BOŠNJAČKA MANJINA

Hodžića iz stranke optužuju da se kandidirao samoinicijativno

23.10.2015 u 12:35

Bionic
Reading

Državno izborno povjerenstvo (DIP) nije prihvatilo zahtjev predstavnika Bošnjačke demokratske stranke Hrvatske (BDSH) da odbaci kandidaturu Nedžada Hodžića, predsjednika te stranke, za zastupnika kojeg zajedno biraju albanska, bošnjačka, crnogorska, makedonska i slovenska nacionalna manjina

Glavni odbor BDSH nije odlučio o Hodžićevu sudjelovanju, niti o kandidiranju na parlamentranim izborima, već je Hodžić 'samoinicijativno, mimo statutarnih odredbi i bez znanja Glavnog odbora predao kandidaturu u ime stranke', tvrde potpredsjednik BDSH Hilmija Šabić, članovi Nadzornog odbora Alma Žepčan, Husnija Vakufac i Petar Barišić, te predsjednik i članica Glavnog odbora Faruk Kurić i Nizama Curanović.

Tvrde i da je Nadzorni odbor stranke, na telefonskoj sjednici Hodžićevu kandidaturu ocijenio suprotnu stranačkom statutu, kao takvu nevaljanu, pa predlažu njezino odbacivanje.

Povjerenstvo pak te prigovore odbacuje kao nedopuštene.

Povjerenstvo navodi da je prijedlog BDSH, kojom se Hodžić, pripadnik bošnjačke manjine, kandidira za izbor zastupnika u XII., jedinici, podnesen na propisanom obrascu kojeg je potpisao Hodžić i to kao osoba ovlaštena za zastupanje BDSH.

U obrascu su navedeni podaci i potpisi birača koji su podržali njegovu kandidaturu, prikupljeno je više od 100 pravovaljanih potpisa, a uvidom u Izvadak iz registra političkih stranaka utvrđeno da je Hodžić, upisan kao predsjednik BDSH i kao osoba ovlaštena za njeno predstavljanje i zastupanje.

U predmetnom slučaju, navodi DIP, nema pretpostavki za podnošenje prigovora, zakon, naime, kaže da ga u postupku kandidiranja može podnijeti politička stranka, osoba ovlaštena za zastupanje neovisne liste, kandidati za saborske zastupnike, najmanje 100 birača ili pet posto birača izborne jedinice u kojoj se izbori provode.

Kako podnositelji prigovora nisu ni izborni kandidati, niti osobe ovlaštene za zastupanje BDSH, već samo predstavnici stranačkih tijela, a ne ispunjavaju ni druge pretpostavke za prigovaranje, DIP njihov prigovor odbacuje kao nedopušten. Ipak, podnositelje prigovora Povjerenstvo upućuje da se protiv njegova rješenja mogu žaliti Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

Sam Hodžić poručuje 'tko gubi, ima se pravo ljutiti', te tvrdi kako se radi o 'ekipi koja je imala vlastite ambicije, bez želje da nešto stvara'.  Odbacuje optužbe o samoinicijativnosti, ka0že kako se, da nije imao stranačku kandidaturu, na izborima mogao okušati kao neovisni kandidat i uspio bi.

Vjerujem da ću opet ući u Hrvatski sabor, da ću imati bolji rezultat i osvojiti više glasova, nego na prošlim izborima, rekao je Hodžić Hini, upućujući na rješenje koje je DIP donio povodom prigovora na njegovu kandidaturu.

Radi se o članovima koji su 2013. isključeni iz stranke, nakon čega su se neki odlučili i na osnivanje vlastite stranke, rekao je Hodžić.