Srbija bi se mogla suočiti s ozbiljnim posljedicama po svoje europske integracije ako predsjednik Aleksandar Vučić sljedeći mjesec otputuje u Rusiju na vojnu paradu kojom Vladimir Putin obilježava Dan pobjede
Prema navodima ruskih državnih medija, Vučić je navodno jedan od stranih čelnika pozvanih da prisustvuju svečanosti 9. svibnja, a Srbija bi, prema istim izvorima, trebala sudjelovati i u vojnom prikazu opreme, prenosi The Telegraph.
U odgovoru na te najave, europski dužnosnici uputili su ozbiljno upozorenje predsjedniku Vučiću. Poručili su da bi njegovo sudjelovanje predstavljalo jasno odstupanje od europskih vrijednosti i kriterija za članstvo u Europskoj uniji, čime bi izravno ugrozio dugogodišnje težnje Srbije za pristupanje Uniji.
"Moramo im dati do znanja da određene odluke imaju svoju cijenu," izjavio je Jonatan Vseviov, glavni tajnik estonskog Ministarstva vanjskih poslova. "U ovom slučaju, posljedica bi bila – ne ulazak u Europsku uniju."
Vseviov je dodao da je Rusija intenzivno radila na tome da osigura prisutnost stranih dužnosnika na paradi, te naglasio kako će upravo to biti važan lakmus test za Zapad. "Gledamo – jesu li s nama ili igraju za drugi tim."
Kaja Kallas: Takvi potezi šalju pogrešnu poruku
Kaja Kallas, glavna predstavnica Europske unije za vanjsku politiku, izjavila je kako su ministri vanjskih poslova EU na posljednjem sastanku u ponedjeljak raspravljali o prisustvu dužnosnika iz zemalja kandidata na ceremoniji u Moskvi.
"Vrlo jasno je istaknuto, i to iz usta predstavnika više članica, da se bilo kakvo sudjelovanje u paradama ili proslavama 9. svibnja u Moskvi neće olako prihvatiti. U trenutku kada Rusija vodi sveobuhvatni rat na europskom tlu, takvi potezi šalju pogrešnu poruku", rekla je Kallas novinarima nakon sastanka.
Srbija već godinama pokušava balansirati između svojih veza s Bruxellesom i bliskih odnosa s Moskvom. Zemlja je podnijela zahtjev za članstvo u Europskoj uniji 2009. godine, a status kandidata stekla je 2012. Ipak, posljednjih godina pregovori su stagnirali, ponajviše zbog nevoljkosti Srbije da se distancira od ruske politike.
Beograd se dosad suzdržavao od uvođenja sankcija Moskvi, unatoč pritiscima većine država članica EU-a koje smatraju usklađivanje sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom ključnim uvjetom za članstvo. Dodatni uteg za Srbiju predstavlja činjenica da Rusija posjeduje jedinu rafineriju nafte u zemlji i odbija je prodati, čime drži Beograd u energetskoj ovisnosti i pridonosi njegovoj ekonomskoj ranjivosti.
Kallas je istaknula kako je bila primorana upozoriti i druge članice EU da se suzdrže od prisustvovanja ceremoniji u Moskvi, posebno ove godine kada se obilježava 80. obljetnica poraza nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu.
Orban neće prisustvovati paradi
Poziv za sudjelovanje dobila je i Slovačka, članica EU poznata po bliskim vezama s Moskvom. Njezin premijer Robert Fico već je ranije izrazio namjeru da prisustvuje događaju, a jedan je od rijetkih lidera u Uniji koji su se sastali s Putinom otkako je Rusija započela invaziju na Ukrajinu.
S druge strane, mađarski premijer Viktor Orban, koji se često opisuje kao Putinov najbliži saveznik u Europi, neće prisustvovati ceremoniji.
Za kraj, Kaja Kallas je poručila: "Pozivam sve članice Unije, ali i predstavnike europskih institucija, da što češće posjećuju Kijev. Tako ćemo jasno i snažno pokazati našu solidarnost s Ukrajinom i potvrditi da smo čvrsto na njezinoj strani."