Poskupljenja. Pitate li građane Zagreba po čemu će pamtiti 2012. godinu, ta riječ najbolje će kod većine oslikati život u metropoli u proteklih godinu dana. Uz divljanje cijena u trgovinama koje su osjetili svi u Hrvatskoj, Zagrepčani su posebnu čestitku dobili u obliku poskupljenja grijanja, vode i vožnje javnim gradskim prijevozom
To je ono što građane zapravo najviše zanima: kako će živjeti i preživjeti. Sve ostalo, što itekako indirektno utječe na njihov život, sekundarno je, iako je onima koji donose odluke o boljem/lošijem životu to postalo primarno.
Iako su najznačajnija stavka, poskupljenja su tek dio važnih stvari koja su se u protekloj godini dogodila. Stoga smo izdvojili pet događaja po kojima će se društveno politički život u Zagrebu pamtiti u 2012. godini.
Bandićeve fontane po uzoru na Amruševe
Oko gradnje fontana kod NSK-a, koje su i prije nego što je zakopana prva lopata prozvane Bandićevim, pa će se o njima kao takvima pričati i za 50 godina, koplja se lome od početka godine.
Priča o njima je klasična priča kakvih za Bandićeve vladavine ima dovoljno da bismo ih, kada bi ih netko htio, mogli izvoziti.
Dok je Skupština bila protiv gradnje u krizna vremena, gradonačelnik je tjerao po svom, tvrdeći i da je njegov imenjak na Zrinjevcu gradio fontane u težim vremenima, i prije par dana je uz četiri pothodnika otvorio dvije od pet, koliko ih se planira.
Je li bilo pogodovanja tvrtki Mešić.com koja je bila nositelj posla, je li naknadno mijenjan glavni projekt da bi Mešić dobio posao, nikad do kraja nije razjašnjeno jer se DORH o tome nikad nije očitovao. Kako bilo, fontane vrijedne dvadesetak milijuna kuna prskaju, a dobije li Bandić izbore u svibnju, projekt bi mogao biti nastavljen.
Preuređenje Cvjetnog trga
Nekako u paketu s fontanama išlo je i preuređenje Cvjetnog trga. Skupština opet protiv, ali gradonačelnik ima viziju. Ploče na trgu dotrajale su i treba ga preurediti prema projektu iz sredine devedesetih.
Jedino što je tada zaboravio reći je da se preuređenje nije radilo zbog ploča, nego zbog cijevi ispod njih, kako bi se omogućilo da šoping centar u vlasništvu Tome Horvatinčića bude adekvatno spojen na komunalnu infrastrukturu. Lokalni izbori se bliže i ono što je poznatojest da će u utrku za gradonačelnika sasvim sigurno Bandić i VladimirFerdelji kao kandidat HSLS-a i HSS. SDP je do jučer želio DavoraBernardića, ali se predomislio i sad bi u vatru ubacio Rajka Ostojića, učemu ga podržava i HNS. Ta se priča još treba rasplesti, ali je izvjesnoda će Ostojić biti kandidat. HDZ s imenom nije izišao, ali i da je Franjo Tuđman živ, teško da bi i on došao do drugog kruga, s obzirom na rejtingstranke. Ferdelji, Bandić...
Premda mu je dozvola za rad istekla još 2010. godine, smetlište na Jakuševcu još uvijek je otvoreno. Da neće moći još dugo tako, pokazali su u kolovozu građani koji žive u njegovoj blizini.
Nekoliko dana ulaz je bio blokiran, kamioni su stajali u redu i tih dana Zagrebu je malo nedostajalo da postane Napulj. Razum je prevladao, smetlište je odblokirano, ali se zapravo ništa promijenilo nije.
Dok Šveđani zbog manjka otpada isti uvoze iz Norveške, Italije i Rumunjske, u Zagrebu se još ne zna ni gdje će biti nova lokacija ni hoćemo li imati spalionicu ili MBO postrojenje. O tome je očito pred izbore najbolje ne govoriti.
Konsenzus oko cijene vrtića
Cijena vrtića, baš kao i u 2011, opet je bilo nešto oko čega su se koplja lomila. Koncem 2011. donesena je jedna odluka, SDP u travnju sve vraća na staro, koplja se prelamaju na roditeljima i djeci, a za 2013. Bandić i SDP pronalaze zajednički jezik i cijena će se utvrđivati po dohodovnom cenzusu, koji je SDP odbijao uporno godinama, i bit će od 150 do 600 kuna.
Slavko protiv Slavka
Stupanj ključanja na relaciji nekadašnjih stranačkih partnera vrenje je dosegnuo u listopadu kada je Ministarstvo financija zaprijetilo blokadom računa Grada Zagreba zbog navodnog duga od 337,6 milijuna kuna na ime decentraliziranih sredstava u periodu od početka 2007. do kraja 2011. godine.
Padale su tih dana teške riječi, Bandić je MIF uspoređivao s četnicima, a šef gradskih financija nudio je ostavku ako se pokaže da je Linić u pravu. Cijela stvar završila je na sudu, račun nije blokiran jer je Upravni sud odgodio izvršenje rješenja MIF-a i rasplet ove priče se tek očekuje.