Zagrebačka Gradska skupština u četvrtak kasno navečer prihvatila je Izvješće o radu gradonačelnika Tomislava Tomaševića za prvih šest mjeseci ove godine, uz oštru kritiku oporbenih zastupnika
Oporba je već jutros, na početku sjednice, negodovala što je to izvješće stavljeno na kraj dnevnog reda, pa se o njemu raspravljalo tek u večernjim satima, kada je manja nazočnost medija.
Potpredsjednik Gradske skupštine Mislav Herman (HDZ) Tomaševiću je spočitnuo da je u izvješću zaboravio napomenuti, a usko se veže uz njegovu najavu maksimalnih stopa poreza na dohodak, koliko je sredstava uprihodio više u odnosu na prošlu godinu od poreza i prireza. Rekao je da imaju podatak da je to u 2022. u odnosu na 2021. višak od 133 milijuna eura, a u petogodišnjem razdoblju višak od 40 posto, odnosno 240 milijuna eura. 'Prema tome i iz ovog izvješća se da zaključiti kako maksimalnim stopama na porez u Zagrebu uistinu nema mjesta', poručio je Herman.
Spočitnuo je Tomaševiću i da se jako hvali što je iz EU fondova povukao 83,4 milijuna eura, ali da suradnju s Vladom ne spominje niti jednom riječju zato što je to HDZ-ova Vlada, a što ga strašno smeta i iritira. 'Više vas se slika s našim ministrima, nego s vašim suradnicima', poručio mu je Herman.
Prozvao ga je i da je uništio demografsku sliku Grada te da Zagreb nikada nije bio prljaviji i zapušteniji. 'Zagreb je pun glodavaca, pun je divljih svinja koje imaju švedski stol u gradu', ocijenio je.
Rusak: Tomaševićevo izvješće šuplje kao švicarski sir
Potpredsjednik Gradske skupštine Igor Peternel (Klub DP i Zelene liste) rekao da se Tomaševićev politički rad može podijeliti u tri dijela - vrlo dobra PR manipulacija, kompletna ideologizacija i nesnalaženje, odnosno neorganiziranost.
U ime Kluba neovisnih zastupnika Ivica Lovrić ocijenio je da to Izvješće govori o neradu gradonačelnika i u Gradu, a ako je nešto i realizirao to su projekti koje je započela njemu mrska bivša vlast. Njegova kolegica Gordana Rusak rekla je da je izvješće gradonačelnika 'šuplje kao švicarski sir'.
Zastupnici Gradske skupštine prihvatili su i izmjene i dopune odluke o socijalnoj skrbi, kojima se, uz ostalo povećava i cenzus za ostvarivanje prava na besplatnu godišnju pokaznu kartu ZET-a umirovljenicima na 560 eura mjesečno. Prihvaćene su i odluke o stipendijama Grada Zagreba te zaključak o dodjeli 'Nagrade Luka Ritz - Nasilje nije hrabrost' Nini Dražin, učenici Osnovne škole Jordanovac te Dori Kubinger, učenici Škole za modu i dizajn.
Prihvaćen je zaključak o raspodjeli sredstava za djelomično pokrivanje gubitka KB 'Sveti Duh', Dječje bolnice Srebrnjak i Specijalne bolnice za plućne bolesti. Ukupno dospjele, a nepodmirene obveze tih zdravstvenih ustanova 30. lipnja iznose 9.652.854 eura.
Usvojen je i zaključak o sklapanju sporazuma o suradnji u poljoprivredi i ruralnom prostoru između Zagrebačke županije i Zagreba, cilj je da se lokalna i ekološka hrana uvide u ustanove kojih je osnivač Grad ili Županija. Gradska skupština prihvatila je i zaključke Kluba zastupnika SDP-a o uspostavi 'Poduzetničkog one stop shop-a', te o izgradnji biciklističkog velodroma.
Ulice dobivaju Lepej, Špišić i Jakopović
Prihvaćena je i odluka o imenovanju Ulice Stjepana Jakopovića u naselju Ivanja Reka, u spomen na tog župnika, odluka da se u GČ Podsused - Vrapče, imenuje Šetalište Ankice Lepej, u spomen na tu zviždačicu, a na Trešnjevci Park Zvonka Špišića, u spomen na tog pjevača i skladatelja.
Nisu prihvaćeni zaključci Kluba neovisnih zastupnika Barić, Fortuna, Lovrić, Rusak da se zadužiti gradonačelnika da žurno izvijesti Skupštinu o šteti i posljedicama nevremena u Zagrebu i mjerama, zatim zaključak da Tomašević žurno izvijesti o poduzetim aktivnostima vezanim uz konstruktivno ojačanje i energetsku obnovu građevine u Mesićevoj 35, koji zajednički koriste Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića i XVIII. Gimnazija te zaključak da gradonačelnik izvijesti o postavljanju plakata i reklama na površinama javne namjene te poduzme mjere kako bi za šest mjeseci bili uklonjeni bespravno postavljeni.
Skupštinska sjednica, koja je rad počela u četvrtak u 9 sati i na čijem je dnevnom redu bilo 39 točaka, završila je u 23,30 sati.