'ZELENI' MINISTAR

Hajdaš Dončić zalaže se za održivu energiju

23.01.2013 u 15:55

Bionic
Reading

Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić zbog magle u ponedjeljak nije mogao odletjeti na konferenciju o održivoj energiji u Bruxellesu, ali njegov govor o energiji pročitao je Mario Nobilo, hrvatski ambasador pri Kraljevini Belgiji. Hajdaš Dončić u tom govoru izravno se zauzima za održivu energiju, kao alternativu konvencionalnim energetskim izvorima

'Održivi energetski razvoj donosi više radnih mjesta nego ostali izvori energije. Većina njih otvara se u proizvodnom sektoru, koji bi trebao biti pokretač nove energetske budućnosti te otvoriti vrata stranim investicijama', prenio je Nobilo ministrovu izjavu, na konferenciji na kojoj su sudjelovali istaknuti dužnosnici Europske unije i predstavnici hrvatske politike i gospodarstva.

Skup 'Europske regije dočekuju Hrvatsku u EU – održiva energija za sve' organizirala je Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), a domaćin je bila Hrvatska gospodarska komora.

Mercedes Bresso, potpredsjednica Odbora regija, zauzela se za energetsku međuregionalnu suradnju. 'Regije trebaju djelovati usklađeno kako bi energetska učinkovitost i obnovljivi izvori energije postali prioritet transparentne energetske politike. Na putu koji je pred Hrvatskom, ali i svim regijama Europe političari na svim razinama trebaju raditi zajedno kako bi se ostvarile razumne cijene energenata', poručila je Mercedes Bresso.

Župan Karlovačke županije Ivan Vučić predstavio je županijski program sufinanciranja ugradnje solarnih kolektora, prijedlog REGEA-e, model koji se do sada proširio na 50 općina, gradova i županija.

U međuvremenu, prioritetni energetski projekti hrvatske Vlade ne spadaju u održivu energetiku. Zbog velikog interesa investitora, u nekoliko mjeseci premašena je kvota od 16 MW za poticanje iskorištavanja sunčeve energije za dobivanje struje u integriranim solarnim sustavima na krovovima iz kojih se energija prodaje državi po subvencioniram cijenama.

Njemački investitor iz tvrtke Sonnett iz Šibenika nemalo se sam sebi i državi čudio kada je shvatio da završenim ulaganjem 250 tisuća eura u solarne sustave možda nije napravio ništa. Sve dozvole ishodio je lani u prosincu, a prije deset dana dobio odgovor da je kvota ispunjena i energiju ne može prodavati državi.

Za razliku od velikih energetskih projekata poput Plomina C, s jednim velikim investitorom, malobrojnim i velikim izvođačima te uvoznim ugljenom cjenovno ovisnom o svjetskom tržištu, obnovljivi izvori energije zapošljavaju stručnjake od proizvodnje do instalacije i održavanja opreme.

Samo na primjeru solarne energije, u Hrvatskoj opremu proizvodi niz poduzeća - Solaris u Novigradu, Solar tehnika u Valpovu i Solvis u Varaždinu.

Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) još 2010. objavio je u studiji o zelenim radnim mjestima da je u sektoru obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti Njemačka zaposlila 260 tisuća, a Španjolska 200 tisuća stručnjaka. Taj se broj rastom investicija još povećao.

Američka industrija obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti objavila je da je 2007.  zapošljavala devet milijuna radnika. Prema Američkom društvu za solarnu energiju i scenariju u slučaju progresivne politike Baracka Obame, ta industrija mogla bi stvoriti 37 milijuna radnih mjesta već do 2030. godine.