Od ove godine imamo novi zakon koji se odnosi na postavljanje klimatizacijskih uređaja. Vanjske jedinice više ne smiju biti vidljive na pročeljima pa, iako ih mnogi ne vole vidjeti načičkane na zgradama, oni koji će ih postavljati ove godine pitaju se - gdje ih instalirati?
U siječnju zatišje u poslu, no prošlog mjeseca majstori za postavljanje klimatizacijskih uređaja nisu znali kamo prije. Zasigurno je jedan od razloga i to što prema novom zakonu, ako se klimatizacijski uređaj pokvari, a na krivome je mjestu, na pročelju, neće se više smjeti popravljati, niti postaviti novi, piše HRT.
'Onda su ljudi odlučili kupiti nove uređaje pa da još neko vrijeme budu mirni, sigurni da će im taj uređaj funkcionirati', rekao je Mario Jurjević, vlasnik tvrtke za klimatizacijske uređaje, Zadar.
Mnogi građani još ne razmišljaju o tom problemu. 'Neću se zamarati s time', 'uz šumu sam', 'mislim da je to sve kasno, trebalo je to prije, ne sad kad se načičkalo', samo su neki od komentara građana.
Problematična su mjesta sva pročelja koja gledaju na glavnu ulicu, pa čak i balkoni, ako se s ulice vidi vanjska jedinica klime. Dakle, samo donji dio balkona dolazi u obzir.
'Ako je prije bila na pročelju, onda se može stavljati na stražnji dio objekta ili prema unutarnjem dvorištu, na krov', kazao je Mario Jurjević, vlasnik tvrtke za klimatizacijske uređaje, Zadar.
Najproblematičnija je stara gradska jezgra, nove zgrade nisu sporne. To se može riješiti s pokretnim uređajima bez vanjske jedinice ili instalacijama i do trideset metara. Ali cijena novih ugradnji itekako raste. Pitanje je koliko će primjerice poskupjeti ugradnja s deset na trideset metara instalacije.
'Ajmo reći da je dužni metar takve instalacije oko četrdeset eura. Znači, 400 eura ili 1200 eura u takvom slučaju', pojasnio je Jurjević.
Krši li se zakon, provjeravat će komunalni redari, a kazne su rigorozne - za pravne osobe i izvođače radova kazne su od pet do deset tisuća, za vlasnike stanova od tisuću do pet tisuća eura.