PREDSTAVLJANJE PROGRAMA

Evo kako Ranko Ostojić zamišlja novi SDP

28.09.2016 u 18:30

Bionic
Reading

Iako će se prvi krug izbora za predsjednika SDP-a održati tek za nešto više od mjesec i pol, a službena kampanja još nije započela, Ranko Ostojić prvi je predstavio svoj program i otkrio kako vidi budućnost SDP-a

Nakon što je Zoran Milanović objavio da odlazi s čela SDP-a, o njegovoj vladavini, ali i o stanju u stranci, govorilo se u rukavicama. U svom programuRanko Ostojić otvoreno je rekao što misli.

'Danas u radu SDP-a postoje ozbiljni problemi i nova će se predsjednica ili predsjednik SDP-a prvenstveno morati posvetiti tome kako ih riješiti. Ti su problemi dobro poznati: nedostatak komunikacije i zajedništva, nesloga, bijeg od odgovornosti i još mnogo drugoga predstavljaju jasan razlog zbog kojeg SDP danas ne funkcionira na onaj način na koji bi mi, članice i članovi stranke, to željeli i zbog kojega na izborima ne ostvaruje rezultate koje zaslužujemo', stoji u Ostojićevu programu.

Kako bi se u SDP-u uklonili ti problemi, Ostojić predlaže nekoliko novina koje bi trebale članstvo više uključiti u izbor glavnih tijela i ljudi u stranci. Jedan od prvih koraka bilo bi uvođenje izbora po načelu jedan član - jedan glas na svim razinama. Naime, stranački Statut sada propisuje da se samo predsjednik SDP-a bira na taj način, odnosno da ga biraju svi članovi stranke, dok se glavna stranačka tijela biraju na Konvenciji na kojoj pravo glasa imaju izabrani delegati.

'Pri tome moramo osigurati regionalni pristup izborima i za članice i članove Glavnog odbora, kao i za članice i članove županijskih odbora stranke, kako bismo zajamčili da u tijelima stranke budu zastupljene sve lokalne organizacije koje čine stranku', poručuje Ostojić u programu.

Uz to, Ostojić predlaže i promjene u izboru SDP-ovih kandidata na lokalnim, parlamentarnim i predsjedničkim izborima.

'Zalagat ću se za uvođenje predizbora za sve dužnosti koje se biraju na direktnim izborima: kandidatkinje i kandidati SDP-a za načelnike, gradonačelnike, župane i Predsjednika Republike bit će izabrani tako što će prethodno morati proći predizbore, na kojima će pravo sudjelovanja imati sve članice i članovi organizacije', stoji u programu.

Što se pak tiče izbora kandidata na listama za parlamentarne i lokalne izbore, gdje nema neposrednog izbora, Ostojić bi primijenio nešto drugačiji model. 'Stoga ću se zalagati za unaprjeđenje unutarstranačkih sustava komuniciranja (sustav e-Član), putem kojih bi se provodio proces savjetovanja i osiguralo da sve članice i članovi mogu izraziti mišljenje o kandidatkinjama i kandidatima za predstavnička tijela, a osobe koje su dobile najveću podršku članica i članova bile bi na čelu pojedinih lista', stoji u programu.

SDP je na posljednja dva izborna ciklusa za Sabor imao problem s tzv. ženskom kvotom, odnosno nije imao 40 posto podzastupljenog spola na listama. Ostojić predlaže da se obaveza poštivanja ravnomjerne spolne zastupljenosti propiše Statutom, a lista koja to ne poštuje ne prihvati.

Promjene i u komunikaciji s članstvom

Ostojić
u programu priznaje da je rad s članstvom bio slab, zbog čega ih se nije moglo ni mobilizirati prilikom zadnja dva izborna ciklusa. Stoga Ostojić predlaže uvođenje sustava e-Član preko kojeg bi se više moglo komunicirati s članstvom. 'Potrebno je stranačke baze unaprijediti i podacima o kompetencijama članica i članova stranke, njihovim životopisima i aktivnostima, kako bi se u svakom trenutku moglo znati koje članice i članovi mogu konkurirati za koje dužnosti', objašnjava se u programu.

