Makarka Silvija Kovačić (36) koja spada u 1 posto trudnica s hiperemezom, odnosno simptomima neprestanih mučnina i povraćanja od kojeg je u posljednji mjesec dana izgubila čak 10 kilograma, prošlog ponedjeljka se suočila s krajnje neljudskim ponašanjem djelatnika Hitne pomoći.
Naime, Silviju koja je u trećem mjesecu trudnoće, na životu održavaju infuzije, a zbog hiperemeze ne može popiti niti čašu vode, te je prisiljena ležati. Zbog kritičnog stanja Silvija je do ponedjeljka bila hospitalizirana u KBC-u Split da bi joj iste večeri kada je puštena kući, oko 23 sata, pozlilo zbog čestog povraćanja. Silvija je kazala da je bolove
jedva uspjela izdržati do 4 sata ujutro, a ta da je njezin suprug Željko Mrkonjić nazvao Hitnu pomoć čiji su djelatnici odbili pomoći, piše Makarska kronika
- Obzirom da ne mogu ni jesti ni piti, već samo vodom vlažim usta, svakog dana dobivam tekućinu za infuziju koju kupujem na recept. Infuziju mi priključuje medicinska sestra koju plaćamo za kućne posjete, no te večeri ona ni je bila u Makarskoj pa je suprug nazvao Hitnu jer sam doslovno ležala na podu i previjala se od bolova. No, s Hitne su kazali da ne mogu ništa s trudnicom te da odemo u bolnicu u Split.
Suprug je potom opet nazvao Hitnu i tada mu je rečeno da djelatnici ne idu po kućama i da će doći u posjetu tek ka da dobiju dopis Ministarstva zdravlja, kazala je Silvija Kovačić čiji je suprug potom otišao na Hitnu gdje je molio medicinsku sestru da Silviji samo dođe prikopčati infuziju, što su mu također odbili. Tek ujutro je obitelj uspjela naći drugu medicinsku sestru koja je došla u pomoć i priključila je na bocu za infuziju.
Ne mogu vjerovati da se na Hitno nije našao nijedan djelatnik koji ima bar malo ljudskosti, kazala je Silvija koja je sličnu situaciju prošla i prije manje od dvije godine kada je bila trudna s prvim djetetom. Naime, tada joj također na Hitnoj nisu htjeli dati infuziju već su je uputili liječnici opće prakse koja je, pak, kazala da više nema ništa sa njom jer je - trudna.
Na Hitnoj u Makarskoj pak kažu kako je trudnicu trebalo dovesti na Hitnu pomoć i da bi joj tamo bila pružena pomoć.
Djelatnici Hitne pomoći ne daju terapiju po kućama jer bi u konkretnom slučaju, dio liječničkog tima uz trudnicu trebao dežurati najmanje sat vremena dok ne primi infuziju. Hitna nema puno mobilnih timova, već tim mora biti na raspolaganju za pružanje po moći na terenu. Da je kojim slučajem trudnica dovezena u prostoriju Hitne, pomoć bi joj bila odmah pružena, odnosno liječnički tim bi je priključio na infuziju.