DEMONSTRACIJA ODLUČNOSTI

HNS-ovka u 'Otvorenom': Radije ću prošetati naga, nego podržati Marića i Petrova

02.05.2017 u 23:43

Bionic
Reading

Uoči izjašnjavanja saborskih zastupnika o opozivu ministra financija Zdravka Marića, o budućnosti Vlade premijera Andreja Plenkovića u emisiji 'Otvoreno' HTV-a gostovali su predstavnici šest parlamentarnih stranaka: Branko Bačić (HDZ), Gordan Maras (SDP), Miroslav Šimić (Most), Nada Turina Đurić (HNS), Krešo Beljak (HSS) i Milorad Popovac (SDSS). Bačić je izrazio nadu da će novi predsjednik Sabora biti izabran do kraja tjedna, nakon čega će se, kako je rekao, moći govoriti o rekonfiguraciji Vlade

Po Bačićevom uvjerenju, inače suprotnom od mišljenja ustavne stručnjakinje Sanje Barić, bilo bi u skladu s Ustavom i saborskim Poslovnikom da su se saborski zastupnici prvo očitovali o (ne)povjerenju još uvijek aktualnom predsjedniku Sabora Boži Petrovu.

Upitan kako će u srijedu, po njegovim očekivanjima, proći glasovanje o ministru Mariću, Gordan Maras umjereno je optimističan u pogledu ishoda SDP-ove inicijative za opoziv.

Goran Maras vs. Milanka Opačić

'Po prošlotjednim izjavama, 78 zastupnika trebalo bi biti za opoziv ministra Marića. Vidimo da se dosta razgovara, a kako to obično u HDZ-ovom stilu ide, desi se da netko poklekne, tako da ćemo vidjeti sutra. Po onome što ja čujem, bit će to vrlo blizu ili za opoziv, ali sigurno neće biti 76 protiv opoziva, te većine nema', ustvrdio je Maras u emisiji 'Otvoreno'.

Opovrgnuo je tvrdnje stranačke kolegice Milanke Opačić da su se SDP-ovi zastupnici dogovorili da će o smjeni predsjednika Sabora Petrova glasati po savjesti umjesto po stranačkoj stezi. 'Klub je zaključio da nam tema nije Božo Petrov, on evidentno više neće biti predsjednik Sabora, ali isto tako legitimitet za tu funkciju nemaju ni potpredsjednici Hrvatskog sabora. Dogovorit ćemo se, donijet ćemo zaključak kao Klub zastupnika', kazao je Maras, poručujući Bačiću: Pokažite većinu, show me the numbers!

Na opetovane spekulacije da su HDZ i HNS dogovorili koaliciju koju će aktivirati nakon lokalnih izbora, Turina Đurić kazala je da će svi HNS-ovci glasati za opoziv Marića i Petrova, a najvjerojatnije i za opoziv potpredsjednika Sabora.  

'Od gospodina Grmoje smo svašta čuli do sada. Mislim da gospoda kojima je interes staviti HNS na led puštaju takve probne balone. Vjerojatno bih prije prošetala naga kroz Trg bana Jelačića, nego glasala da Petrov ili Marić ostanu na svojim položajima', ilustrirala je Turina Đurić.

Milorad Pupovac naglasio je važnost stabilnosti Vlade u aktualnoj teškoj situaciji u kojoj se Hrvatska nalazi, na što je Krešo Beljak izjavio da su takve priče smiješne. HSS, podsjetio je, nije sudjelovao u izboru predsjednika Sabora i jedina je stranka koja je bila suzdražana prilikom glasovanja.

Otkrio je da mu je premijer Plenković tijekom današnjih pregovora dao vrlo korektnu ponudu – nije ikakvih pritisaka ili prijetnji – o pokušaju buduće suradnje, a 'riječi o onome što će se dogoditi sutradan nije bilo'.

Pupovac: Nemojmo se praviti Toše

Miroslav Šimić zamjerio je Pupovcu što govori o stabilnosti dok istovremeno podržava ministra financija u okolnostima kada Agrokor Hrvatskoj 'može napraviti veću financijsku štetu nego Domovinski rat'. Pupovac nije htio decidirano reći koji će biti stav manjinaca prilikom glasanja o ministru Mariću.

'Nemojmo se praviti Toše. Svi mi već duže vrijeme znamo da u toj kući nešto ne valja', rekao je Pupovac, aludirajući na Agrokor. Ustvrdio je da su to znali i SDP-ovi ministri Slavko Linić i 'čestiti' Boris Lalovac, a ako Šimić to nije znao još uvijek ga to ne opravdava.

Marasu je bilo drago čuti da zastupnici manjina još nisu odlučili kako će glasovati, a Beljak je Šimiću pak zamjerio što Most ništa nije napravio po pitanju reforme uprave i lokalne samouprave, 'jer to nije htio HDZ koji tamo uhljebljuje svoju vojsku'.

'Tu ste popustili, a to niste smjeli', ustvrdio je Beljak, prema kojemu je rješenje u promjeni izbornog sustava, a neposredno sada u Vladi nacionalnog jedinstva i dogovoru ključnih stranaka oko osnovnih reformi – decentralizacije zemlje i stabilizacije političke scene. Nadovezao se Pupovac, naglasivši da je za bilo koju ozbiljnu reformu potrebna, a što drugo, stabilna vlada i stabilna politička situacija.