odbijaju pregovore

Iran ekspresno odgovorio Trumpu na prijeteće pismo

30.03.2025 u 20:00

Bionic
Reading

Iranski predsjednik izjavio je kako Islamska Republika odbija izravne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama o svom sve brže rastućem nuklearnom programu, čime je uputio prvi službeni odgovor Teherana na pismo koje je bivši američki predsjednik Donald Trump poslao vrhovnom vođi Irana

Predsjednik Masoud Pezeshkian rekao je da je odgovor Irana, posredovan preko sultanata Oman, ostavio otvorenom mogućnost neizravnih pregovora s Washingtonom. No, istaknuo je i da ti razgovori nisu napredovali otkako je Trump u svom prvom predsjedničkom mandatu 2018. godine jednostrano povukao SAD iz nuklearnog sporazuma koji je Iran potpisao sa svjetskim silama, prenosi Time.

U godinama koje su uslijedile, regionalne tenzije prerasle su u oružane sukobe na kopnu i moru. Potom je izbio rat između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze, tijekom kojeg je Izrael ciljao vođe militantnih skupina diljem regije — uključujući i unutar Irana, koji se sam poistovjećuje s takozvanom „Osovinom otpora“.

Danas, dok SAD izvodi intenzivne zračne napade na jemenske pobunjenike Houthije, koje podržava Iran, opasnost od vojne akcije usmjerene prema iranskom nuklearnom programu ostaje realna.

„Mi ne bježimo od dijaloga; ono što nam je dosad stvaralo probleme je kršenje danih obećanja“, izjavio je Pezeshkian u televizijskom obraćanju tijekom sjednice vlade. „Sjedinjene Američke Države moraju dokazati da mogu graditi povjerenje.“

Bijela kuća zasad nije reagirala na ove navode.

Iran zaoštrio stav nakon Trumpova pisma

Objava predsjednika Pezeshkiana ukazuje na značajnu promjenu tona u iranskoj politici od njegova izbora prije pola godine, tijekom kojeg je obećao obnovu kontakata sa Zapadom.

Nakon što je Trump ponovno pokrenuo svoju politiku „maksimalnog pritiska“ prema Teheranu, iranska valuta — rial — doživjela je dramatičan pad vrijednosti. Pezeshkian je u početku ostavljao vrata pregovorima otvorenima, ali se situacija promijenila u veljači kada je 85-godišnji vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei žestoko kritizirao Trumpa, rekavši da „razgovori s njegovom administracijom nisu inteligentni, mudri niti časni“. Nakon toga, iranski predsjednik također je zaoštrio retoriku prema SAD-u.

Iz Irana su u međuvremenu stizale kontradiktorne poruke. Na snimkama demonstracija povodom Dana Kuds (Jeruzalema) u petak, okupljeni su pozivali sudionike da uzvikuju isključivo: „Smrt Izraelu!“ — dok se uobičajeni uzvik „Smrt Americi“ ovaj put nije čuo.

Video snimka podzemne raketne baze koju je prikazala Revolucionarna garda — iranska tvrdokorna paravojna formacija — prikazuje vojnike kako gaze izraelsku zastavu oslikanu na podu. Zanimljivo, američka zastava, često prisutna u sličnim propagandnim materijalima, ovaj put nije bila prikazana.

S druge strane, Press TV — međunarodni ogranak iranske državne televizije na engleskom jeziku — objavio je prošlog tjedna članak s popisom američkih vojnih baza na Bliskom istoku koje bi mogle biti mete potencijalnih napada. Među njima se nalazi i Camp Thunder Cove na otoku Diego Garcia u Indijskom oceanu, gdje se navodno nalaze američki bombarderi B-2, trenutno uključeni u operacije u Jemenu.

„Sami Amerikanci znaju koliko su ranjivi“, poručio je predsjednik iranskog parlamenta Mohammad Bagher Qalibaf u petak. „Ako prekrše iranski suverenitet, to će biti kao iskra u skladištu baruta – cijela će regija planuti. U tom scenariju, njihove baze i saveznici neće biti sigurni.“

Ipak, dva nedavna izravna napada Teherana na Izrael – pomoću balističkih projektila i bespilotnih letjelica – nanijela su minimalnu štetu. Izrael je uzvratio uništenjem dijela iranskog protuzračnog sustava.

Nastavak napetosti oko iranskog nuklearnog programa

Trumpovo pismo stiglo je u Teheran 12. ožujka. U televizijskom intervjuu potvrdio je da je ono upućeno vrhovnom vođi, ali nije otkrio detalje njegovog sadržaja. „Napisao sam im: ‘Nadam se da ćete pristati na pregovore, jer ako budemo morali vojno djelovati, to će biti strašno’“, rekao je Trump.

Ovaj potez podsjetio je na Trumpovo pismo sjevernokorejskom vođi Kim Jong Unu tijekom njegova prvog mandata, koje je dovelo do susreta licem u lice, ali bez konačnog dogovora o denuklearizaciji Sjeverne Koreje.

Zadnji pokušaj da Trump pošalje pismo ajatolahu Khameneiju dogodio se 2019., preko tadašnjeg japanskog premijera Shinza Abea — pokušaj koji je iranski vođa otvoreno ismijao.

Trumpovo najnovije pismo stiglo je u trenutku kada su i Izrael i SAD upozorili da nikada neće dopustiti Iranu da razvije nuklearno oružje. To je dodatno podiglo strah od oružanog sukoba, budući da Teheran trenutačno obogaćuje uran do razine čistoće od 60% — što je vrlo blizu razini potrebnoj za proizvodnju nuklearnog oružja, a koju dostižu samo države koje već posjeduju atomsku bombu.

Iranski dužnosnici prijetili Trumpu

Iran već dugo tvrdi da je njegov nuklearni program isključivo u miroljubive svrhe, iako su njegovi dužnosnici sve češće počeli prijetiti mogućim razvojem nuklearne bombe. Prema izvješću UN-ove Međunarodne agencije za atomsku energiju iz veljače, Iran je znatno ubrzao proizvodnju urana gotovo oružane kvalitete.

Iranovo oklijevanje da stupi u izravni sukob s Trumpom vjerojatno je povezano i s njegovom naredbom za napad u kojem je u Bagdadu 2020. godine ubijen iranski general Qassem Soleimani. Prema nekim izvješćima, Iran je planirao osvetu uoči američkih predsjedničkih izbora, navodno ciljajući samog Trumpa, što je Teheran službeno zanijekao — iako su pojedini dužnosnici u više navrata otvoreno prijetili.