Italija se Europskoj komisiji nije službeno žalila na hrvatsko istraživanje nafte u Jadranu, no zabrinuta je mogućim štetnim posljedicama za okoliš, rekao je u četvrtak glasnogovornik europskog povjerenika za okoliš, pomorstvo i ribarstvo Karmenua Velle
Hrvatska je u siječnju odobrila deset dozvola za istraživanje i vađenje nafte u nedovoljno istraženom srednjem i južnom Jadranu, nakon čega su nevladine udruge u Hrvatskoj i Italiji pokrenule peticiju za njihovim poništenjem.
Sedam talijanskih regija i ministar zaštite okoliša Gian Luca Galetti iskazali su zabrinutost.
'Talijanska vlada nije poslala službenu žalbu, no ona kao i ostale susjedne zemlje pozorno prate što radi Hrvatska. Zanimaju ih rezultati studije utjecaja na okoliš', rekao je za Hinu Enrico Brivio, glasnogovornik europskog povjerenika za okoliš, pomorstvo i ribarstvo.
U srijedu je Karl Falkenberg, glavni tajnik odjela za okoliš u Europskoj komisiji rekao da će susjedne zemlje pozorno pratiti hrvatske aktivnosti oko istraživanja i vađenja nafte iz Jadranskog mora, čije riblje vrste zaslužuju više pažnje.
Hrvatska vlada u srijedu je predložila zakon o sigurnosti pri istraživanju i vađenju nafte i plina u moru o kojem bi Hrvatski sabor trebao glasovati do ljeta.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak naglasio je prije osam dana da neće odustati od istraživanja jadranskog podmorja unatoč protivljenju dijela javnosti. Deset dozvola za traženje nafte u moru hrvatska vlada je dodijelila INA-i, Marathon Oilu, OMV-u, ENI-ju i Medoilgasu.