ZEMLJOPISNO PODRIJETLO PAPRIKE

Hrvatska od EU traži zaštitu još jednog proizvoda

26.03.2014 u 19:16

Bionic
Reading

Ministarstvo poljoprivrede je Europskoj komisiji (EK) uputilo još jedan zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla i to za Virovitičku papriku, priopćeno je iz Ministarstva

Krajem veljače Ministarstvo je uputilo četiri zahtjeva za registraciju i zaštitu oznake poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i to za oznaku izvornosti za Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres te za oznake zemljopisnog podrijetla za Krčki pršut, Dalmatinski pršut i Baranjski kulen, a prošlog tjedna zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla za Drniški pršut i Slavonski kulen/Slavonski kulin.

Po zaprimljenoj dokumentaciji EK u roku od šest mjeseci razmatra zaprimljeni zahtjev kako bi provjerila opravdanost i ispunjavanje uvjeta odgovarajućeg sustava.


Nakon završenog postupka razmatranja, Komisija će objaviti Jedinstveni dokument predmetnih oznaka u Službenom listu EU i tada počinje teći rok za prigovor od tri mjeseca u kojem svaka fizička ili pravna osoba, izvan područja Hrvatske, može podnijeti prigovor na objavljeni zahtjev za registraciju.

U slučaju da je prigovor podnesen, postupak rješavanja prigovora može trajati najduže osam mjeseci, što uključuje i fazu postizanja sporazuma podnositelja zahtjeva za registraciju i podnositelja prigovora.

Ako se sporazum ne postigne konačnu odluku donosi EK, pojašnjavaju u Ministarstvu. Ukoliko ne bude prigovora, stranke postignu sporazum ili Komisija odbije prigovor, odnosno oznaka se registrira, ista se upisuje u registar EU-DOOR bazu.

Kada se oznaka registrira na razini EU to znači da je proizvod zaštićen na području cijele EU i navedena zaštita je vremenski neograničena. Na ovaj način registrirani naziv proizvoda je zaštićen od svakog izravnog ili neizravnog korištenja, svake zlouporabe koja bi mogla dovesti potrošača u zabludu glede pravog podrijetla proizvoda te narušavanja ugleda proizvoda.

Proizvod sa zaštićenom oznakom jamči potrošaču kvalitetu, a proizvođaču povećava dohodak. To je i značajan doprinos ruralnom razvoju u smislu prepoznatljivosti kako samog proizvoda tako i područja u kojem se proizvodi, navode iz Ministarstva.