Nešto više od dva mjeseca nakon ponovnog uključenja pogona europske sonde Rosette, došao je red i na njezina putnika, robota Philaea, da se 'probudi iz zimskog sna' i pripremi svoje prizemljenje na komet 67P/Čurjumov-Gerasimenko
Rosetta, lansirana u svemir 2004., od 20. siječnja, kako je i bilo planirano, ponovo putuje na vlastiti pogon nakon dvije i pol godine 'umjetne kome', nastavljajući let prema kometu, ledenoj lopti promjera oko četiri km, koju će pratiti na putu prema Suncu.
Sonda je u utorak bila 664 milijuna kilometara udaljena od Zemlje i četiri milijuna kilometara od svog cilja.
Putnik u Rosetti je Philae, maleni robot od stotinjak kilograma, koji na sebi nosi deset znanstvenih uređaja i koji se treba spustiti na komet, što je prvi takav slučaj u povijesti istraživanja svemira.
Philae je bio ugašen više od tri godine kako bi svoju potrošnju energije sveo na najmanju moguću mjeru. Kontrolirala se samo njegova temperatura, 'upravo kao kod životinje koja spava zimski san', rekao je Philippe Gaudon, voditelj projekta CNES-a (Francuska svemirska agencija) u Rosettinoj misiji.
Philaeov 'veliki skok' na komet predviđen je 11. studenoga, što će biti 'osjetljiva, teška i automatska operacija', rekao je Gaudron.
Rosetta će izbaciti svog putnika kada se približi kometu na dva do tri kilometra. Kada se spusti na komet, robot će se pomoću dviju kuka zakvačiti za tlo čiji sastav nije poznat.
Ako sve prođe u redu, Philae može početi posao. Njegov očekivani životni vijek je od četiri do šest mjeseci. Kako se sonda bude približavala Suncu, temperatura na njoj će rasti, ali se znanstvenici nadaju da će imati dovoljno vremena da istraže jezgru kometa.
Astronomi očekuju puno od istraživanja složenih molekula koje će 'možda rasvijetliti nastanak života na Zemlji', dodao je Gaudron.
Komet će biti najbliži Suncu u kolovozu 2015. 'Želimo upoznavati komet kroz određeno razdoblje', ističe Philippe Gaudon. Barem do prosinca 2015., kako je predvidjela Europska svemirska agencija (ESA).