bliski odnosi

Giorgia Meloni postala glavni adut Europe: Odlazi u solo akciju šarmiranja Trumpa

16.04.2025 u 19:47

Bionic
Reading

Giorgia Meloni napokon ima priliku dokazati da njezina ulaganja u prijateljstvo s nepredvidivim stanarom Bijele kuće nisu bila uzaludna. Čelnici EU-a nadaju se da će talijanska premijerka prenijeti njihove brige predsjedniku SAD-a tijekom nadolazećeg posjeta Washingtonu

Ovog tjedna, dok putuje u Washington, talijanska premijerka pokušat će uvjeriti američkog predsjednika Donalda Trumpa da odustane od uvođenja novih carina jer bi mogle nanijeti ozbiljan ekonomski udarac Europi, a talijanske izvoznike potencijalno baciti na koljena.

Njezin blizak odnos s Trumpom izazvao je nelagodu u nekim europskim prijestolnicama, no kako se EU suočava s mogućnošću trgovinskog rata s katastrofalnim posljedicama, čak i njezini najoprezniji kolege počinju vjerovati da bi Meloni mogla biti jedina europska liderica koju bi američki predsjednik bio voljan uistinu poslušati, piše Politico u članku naslovljenom 'Meloni ima plan šarmirati Trumpa oko carina'.

Desničarska talijanska premijerka visoko kotira u očima američkog predsjednika. Nakon njezine izborne pobjede prošle godine Trump ju je nazvao 'fantastičnom lidericom i osobom' te ju je pozvao na svoju inauguraciju u siječnju.

EU dosad nije uspio obuzdati Trumpa

Europska unija ima tri mjeseca u pokušaju da uvjeri Trumpa da ne uvede carine od 20 posto na sav izvoz iz EU-a u SAD, nakon što je 2. travnja privremeno zaustavio primjenu kaznenih 'recipročnih' carina. EU se još uvijek nalazi pod osnovnom Trumpovom carinom od 10 posto, uz dodatne od 25 posto na čelik, aluminij i automobile.

Raniji pokušaji europskih čelnika da utječu na Trumpa - laskanjem, prijetnjama ili obećanjima o većem uvozu američkog plina - nisu dali nikakve rezultate. Sastanak Meloni s njim u četvrtak pruža priliku za demonstriranje toga da EU još uvijek može poslovati s njegovom administracijom, ali pod uvjetom da bude spreman pokazati dozu lojalnosti i poslušnosti.

Vance stiže u Rim

Samo dan nakon susreta s američkim predsjednikom, talijanska premijerka vratit će se u Rim da bi ugostila potpredsjednika J.D.-ja Vancea u državnom posjetu. Vance je, tijekom svog prethodnog boravka u Europi u siječnju, izazvao buru kritika optužujući europske čelnike za nesposobnost da zaštite slobodu govora i za pasivnost prema ilegalnoj migraciji.

'Imati Trumpovo povjerenje predstavlja prednost za cijelu Europsku uniju', izjavio je talijanski dužnosnik pod uvjetom anonimnosti, naglasivši 'ideološku bliskost Meloni s američkom konzervativnom desnicom'.

Djelomično njezini potezi odražavaju zabrinutost Italije zbog mogućeg gubitka tradicionalno bliskih veza sa SAD-om — a koje Rim vidi kao protutežu dominaciji francusko-njemačke osovine unutar EU-a. Za razliku od mnogih europskih lidera, Meloni vjeruje da je Trump i dalje racionalan partner, a njegove trgovinske prijetnje vidi kao taktičko blefiranje, rekla su dvojica talijanskih dužnosnika upoznatih s vanjskopolitičkom strategijom Rima.

Ne želi paničariti

Meloni također želi dokazati da može postići konkretne ustupke od Trumpa te da 'ako prestanemo paničariti, možemo konstruktivno surađivati s Washingtonom', izjavio je jedan od njezinih savjetnika, dodavši da će joj ugled u Bruxellesu biti na ozbiljnom testu ako ne uspije u tome.

