Hrvatska očekuje reakciju Bruxellesa na protjerivanje hrvatskih državljana iz Srbije, zemlje kandidatkinje za pristupanje Europskoj uniji, koja "treba prihvatiti i sve vrijednosti EU-a", među kojima je i sloboda kretanja, rekao je u četvrtak hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman
Veleposlanik Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević potvrdio je u srijedu da je veleposlanstvo u posljednja tri dana dobilo obavijesti o protjerivanju troje hrvatskih državljana iz Srbije, među njima i šefa predstavništva Hrvatske gospodarske komore, a hrvatski premijer Andrej Plenković je ranije u četvrtak zatražio pojašnjenje tog postupka od srbijanskih vlasti.
Grlić Radman je odgovarajući na pitanje novinara rekao da Hrvatska očekuje reakciju Bruxellesa "jer je Hrvatska članica Europske unije i dijelimo iste vrijednosti".
"Svaka zemlja koja ima aspiraciju ostvariti članstvo u EU-u apsolutno treba prihvatiti i sve vrijednosti Unije. Prije svega, vladavinu prava, temeljna prava i slobode, a sloboda kretanja je jedna od temeljnih sloboda EU-a", poručio je ministar.
"A da ne govorimo o 100-postotnoj usklađenosti vanjske politike s europskom vanjskom i sigurnosnom politikom", dodao je.
Srbijanske vlasti protjerale su u utorak državljanku Hrvatske Arien Stojanović Ivković, udanu u Beogradu i majku malodobnog djeteta iz tog braka, istodobno joj zabranivši ulazak na godinu dana uz obrazloženje da "predstavlja neprihvatljiv sigurnosni rizik" i dale joj rok od tjedan dana da napusti teritorij Srbije.
Grlić Radman je kazao da "ne znamo na što se to odnosi ... tako da smo tražili pojašnjenje".
"Ali naravno da smo iskazali i zabrinutost zbog takvog postupanja jer to nije jedan izdvojeni slučaj, nego su u zadnjih nekoliko mjeseci zabilježena oko 32 slučaja, što protjerivanja, što sprečavanja ulaska u Republiku Srbiju", kazao je Grlić Radman, dodajući da takvih događaja možda ima i više "jer nije svaki hrvatski državljanin dužan o tome obavijestiti hrvatske vlasti".
Ponovio je da se takvi postupci ne očekuje od jedne zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u.
"Očekuje se upravo razvijanje i promoviranje dobrosusjedskih odnosa, a ovdje se ovim činom zapravo (to) ne pokazuje", poručio je ministar.
Nije htio kazati vidi li u ovim postupcima izravnu odgovornost srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, no rekao je da je "sigurno da su uključene vlasti".
Ministar je kazao da na ranije prosvjedne note koje je Hrvatska uputila Srbiji, Beograd nije pružio "službeni odgovor" te da su stoga obavijestili predstavnika delegacije EU-a u Beogradu i Europsku službu za vanjsko djelovanje.
"Jer se ovdje radi zapravo o jednom činu koji ne odražava karakter dobrih odnosa. Ne znamo koji su doista stvarni razlozi protjerivanja budući da u tim nalozima za napuštanje zemlje nije navedeno objašnjenje, odnosno razlog, tako da smo i to tražili u noti, da nam se objasni zbog čega te osobe predstavljaju sigurnosnu (prijetnju) za Srbiju".