Na društvenim mrežama poput požara buknula je priča da je predsjednica Europske središnje banke (ECB) Christine Lagarde najavila planove za ukidanje sustava poput Vise, Mastercarda i PayPala. Viralni postovi na društvenim mrežama navode da Europska unija želi ukinuti američke kartične sustave kao što su Visa i Mastercard, kao i strane internetske platforme za plaćanje poput PayPala i Alipaya
Neki postovi na platformi X tvrde da je predsjednica ECB-a Christine Lagarde najavila kako planira zamijeniti te sustave plaćanja europskim alternativama, ali pretraga putem Googlea vodi do intervjua koji je dala za irsku radijsku postaju Newstalk 2. travnja iz kojeg je jasno da su stavri izvađene iz konteksta.
Preuzimanje kontrole
U njemu je upozorila kako Europa mora prekinuti ovisnost o američkoj i kineskoj tehnologiji i naglasila važnost da Europa može preuzeti kontrolu nad vlastitim digitalnim plaćanjima, piše Euronews.
'Kada malo bolje razmislite, u ovom trenutku mnoga naša digitalna plaćanja — bilo da je riječ o e-trgovini, peer-to-peer plaćanjima, ili kad koristite karticu ili telefon — u velikoj se mjeri oslanjaju na infrastrukturu izvan Europe. Bilo da koristite karticu ili telefon, tipično plaćanje prolazi kroz Visu, Mastercard, PayPal, Alipay. A odakle dolaze ti sustavi? Pa, ili iz SAD-a ili iz Kine. Cijeli infrastrukturni mehanizam koji omogućuje plaćanja — bilo kreditna ili debitna — nije europsko rješenje. Upravo je to ključno, i zato smatram da moramo smanjiti tu ranjivost i osigurati da postoji europska ponuda, kao opcija. Nikad ne znate kad bi mogla zatrebati', rekla je Lagarde u intervjuu.
Drugim riječima istaknula potrebu za postojanjem europske alternative uz američke i kineske metode plaćanja i nije spomenula njihovo ukidanje.
Wero u tri zemlje EU
Europske verzije tih platformi za plaćanje već su u razvoju. Primjerice, Wero je digitalni novčanik koji korisnicima omogućuje prijenos novca korištenjem samo broja mobitela, a postupno će nuditi mogućnost slanja novca i drugim korisnicima diljem Europe.
Wero je nastao kao rezultat European Payments Initiative (EPI), mreže europskih banaka osnovane 2021. godine s ciljem stvaranja jedinstvene digitalne usluge plaćanja za sve građane i poslovne subjekte.
Trenutno dostupan u Belgiji, Francuskoj i Njemačkoj, a očekuje se da će se uskoro proširiti i na druge europske zemlje.
Organizacija EuroVerify također je kontaktirala Europsku središnju banku (ECB), koja je službeno demantirala tvrdnje koje se šire internetom.