S gotovo 40 milijardi eura trgovinskog suficita sa SAD-om, Italija je treći najveći europski izvoznik u Ameriku — iza Njemačke i Irske. Izvozni proizvodi te zemlje uključuju strojeve, farmaceutske proizvode, vozila, modu te prehrambene artikle i pića. Nije ni čudo to što se Meloni nalazi pod snažnim pritiskom talijanskih industrijalaca da ih zaštiti od potencijalnih carinskih udaraca.

Samostalni let

Neki europski čelnici, osobito francuski predsjednik Emmanuel Macron, upozoravaju da je Trumpova strategija usmjerena na razbijanje jedinstva EU-a, tjerajući države članice da pojedinačno pregovaraju s Washingtonom. Za njih posjet Meloni izgleda posebno rizično, pogotovo jer je ranije odbila podržati zajedničke planove EU-a o vojnoj obnovi u trenutku u kojem je Trump počeo povlačiti podršku Ukrajini u trogodišnjem ratu protiv ruske agresije.

Francuski ministar industrije Marc Ferracci prošlog tjedna reagirao je prilično oštro na vijest o njezinu putovanju u SAD, rekavši da Europa mora ostati ujedinjena. No pariške tenzije u međuvremenu su se smirile, a kritike su utihnule. Meloni je uoči posjeta razgovarala s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, potvrdila je glasnogovornica Komisije Arianna Podestà.

Nakon što izravno uključivanje Komisije nije uspjelo spriječiti trgovinski sukob, čini se da Bruxelles i članice EU-a sada prihvaćaju pokušaj Meloni da to učini kao alternativni pristup.

Ne djeluju pretjerano zabrinuto time da bi ona mogla pokušati dogovoriti bilateralni sporazum samo u korist Italije - što bi značilo iznevjeravanje europske solidarnosti i dovelo u pitanje njezinu ulogu na jedinstvenom tržištu. Razlog za to je jednostavan: takav scenarij Trump je već isključio.

EU se uzda u Meloni

'Sasvim je prirodno da države članice imaju svoje bilateralne interese i nitko im ne brani da ih promiču', rekao je visoki diplomat iz druge članice EU-a. 'No kada su u pitanju carine koje se tiču svih, očekujemo da će se Meloni pridržavati zajedničkog stava EU-a.'

Njemački političari bliski vjerojatnom budućem kancelaru Friedrichu Merzu također izražavaju optimizam. 'Posjet Meloni Washingtonu važan je signal', izjavio je Johann Wadephul iz demokršćanske Unije. 'Talijanska premijerka ima dobar odnos s predsjednikom Trumpom i sada ga može iskoristiti za cijelu Europu.'

Popuštanje?

To, naravno, ne znači da talijanski pristup nije izazvao kontroverze. Mjesecima je vlada zagovarala mekši stav prema Trumpu i njegovim carinama.

Već nekoliko dana nakon njegove inauguracije - čak i prije formalnog pokretanja trgovinskog sukoba - talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani predložio je mirenje putem većeg uvoza američke robe. Tajani, koji je zadužen i za trgovinu, bio je među prvima koji su pozvali Bruxelles da ne odgovara odmah na carine od 25 posto koje je Trump uveo 12. ožujka na čelik i aluminij.

Iako se ne gaje velike nade u to da bi Meloni mogla postići konkretan dogovor, neki u Bruxellesu i drugim prijestolnicama EU-a vide njezinu ulogu kao korisnu - kao neku vrstu 'izvidnice' koja će ispitati teren i pripremiti ga za buduće pregovore, kaže Alberto Rizzi iz Europskog vijeća za vanjske odnose.

Osobni odnosi presudni su u politici

Visoki predstavnik EU-a za trgovinu Maroš Šefčovič otputovao je u Washington u ponedjeljak da bi predstavio europski prijedlog za ukidanje industrijskih carina s obje strane Atlantika. No saveznici talijanske premijerke uvjereni su da upravo ona ima veće šanse ostvariti pomake od službenog pregovarača koji nastupa u ime svih 27 država članica.

'Kao i u životu, i u politici su presudni osobni odnosi', rekao je Marco Scurria, član talijanskog Senata iz stranke Braća Italije, koju vodi Meloni. 'Bolje je kada tako složene pregovore vode dvije osobe koje se međusobno poštuju i koje lakše mogu doći do pozitivnog rješenja – za razliku od Von der Leyen.'