cilj je bio da bolnica postane regionalni lider u pedijatrijskoj medicini, povezujući znanstvena istraživanja s praktičnom primjenom, uz podršku vrhunskih stručnjaka iz Hrvatske i svijeta. Međutim, problemi su nastali ubrzo nakon što je projekt dobio zeleno svjetlo. Nogalo je smijenjen s mjesta ravnatelja bolnice, a on tvrdi da je projekt sustavno sabotiran zbog različitih interesa i političkih igara.

Ističe kako su od projekta korist trebala imati djeca i roditelji, uz suvremenu infrastrukturu koja bi omogućila brzu obradu pacijenata, smanjenje čekanja i liječenje uz prisutnost roditelja. 'Ovo je trebao biti sustav koji ne samo da ubrzava dijagnostiku već omogućuje i efikasno rješavanje problema poput alergija, astme i autoimunih bolesti', naglašava Nobilo.

Unatoč obećanjima političara, projekt nije zaživio. 'Tomašević i njegovi suradnici nikad nisu komunicirali o projektu s nama koji smo ga osmislili. Na kraju su sve blokirali i uništili ono što je moglo biti od neprocjenjive koristi za djecu i njihove obitelji', kaže Nogalo.

Tvrdi da su privatni interesi igrali ključnu ulogu u propasti projekta. Prema njegovim riječima, zemljište bolnice Srebrnjak bilo je meta različitih lobija koji su ga željeli iskoristiti za komercijalne svrhe. 'Bolesna djeca postala su kolateralna šteta', zaključuje.