U jeku rastućih napetosti na Bliskom istoku, iranska državna televizija objavila je videozapis koji prikazuje dvojicu visokih vojnih dužnosnika kako se voze kroz golemi podzemni kompleks prepun balističkih projektila i krstarećih raketa. Iako je video očito zamišljen kao poruka snage i sposobnosti odvraćanja, stručnjaci upozoravaju da je istodobno razotkrio ozbiljnu slabost u iranskoj vojnoj infrastrukturi
Video, koji traje 85 sekundi i prati ga zlokobna glazba, prikazuje generala bojnika Mohammada Hosseina Bagherija, načelnika Glavnog stožera iranskih oružanih snaga, i Amira Alija Hajizadeha, zapovjednika zračnih snaga Revolucionarne garde, kako u vozilu prolaze kroz podzemni tunel. Uzduž tunela nalaze se neki od najnaprednijih projektila koje Iran ima u svom arsenalu: Kheybar Shekan, Ghadr-H, Sejjil, Haj Qassem te Paveh krstareće rakete. Dio tog oružja korišten je prošle godine u napadu na Izrael.
Ranjivost usred snage
Međutim, ono što je zamišljeno kao prikaz snage, mnogi su stručnjaci protumačili i kao razotkrivanje ozbiljnog sigurnosnog propusta. Naime, streljivo je smješteno otvoreno, bez ikakvih značajnijih zaštitnih mjera – nema protueksplozivnih vrata, nema odvojenih bunkera ni sigurnosnih pregrada. Takva konfiguracija znači da bi i jedan precizan pogodak mogao izazvati lančanu reakciju eksplozija s katastrofalnim posljedicama.
Zanimljivo je da neki drugi iranski podzemni objekti, posebice oni iz kojih se projektili lansiraju kroz površinske otvore, imaju znatno bolju zaštitu, što ovaj konkretan kompleks čini još ranjivijim, navodi portal The War Zone.
Američke prijetnje i pojačavanje prisutnosti
Objava videa dolazi u osjetljivom trenutku. Prema pisanju Axiosa, američki predsjednik Donald Trump dao je Teheranu rok od dva mjeseca da pristane na novi nuklearni sporazum. U međuvremenu, Washington je značajno povećao vojnu prisutnost u regiji. U područje su poslani nosači zrakoplova USS Carl Vinson i USS Harry S. Truman, a stiglo je i 12 F-35 borbenih zrakoplova iz baze Hill.
Posebnu pozornost izaziva dolazak B-2 Spirit bombardera na otok Diego Garcia u Indijskom oceanu, strateški važan britanski teritorij koji SAD redovito koristi kao bazu za operacije na Bliskom istoku. Ti bombarderi imaju jedinstvenu sposobnost uništavanja duboko ukopanih, utvrđenih ciljeva – upravo poput onih prikazanih u iranskom videu.
Poruka ili provokacija?
‘Prije svega, video je gotovo sigurno objavljen kao dio šire iranske strategije odvraćanja’, komentirao je Mohammed al-Basha, analitičar i osnivač savjetodavne kuće Basha Report. Dodao je kako se video ubrzano dijeli među proruskim i proiranskim kanalima na Telegramu i WhatsAppu, čime se dodatno pojačava njegova propagandna vrijednost.
Nije prvi put da Iran javno prikazuje svoje podzemne vojne kapacitete. Još 2020. prikazani su tuneli s balističkim projektilima koji se prevoze automatiziranim sustavima, dok je 2023. objavljeno da se u jednom od takvih objekata nalaze i borbeni zrakoplovi F-4 Phantom II, koji još uvijek čine značajan dio iranske zračne flote.
Iskustva s izraelskim napadima
No, unatoč dojmu da su ti objekti zaštićeni od zračnih napada, iskustvo pokazuje da postoje i druge metode djelovanja. Prošlog rujna izraelske su snage izvele kopnenu operaciju u Siriji, gdje su helikopterima ubacili specijalce kako bi prikupili dokumentaciju i potom uništili podzemni pogon za proizvodnju projektila. Nekoliko tjedana kasnije izraelsko je zrakoplovstvo u Bejrutu izvelo zračni napad u kojem je korišteno više bombi za probijanje bunkera – tada je ubijen i vođa Hezbollaha Hassan Nasrallah.
Ove operacije jasno pokazuju da čak ni najdublji i najutvrđeniji podzemni objekti nisu nedodirljivi, pogotovo ako ne raspolažu odgovarajućim unutarnjim sigurnosnim mjerama.