Visokopozicionirani bivši ukrajinski časnik pozvao je vrhovnog zapovjednika oružanih snaga na ostavku, optuživši ga za nedostatak strateške vizije i izdavanje naredbi koje, prema njegovim riječima, izravno ugrožavaju živote ukrajinskih vojnika
Bohdan Krotevič, koji je u veljači napustio dužnost načelnika stožera brigade Azov, djelomično da bi mogao javno istupati, izjavio je kako vjeruje da general Oleksandr Sirski 'mora otići' te da je ukrajinsko vojno vodstvo hitno potrebno preustrojiti, prenosi Guardian.
U intervjuu je ratni veteran istaknuo da su Sirski i njegovi suradnici preuzeli kontrolu nad vojskom do razine 'mikroupravljanja', često izdajući zapovijedi koje vojnike prisiljavaju na odmor i smještaj u neposrednoj blizini bojišnice, što, smatra on, predstavlja ozbiljnu prijetnju njihovoj sigurnosti.
'Počeo sam dobivati naredbe s najviših razina zapovjednog lanca – iz stožera vrhovnog zapovjednika – koje su bile sve opasnije, sve kriminalnije i koje, u skladu sa svojom savješću, nisam mogao ispuniti ni slijediti', rekao je Krotevič.
Bivši zatočenik
Kao jedan od najpoznatijih ukrajinskih vojnika, Krotevič (32) služi u postrojbi Azov od 2014. godine, a preživio je i posljednje borbe u čeličani Azovstal u proljeće 2022. Nakon zarobljavanja proveo je kratko vrijeme u zatočeništvu prije razmjene zarobljenika.
Po povratku na front postao je sve otvoreniji u svojim kritikama, prozivajući vojne zapovjednike koje je smatrao neodgovornima prema životima vojnika. Za Guardian je rekao da je '70 posto njih donijelo odluku o napuštanju vojske' jer zapovjednici i dalje 'od vojnika traže ono što sami ne bi nikada učinili'. Kao bivši ratni zarobljenik, on je jedan od rijetkih s pravom na povlačenje iz službe.
'Glavni stožer je naredio da se vojnici, nakon završene smjene na prvoj liniji bojišnice, ne mogu povući u zaleđe na odmor, već da se moraju odmarati samo 50 metara od fronta', rekao je Krotevič. To je, dodaje, najčešće bilo u osmatračnici voda – gotovo na samom rubu borbene linije.
'Kriminalno neznanje'
Takva praksa, upozorava, 'ozbiljno ugrožava živote svih tih ljudi'. Optužio je vojno vodstvo za 'kriminalno neznanje' jer, kako kaže, ne razumiju suvremena ratna pravila, osobito funkcioniranje FPV dronova i kliznih bombi.
Ekspanzija upotrebe FPV bespilotnih letjelica – s dometom do 22 kilometra – te ruskih kliznih bombi, koje Ukrajina još uvijek teško zaustavlja, znatno je proširila dubinu bojišnice. No Krotevič tvrdi da ukrajinski zapovjednici nisu adekvatno reagirali na to.
'I dalje razmišljaju kao da je u tijeku Drugi svjetski rat. Odbijaju priznati nove metode ratovanja', rekao je. Dodao je da Sirski svoje postupke pravda propisima iz 2016., kada je 'rat bio potpuno drugačiji'.
Slično razmišljanje, smatra Krotevič, utjecalo je i na pozicioniranje viših zapovjedništava. U jednom trenutku čak je i stožer brigade Azov pogođen, unatoč upozorenjima iz postrojbe koja je tražila povlačenje zbog ruskog napredovanja. 'Izričito su nam rekli ne – i uslijedio je izravan pogodak.'
'Sirski mora otići'
Krotevič otvoreno tvrdi: 'Sirski mora otići.' Ističe da novi vrhovni zapovjednik, imenovan u veljači 2024., nije uspio probiti ruske linije osim kod Kurska u kolovozu, gdje je 'iskoristio najslabiju točku' i proveo jednostavan 'linearni napad'.
Iako smatra da je napad na Rusiju u tom trenutku imao smisla, optužuje ga da se previše fokusirao na ofenzivu, 'a istovremeno smo imali ozbiljnih problema s obranom Pokrovska u južnom Donbasu', gdje je, prema njegovim riječima, zapovjednik predugo ostao dok je Moskva postupno osvajala sve važnije položaje, a ukrajinske snage trpjele velike gubitke.
Osim toga, Krotevič tvrdi da Ukrajina još uvijek nije pronašla način na koji voditi manevarski rat, a 'neprijatelj svaki mjesec uspije probiti naše linije'. 'On ne pokušava primijeniti strategiju i umijeće modernog ratovanja', kazao je. 'Njegova dva odgovora su: ako neprijatelj napada – pošalji još ljudi. Ako se neprijatelj povlači – povuci snage i reci da ti je stalo do života svojih ljudi.'
Ukrajina postupno gubi teritorij
Ukrajina je tijekom 2024. i 2025. postupno gubila teritorij, prvo nakon pada Avdiivke i ruskog prodora prema Donbasu, a zatim preusmjeravanjem glavnog napora Moskve na suzbijanje ukrajinskog upada u regiji Kursk.
Iako mnogi promatrači pripisuju ruski napredak većem broju vojnika i zastoju u američkoj isporuci oružja početkom 2024., Krotevičevi komentari usmjeravaju pažnju na odgovornost ukrajinskih vojnih zapovjednika i njihovu strategiju.
Nakon napuštanja službe, Krotevič planira osnovati privatnu organizaciju pod nazivom Strateška operacionalna i obavještajna agencija (SOIA), a koja bi prikupljala obavještajne podatke o Rusiji, Bjelorusiji, Sjevernoj Koreji i drugim zemljama neprijateljskim prema Ukrajini te služila kao stručna veza sa Zapadom.
Kao dio tog angažmana, izražava želju da neko vrijeme provede u Londonu, iako naglašava da se ne slaže s ukrajinskim veleposlanikom u Ujedinjenom Kraljevstvu, Valerijem Zalužnim, prethodnikom Sirskog, koji se često spominje kao mogući kandidat za predsjednika Ukrajine.
Krotevič ističe da osobno nema političkih ambicija. 'Samo želim destabilizirati Rusiju da više nikada ne bi mogla voditi rat', poručio je.