Šefovi država i vlada najmoćnijih zemalja svijeta trebali bi u ponedjeljak na sastanku skupine G20 konkretizirati obećanja da će 'snažno' odgovoriti na terorističke napade u Parizu, ali i premostiti razlike u pogledu klimatskih promjena
Summit koji je počeo u nedjelju u ljetovalištu Antalyji na jugu Turske, koji osigurava 12.000 policajaca, trebao bi završiti sredinom dana.
Napadi u Parizu u petak postali su glavnom temom sastanka čelnika 20 svjetskih sila, koji su u subotu minutom šutnje odali počast žrtvama i uputili Francuskoj izraze sućuti te obećali odlučnost u borbi protiv terorizma.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan obećao je 'snažan i odlučan' odgovor zemalja G20.
Kao i u slučaju epidemije ebole kojom su se bavili na summitu 2014. u Australiji, čelnici će objaviti posebnu izjavu o borbi protiv terorizma.
Nacrt teksta ne spominje Islamsku državu, koja je preuzela odgovornost za napade u Parizu, nego općenito govori o terorizmu.
Tekst poziva članice G20 da pojačaju suradnju kako bi se ograničilo kretanje terorista, suzbila teroristička propaganda na internetu i zaustavilo financiranje.
'Akcijski plan ne donosi se u sklopu G20', koji je ponajprije ekonomski forum, objasnio je francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius
No summit je omogućio velik pomak kad je riječ o Siriji, odakle dolaze džihadisti IS-a.
Summit je bio prilika za susret američkog predsjednik Baracka Obame i ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji su se prvi put suglasili o potrebi političke tranzicije u Siriji.
I dalje se, međutim, ne slažu u pogledu sudbine sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, kojeg podržavaju Moskva i Iran, a Zapad i arapske zemlje žele smijeniti s vlasti.
Čelnici G20 ne slažu se ni u pogledu klimatskih promjena, što je jako zabrinjavajuće s obzirom na to da za nekoliko tjedana počinje globalna klimatska konferencija u Parizu.
G20 bi trebao također konačno definirati plan OECD-a za borbu protiv fiskalne optimizacije.