Transparency International Hrvatska predstavio je projekt 'Sprečavanje sukoba interesa' koji ima za cilj javnost, ali prije svega nove lokalne dužnosnike upoznati sa svim zamkama u kojima bi se mogli naći kao javni dužnosnici
Drugim riječima, projektom bi se dužnosnici trebali upoznati s time što je sukob interesa, zašto ga treba izbjegavati, zašto ne bi smjeli poslovati s rodbinski povezanim osobama, koje darove smiju primati, mogu li imati druge izvore prihoda, zašto je bitna imovinska kartica i slično.
'U Hrvatskoj postoji Zakon o sprečavanju sukoba interesa koji je u više navrata mijenjan, ali od ljudi na koje se on odnosi nije bilo povratne informacije i stoga smo odlučili krenuti s vlastitim projektom čija je cijena 139.520,52 kuna i financiran je od strane norveškog veleposlanstva', kazao je predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović i dodao da su za projekt otisnuli i prigodnu brošuru u pet tisuća komada.
TIH planira u regionalnim i županijskim središtima održati niz predavanja na kojima bi se lokalni dužnosnici upoznali s navedenim. Kako oni na njima nisu dužni prisustvovati, ostaje upitno kakav će učinak polučiti projekt. U TIH-u vjeruju u dobar odaziv, a dosadašnja iskustva, na nekim sličnim projektima, pokazala su im da najveći interes vlada u Osječko-baranjskoj i Primorsko-goranskoj županiji.
'Najčešći propusti kod lokalnih dužnosnika dosad su se pokazali pri ispunjavanju imovinskih kartica, kada nisu znali što spada u pokretnu, a što u nepokretnu imovinu. Uz to kao propuste smo uvidjeli i da upravljačka prava iz tvrtki u kojima su vlasnici nisu prebacivali na druge osobe', istaknuo je Petrović
Iako je do danas utvrđeno da se u sukobu interesa našao niz javnih dužnosnika (Ante Bagarić, Radimir Čačić, Ivan Jakovčić, Ivan Čehok…), jedina sankciju koju su snosili bila je da se odluka povjerenstva koje odlučuje o sukobu interesa, s imenom i prezimenom onoga koji je Zakon prekršio, objavljivala u lokalnom glasilu.