SDP I HNS TRAŽE OSTAVKU

Glasovac: Je li Glunčić iznio svoj ili stav Vlade?

12.12.2016 u 10:55

  • +9

Pritisnut zakonskim rokom za redovitu sjednicu Sabor je rad nastavio i u ponedjeljak

Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL

Bionic
Reading

Sabor je i danas započeo rad stankom koju je zbog Ine i energetske neovisnosti zatražio SDP, a HDZ zbog rafinerije u Sisku. Potom su zastupnici nastavili sjednicu raspravom o prijedlogu Zakona o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova, ali tijekom rasprave SDP je zatražio novu stanku te uz podršku HNS-a i smjenu državnog tajnika u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Matka Glunčića zbog njegove diskriminatorne izjave o rezultatima hrvatskih učenika na PISA istraživanju

Što Europska komisija traži od Hrvatske oko Ine i što Vlada čini kako bi zaštitila nacionalne interese u toj kompaniji, pitanje je na koje je odgovor od Vlade u Saboru zatražio SDP-ov predsjednik Davor Bernardić nakon stanke.

'Uz tu su se tvrtku vezale brojne afere. EK je tražio da izmijenimo zakon iz 2002. te da direktno utječe na zlatnu dionicu kojom RH ima mogućnost utjecaja', podsjetio je šef SDP-a i poručio da oko Ine ne može biti strančarenja, pozvavši premijera Andreja Plenkovića da zastupnicima podnese izvještaj o tome što se čini oko Ine.

'Pozivamo Vladu da nas obavijesti o onome što EK traži od Hrvatske. Dajemo mogućnost vladajućima da poduzmu sve kako bi zaštitili hrvatske interese. Ina mora biti iznad stranačkih interesa. Pozivamo Vladu da nam objasni koji su koraci poduzeti. U postupcima pred Komisijom Sabor ima zadnju riječ i zato Vlada mora doći ovdje i objasniti nam kako će obraniti hrvatske interese vezane uz Inu', kazao je Bernardić i poručio: 'Neka nas HDZ sada ugodno iznenadi.'


Bernardićev istup i poziv da oko Ine ne smije biti strančarenja pozdravio je HDZ-ov Branko Bačić, ali mu i spočitnuo to što je prozvao bivše Vlade te ga podsjetio da je Zakon o privatizaciji Ine, kojim je MOL postao vlasnik Ine, donijela jedna od bivših SDP-ovih vlada, a da javnost i dalje ne zna sve pojedinosti.

'Kolega Bernardić je propustio reći kako to da je MOL 2002. godine dobio upravljačka prava izjednačena s upravljačkim pravima Hrvatske. Nije rekao da je vlada Zorana Milanovića 2013. dobila opomenu EK da zakon iz 2002. uskladi s pravnom stečevinom EU-a. Niste rekli da je Milanovićeva vlada dva puta na tu temu odgovorila EK te da odgovori nisu prihvaćeni', naveo je Bačić.

'Dok traje arbitraža, nije jednostavno uskladiti zakon s pravnom stečevinom. U HDZ-u tražimo način na koji da Ina ostane strateška nacionalna kompanija i bude vertikalno integrirana te da se provede ugovor s MOL-om kada je u pitanju sisačka rafinerija', kazao je Bačić.


Nakon stanke zastupnici su nastavili rad raspravom o Prijedlogu Zakona o alternativnom rješavanju potrošačkih sporova, čime bi se trebalo omogućiti online rješavanje potrošačkih sporova putem interaktivne web stranice, bez potrebe za osobnim dolaskom, osobnim dostavljanjem dokumenata ili dostavljanjem putem pošte.

Njime se također propisuje osnivanje i sastav tijela, kao i postupakrješavanja potrošačkih sporova te se predloženim zakonom, koji je u hitnoj proceduri, hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s europskim zakonodavstvom.

Tko i kada ima pravo na stanku?

Uslijed rasprave o dopuni Zakona o poticanju razvoju malog gospodarstva, stigao je novi zahtjev za stankom, i to od SDP-ove Sabine Glasovac povodomskandalozne izjavedržavnog tajnika za obrazovanje Matka Glunčića, koji je, kako je podsjetila, 'komentirao jučer poražavajuće i ispodprosječne rezultat hrvatskih učenika na međunarodnom PISA istraživanju.

Pritom je zjavio da u te rezultate ulaze prosječni rezultati: 'Ne uzimamo samo najbolje. U nekim europskim zemljama kažu lošijim učenicima da na dan testiranja ne dođu na nastavu. Kod nas su u statistiku ušla i djeca s posebnim potrebama i nacionalne manjine'.

'Ta njegova izjava ne samo da je netočna već je sramotna, nemoralna i diskriminatorna', poručila je Glasovac nakon prepucavanje oko toga ima li i ili nema poslovničko pravo na stanku. Naime, predsjednik Sabora Božo Petrov podsjetio je da je Klub SDP-a na početku jutrošnjeg zasjedanja zatražio stanku zbog druge teme pa je Glasova zamolio da pričeka sa svojim zahtjevom do poslijepodnevnog dijela zasjedanja.


Glasovac iskamčila stanku, Petrov strahuje od 'reklame'

Njezini stranački kolege usprotivili su se tome i podsjetili na stanku koju je u subotu u ponoć usred rasprave o proračunu zatražio Ivan Pernar iz Abecede demokracije. 'I predsjedavajući ju je odobrio. Pa zašto onda ne možemo sada?', pitao je SDP-ov Mirando Mrsić, a Glasovac kazala: 'Ne znam zašto to radite osim ako ne želite spriječiti raspravu o skandaloznom potezu Matka Glunčića'.

Petrov je stanku odobrio apelirajući na zastupnike da ograniče njihov broj: 'Ako ne ograničimo broj stanki, onda se neće dogoditi da kvalitetno odradimo ono što treba odraditi. Ne govorim da ono na što vi želite upozoriti nije kvalitetno ... nadam se da ovaj radni dan neće završiti na stankama i pauzama i kao nečija reklama'.

Dok se državni vrh bavi čokoladama ...

'Glunčić je aludirao kako su krivci za ispodprosječne rezultate djeca pripadnici nacionalnih manjina i djeca s posebnim potrebama, a Hrvatska se opredjelila za sustav u kojem svako dijete ima jednake šanse. 24 sata prošlo je od njegove izjave, a nitko, ni ministar obrazovanja, niti premijer nije reagirao. Znači li to da on nije iznio samo svoj osobni stav?', zapitala je Glasovac i zatražila Glunčićevu smjenu jer će u suprotnom značiti da je iznio Vladin stav.

U međuvremenu, ona i stranački joj kolege Mrsić i Bojan Glavašević Glunčića su zbog kršenja Zakona o suzbijanju diskriminacije prijavili nadležnim pravobraniteljicama - za djecu i pučkoj pravobraniteljici.


Da Glunčić mora otići složio se i HNS-ov Ivan Vrdoljak ocijenivši njegove izjave sramotnima: 'Preporučio bih i premijeru i predsjednici države i predsjedniku Sabora da se ne bave čokoladama, nego suštinom slobodne zemlje te da pod hitno traže njegovu ostavku. Netko tko kaže nešto tako nema što raditi, ne samo u Ministarstvu obrazovanja, nego u obrazovnom sustavu. I manjine i djeca s posebnim potrebama bogatstvo su Republike Hrvatske'.