Samo članstvo Ostojić bi podijelio u dvije kategorije - redovite i podupiruće članove, a uveo bi i kategoriju počasnih članova.

'Redovite članice i članovi bili bi one članice i članovi koji obvezno plaćaju članarinu, sukladno svojim ekonomskim mogućnostima te mogu birati i biti birani u organe stranke. Podupiruće članice i članovi bili bi one članice i članovi koji su se, za razliku od simpatizera, odlučili na članstvo u stranci kao iskaz svojeg političkog stava te sudjeluju u svim aktivnostima i procesima u stranci, osim unutarstranačkih izbora te bi za njih plaćanje članarine bilo dobrovoljno', pojašnjava se u programu.

Shodno tome, ne bi bilo ni isključivanja članova zbog neplaćanja članarine, kako je sada propisano, već bi redoviti članovi bili 'spušteni' na razinu podupirućih.

Što se tiče simpatizera, Ostojić bi, u skladu s  propisima koji reguliraju zaštitu osobnih podataka, uveo bazu simpatizera, koje bi, uz njihov pristanak, obavještavao o aktivnostima, druženjima, kampanjama i slično.

Ostojićev prijedlog reorganizacije stranačkog tajništva

I na samom vrhu stranke nužne su promjene, smatra Ostojić, koji bi Predsjedništvo ojačao tako da bi se na sjednice pozivali čelnici foruma seniora, žena i mladih.

Umjesto funkcije glavnog tajnika, Ostojić bi uveo dva tajnika - političkog i organizacijskog. 'Politička tajnica ili tajnik će biti zadužena da u suradnji s predsjednicom ili predsjednikom i Predsjedništvom priprema političke stavove stranke, a s voditeljima savjeta SDP-a koordinira pripremu Programa stranke i sektorskih politika te vodi proces dijaloga s drugim društvenim dionicima, poput sindikata i udruga civilnog društva. Organizacijska tajnica ili tajnik mora se brinuti o organiziranju i koordiniranju rada organa stranke, od lokalnog do nacionalnog nivoa, a kako bi se osigurala nepristranost organizacijske tajnice ili tajnika i posvećenost poslovima koje je dužna obavljati, organizacijska tajnica ili tajnik istovremeno ne smije obnašati druge stranačke ili javne dužnosti', predlaže Ostojić u programu.

Uveo bi Ostojić službeno i funkciju međunarodnog tajnika, ali i ojačao sada već zamrle SDP-ove Savjete u kojima bi se i uz pomoć i nestranačkih osoba 'bistrile' stranačke politike.

Ostojić predlaže osnivanje vlade u sjeni

'Predbacuje nam se svašta, da ne postojimo, da nemamo strukturu, da smo međusobno posvađani, da se ne možemo vraćati ljevici jer ljevica nikada nismo ni bili. Optužuju nas da smo neoliberali, ali istovremeno i da smo komunjare, da smo pretjerali s desničarenjem, ali i da radimo protiv Hrvatske. Mi znamo što je od toga istina. Znamo da smo drugačiji, znamo za koje se vrijednosti borimo, znamo koliko vrijedimo. Znamo da su upravo ideje solidarnosti, jednakosti, pravde i slobode ono što nas vodi u našem političkom radu i znamo da je naša domovina nastala na temeljima antifašizma, a da je obranjena žrtvom hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu. Iako nema nikakve dvojbe oko karaktera SDP-a kao lijeve stranke, SDP već godinama izvan izborne kampanje nije samostalno producirao niti jedan relevantan programski dokument', piše u Ostojićevom programu.

Zato aktualni potpredsjednik stranke Ostojić, ako postane i predsjednik, planira izmijeniti i Program i Statut.

Predlaže Ostojić i osnivanje vlade u sjeni. 'Takva vlada u sjeni bit će korektiv vladajućoj opciji i građankama i građanima će jasno pokazati da Hrvatska u svakom trenutku ima alternativu spremnu preuzeti odgovornu dužnost vođenja zemlje', poručuje Ostojić.