ODGOVORIO OPORBI

Erjavec o ogradi: Austrija radi isto što i Slovenija

09.12.2015 u 12:54

Bionic
Reading

Ograda koju uz granični prijelaz Šentilj postavlja Austrija namijenjena je reguliranju izbjegličkog vala i ne znači ponovno uvođenje granične kontrole unutar Schengenskog prostora, izjavio je u srijedu u parlamentu slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, koji smatra da će se izbjeglički val nastaviti i idućih mjeseci

'Austrija radi ono što radimo i mi na našoj južnoj granici, postavlja tehničke prepreke kako bi regulirali i nadzirali priljev izbjeglica i izbjegli neugodne događaje', kazao je Erjavec pred parlamentarnim odborom za vanjsku politiku, odgovarajući na sumnje oporbe da bi potez Austrije mogao značiti uvod u isključenje Slovenije iz Schengena odnosno uvođenje granične kontrole unutar Schengenskog prostora, što je kao privremena mjera predviđeno člankom 24. schengenskog zakonika. Naglasio je da je premijer Miro Cerar više puta isključio takvu mogućnost jer je Slovenija punopravna članica Schengenskog prostora.

'Austrijske su nas vlasti obavijestile o svojim planovima, operativno surađujemo i zajedno želimo postići više sigurnosti pri upravljanju migracijskim valom', kazao je odboru šef slovenske diplomacije.

Prema njegovim je riječima schengenska pravila, koja nisu prilagođena za situacije kao što je masovni priljev izbjeglica, potrebno promijeniti i prilagoditi. To je potrebno jer migracijski val neće prestati, a na proljeće bi mogao i ojačati jer se ne može očekivati smirivanje situacije u Siriji i drugim kriznim područjima, naveo je Erjavec.

Neformalna ideja Nizozemske o stvaranju tzv. mini-Schengena, u koji bi bile uključene Austrija, Njemačka i zemlje Beneluksa, ali ne i Slovenija, za Sloveniju je neprihvatljiva i nije riječ o službenom prijedlogu o kojemu bi se raspravljalo u Vijeću Europe, zato je svaka zabrinutost u tom pogledu za sada nepotrebna, ocijenio je Erjavec.

Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u utorak da je Slovenija punopravna članica EU-a i drugih europskih ugovora iz kojih ne može biti isključena te ponovo odlučno odbacio ideje o mini-Schengenu iili stvaranju neformalnih veza i sastanaka u koje ne bi uključeno svih 22 zemalja Schengena.

Ljubljanski dnevni list 'Dnevnik' navodi da je Cerar time izrazio svoje nezadovoljstvo što nije pozvan na neformalni sastanak koji će se, pred skori summit čelnika EU-a, održati u njemačkom veleposlanstvu u Bruxellesu, na kojemu će se razgovarati o izbjegličkoj krizi i raspoređivanju novih 50.000 migranata koji se sada nalaze u kampovima u Turskoj u zemljama EU-a i Schengenskog prostora.

List navodi da su potezi Njemačke i Austrije u pogledu buduće izbjegličke politike sve više usklađeni, čime bi se morale prilagoditi i ostale članice područja.

Slovenija je do sada uskraćivala svoj pristanak da preuzme svoj dio od 50.000 novih migranata koji će se prebaciti u Europuu, ali Cerarova vlada u zadnje vrijeme signalizira da bi o tome bila spremna razmisliti, navodi list.